Szkeptikusak a szlovák szakik, szerintük még legalább másfél évet kell várni a vírus elleni szerre

camera

1

Szkeptikusak a szlovák szakik, szerintük még legalább másfél évet kell várni a vírus elleni szerre

franciaorszag_koronavirus 

Megosztás

A COVID-19 elleni oltást legkorábban 2021 végéig fejlesztik ki, azonban valószínűleg még ennél is hosszabb időt vesz ez igénybe. A "Mi a jövője az oltásnak Szlovákiában?" elnevezésű online fórumon ezt Zita Lukáčová, a vakcinagyártókat egyesítő AIFP gyógyszeripari társaság képviselője jelentette ki.

Elmondása szerint a vakcinafejlesztési folyamat egyes részeit nem lehet felgyorsítani, és gondoskodni kell az oltóanyag biztonságosságáról.

Sok ember azonban nem is engedné, hogy beoltsák, főleg a vakcinákról széles körben elterjedt téves információk miatt. "Az oltás népszerűsítését nálunk szigorúan szabályozzuk, és ezeket a szabályokat kissé enyhíteni kell, más államok példáját követve. A cél az, hogy harcoljunk az oltással kapcsolatos téves információkkal szemben, és felvilágosítsuk a nyilvánosságot" – mondja a szintén AIFP-es Katarína Bodnárová.

A Szlovák Tudományos Akadémia által márciusban végzett felmérése szerint a koronavírus járvány ellen az emberek 70 százaléka oltatná be magát, ám azok, akik általában véve negatívan vélekednek az oltásról, kevésbé lennének hajlandóak beadatni maguknak az injekciót.

Az oltóanyag előállításának ütemtervét illetően nem mindenki ennyire szkeptikus, mint a szlovák tudományos élet képviselői. Ahogy arról a múlt héten beszámoltunk, az Oxfordi Egyetem oltóanyagot fejlesztett ki az új típusú koronavírus ellen, és a vakcina emberi tesztelése már el is kezdődött. Ugyanakkor Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke április közepén arról beszélt, hogy 2020 végére lehet oltás a koronavírus ellen.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program