A szlovák demokratikus ellenzék mindegyik pártelnöke eurómilliomos vállalkozóként lett politikus

2020. február 26. - 13:56 | Belföld

A Denník E hozott le egy összeállítást arról, hogyan állnak anyagilag a pártelnökök, és rámutatott, hogy a demokratikus ellenzéki pártok (PS, Za ľudí, SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina) pártelnökei mind nagy lábon élhet, de mindegyikük üzleti tevékenységet folytatva és nem állami megrendeléseknek köszönhetően lett eurómilliomos.

A szlovák demokratikus ellenzék mindegyik pártelnöke eurómilliomos vállalkozóként lett politikus
Fotó: SITA

Ábécé rendben az első közülük Alojz Hlina (KDH), aki 1992-től vállalkozik, eleinte Kínával üzletelt, 1998-tól kezdődően pedig két családi cégét futtatja, melyek a gasztronómiában érdekeltek.

Andrej Kiska (Za ľudí) testvérével, Jaroslavval együtt 5 céget építettek fel a semmiből, melyeken keresztül katalógusból értékesítettek részletre különböző árucikkeket. Ezek közt volt a közismert Triangel és a Quattro is. Ezeket a cégeket 2005-ben 57 millió euróért adta el a VÚB banknak. Ezután hozta létre a Dobrý anjel nevű karitatív szervezetet, melyet hosszú távon is anyagilag fenntarthatóvá alakították.

Boris Kollár (Sme rodina) jelenleg leginkább a Fun rádióval keres, ám ezt megelőzően a Csorba-tónál és Donovalyn lévő síközpontokon keresztül gazdagodott meg. Ezekre kapott ugyan európai támogatást, de a fennmaradásukhoz nincs szüksége állami támogatásra.

Igor Matovič (OĽaNO) mintegy húsz éven keresztül vett részt a bizniszben, feleségével együtt a regionális laphálózatuknak (Regionpress - Trnavsko, Dunajskostredsko, stb.) köszönhetően több millió euróra tettek szert, 2017-ben azonban a céget eladták. A Denník E becslése szerint mintegy 5 millió eurót kaphattak érte.

Richard Sulík (SaS) Németországban nőtt fel, de a rendszerváltás után Szlovákiában tanult tovább. Nekifogott üzletelni és kiépítette a FaxCopy nevű céget, amit 10 év elteltével 100 millió koronáért eladott az üzlettársainak. Később két éven keresztül az OLO nevű pozsonyi céget vezette krízismenedzserként.

Michal Truban (PS/Spolu) 2002-ben, még középiskolásként kezdett tevékenykedni az üzleti szférában, majd kiépítette a Websupport nevű webhosting cégét, amit tavaly üzlettársaival együtt értékesítettek. Beruházott különböző startupokba, és az információs technológiai területen szerzett ismereteit és tapasztalatát nemcsak könyvírásban, de a Slovensko.Digital nevű kezdeményezésben is kamatoztatta, mely az állami szervek digitalizációjának visszásságaira és lehetőségeire mutatott rá.

(Részletek: Denník N)