A szlovák kaszinó oldalak és a kaszinó piac fejlődése – 1990-től napjainkig

2023. február 1. - 12:05 | Tech

Szlovákia bár még nem a szerencsejátékok fellegvára, törvényei miatt meglehetősen jó piacot biztosít az online kaszinó oldalaknak. Nézzük, milyen út vezetett el idáig!

A szerencsejátékokról, így a kaszinó oldalak működéséről és szabályozásáról is az állami Szerencsejáték Hivatal dönt, amely pedig a szlovák Pénzügyminisztériumhoz tartozik. Mindez azt jelenti, hogy a szerencsejáték világát az állam szabályozza, pontosan úgy, mint Magyarországon. Utóbbiban éppen ezért a magyar Szerencsejáték Zrt. rendelkezik azzal az állami szervezőkörrel, amellyel szerencsejáték-szervező feladatokat láthat.

Szlovákiában már ettől egyszerűbb a helyzet, ott a szerencsejáték legális, és az állam fehérlistát is készít azokról a legálisan működő kaszinókról, amelyek engedéllyel rendelkeznek. Hosszú út vezetett idáig, nézzük is a legfontosabb mérföldköveket!

A kaszinó oldalak megjelenése

Bár az első kaszinók Szlovákiában viszonylag későn, az 1990-es években jelentek meg, már az 1992-es szerencsejáték törvény minden formáját engedélyezte annak. Az ország vezetése a Szovjetunióból majd Csehszlovákiából történő kiválása után jelentősen lazított a kaszinókra vonatkozó szabályokon és jogszabályokon. Ezelőtt ugyanis bár tiltva nem, de nagyon erősen kontrollálva és szabályozva voltak, és csak az állam rendelkezett kaszinó nyitási joggal.

A Szovjetunió felbomlása után az első kaszinó 1991-ben, Pöstényben nyitotta meg kapuit, a második pedig mindössze hat hónappal később. Kassa lett a kaszinók fővárosa, ahol számos új kaszinó tárta ki kapuit a nagyközönség előtt a következő években. Természetesen ezek még mind az állami szerencsejáték iroda, a TIPOS tulajdonába tartoztak. Ekkor, ugyanúgy, ahogy még ma is Magyarországon, az államnak volt monopol helyzete a kaszinókra nézve, így csak a TIPOS, mint egyetlen állami szerencsejáték szervező cég nyithatott kaszinókat az ország bármely területén.

A kaszinók szinte bármilyen korlátozás és adózás nélkül működhettek, az állam azonban felismerte, hogy a legjobb, ha megadóztatásra is sor kerül, így járulva hozzá az államkasszához. Az első szabályozás és a szerencsejáték adózásának menete mindössze 2005-ben lett kidolgozva és bevezetve, ezáltal pedig minden szolgáltató 19 százaléknyi jövedelemadót köteles fizetni az államnak. Ezáltal a szlovák államkassza jelentős bevételhez jut minden évben.

A következő nagy mérföldkő a kaszinók és online kaszinók világában 2019-ben jött el. A szlovák kormány 2019-ben fogadta el az első olyan törvényt, amely már az online kaszinó oldalakra is kiterjedt, így azok szabályozása azóta van érvényben. A legjobb online kaszinók Szlovákiában egyébként meg vannak határozva a bestcasinosites.net oldalon!

Az új törvény értelmében ugyanis meghatározott feltételek megvalósulása esetén már több pályázó is a piacra léphetett, hiszen a TIPOS-on kívül mások is kaphatnak engedélyt a szerencsejáték szervezésre. Ezek a fogadóirodák pedig 2020 július elsejétől kezdhették meg tevékenységüket, így piacra lépésüket is. A törvény értelmében szlovák és nemzetközi cégek is szerezhetnek érvényes licenszet.

A licensz megszerezéséhez a pályázónak többek között az alábbi követelményeknek kell megfelelnie:

  • Szlovákiai jelenlét képviseleten vagy leányvállalaton keresztül
  • Szerverek országon belüli elhelyezése
  • .sk domain használata
  • Szlovák nyelvű ügyfélszolgálat
  • Szlovák nyelvű játékszabályok, játékleírások
  • Titkosítás használata, ezzel garantálva a játékosok adatainak védelmét

A feketelistás és fehérlistás online kaszinó oldalak

A 2019-es törvény után így egyre több, hivatalos licensszel rendelkező, tehát legális online kaszinó oldal jelenik meg. Ennek eredményeképp a szlovák kormány vezet egy feketelistát és fehérlistát is. Előbbin azok az online kaszinó oldalak szerepelnek, amelyek működését nem engedélyezte az állam, tehát működésük illegális. Éppen úgy, ahogy az Európai Unió a TikTok-ot próbálja szabályozni, így próbálja meg a Szerencsejáték Hivatal is az illegálisan működő online kaszinó oldalakat lekövetni. Folyamatosan kutatják a licensszel nem rendelkező oldalakat és blokkolják azokat, így meggátolva működésüket és pénzszerzésüket. Ezeknek az oldalaknak azonban a száma egyre csak nő, így már a Hivatal sem képes lépést tartani azokkal.

A fehérlistán azok az online kaszinó oldalak foglalnak helyet, amelyek kaptak már hivatalos működési engedélyt. Éppen ezért is ajánljuk, hogy csak ezeken az oldalakon játssz, nehogy véletlenül olyan weboldalra kerülj, amely feketelistás. Mindamellett ugyanis, hogy legálisan működnek, biztos lehetsz benne, hogy a pénzed, legyen az a nyereményed vagy a regisztrációs díj, biztonságban van.

Egy, a fehérlistán szereplő oldalnak ugyanis számtalan követelménynek kell megfelelnie, többek között annak, hogy megbízható oldal legyen, amely használ titkosítást, így adataid is biztonságban vannak, azokhoz és pénzedhez harmadik fél nem férhet hozzá. A licenszet egyébként az oldal alján megtalálod, valamint felismerhető az adott kaszinó oldal arról, hogy „.sk” végződésű a weboldal linkje.

Azzal azonban érdemes számolni, hogy csak úgy, mint a nem online kaszinók esetén, itt is a használat korhatára a betöltött 18. életév, valamint az, hogy bejelentett szlovák vagy magyar lakcímmel rendelkezz.

2021-2023 a szlovák szerencsejáték piacon

Mivel maga az online kaszinó szabályozás is új, hiszen csak 2019-ig nyúlik vissza, így most gyorsultak fel igazán az események az online szerencsejáték piacon. 2021-ben ezért a magyar Szerencsejáték Zrt. is úgy döntött, hogy terjeszkedik a piacon, így Betring márkanév alatt jelent meg leányvállalata a szlovák porondon. A Betring márkanév mögött azt SZRTK Slovakia áll, amely mobilapplikációval, hűségprogrammal lép a piacra. Természetesen szerepel a fehérlistán, így minden kitételnek megfelelve szlovák IP címről (.sk domainnel) indul szlovák és magyar nyelven egyaránt.

Jelenleg három nagy piaci szereplőt különböztethetünk meg, ezek pedig a Niké, Fortuna és a Tipsport. Ezek mellé csatlakozott be 2021-ben a Szerencsejáték Zrt, nem titkolt szándéka pedig a 10 százalékos piaci részesedés.

Azzal, hogy a Pénzügyminisztérium alá tartozik a Szerencsejáték Hivatal, a legálisan működő online kaszinó oldalak adóbefizetése is követve van. Az oldalak a profit 27 százalékát kötelesek befizetni az államnak, amely jelentős bevételhez juttatja az államkasszát.

A kaszinó reklámok szabályozása

A szlovák kormány mindamellett, hogy megadóztatja az online kaszinó oldalakat és listákat vezet azokról, egy új médiatörvényt is hoz a szerencsejáték reklámok korlátozása érdekében. Az eddigi médiatörvények értelmében ugyanis bármilyen platformon, korlátozás nélkül lehetett szerencsejáték hirdetéseket megjeleníteni. Az új marketing cselekvési terv azonban korlátozni fogja azt, hogy pontosan mely platformokon, milyen gyakorisággal és intenzitással jelennek meg a hirdetések. Emellett azt is szabályozni fogja, hogy milyen üzenettel jelennek meg ezek a hirdetések. Fontos azonban, hogy a tartalomra és a megjelenési gyakoriságra helyeződik a hangsúly, nem pedig a szerencsejáték hirdetések betiltására vagy ellehetetlenítésére.

Az európai szerencsejáték piac

Az európai szerencsejáték piac alakulását és a trendeket a Europen Gaming and Betting Association követi. Számításaik szerint a 2022-es bruttó piaci érték 108,5 millárd euró volt, amely 8 százalékos növekedés a 2019-es értékhez képest és 23 százalékos növekedés a 2021-es adatokhoz képest. Az online szerencsejáték ipar ebből 38,2 milliárd euróért felelős, amely 8 százalékos növekedés az előző évhez képest, valamint így a teljes ipar 35 százalékáért felelős.

A legnépszerűbb online szerencsejáték az online kaszinó, amely bevétele közel 15 milliárd euró volt 2022-ben, így a teljes online szerencsejáték bevétel 39 százalékát nyújtva. A mobiltelefonok és tabletek aránya 53 százalék, vagyis egyre inkább ezeken az eszközökön keresztül érik el kedvenc online kaszinó oldalaikat a játékosok. Az adatokból az is látszik, hogy mely országokban hány százalékot tesz ki az online szerencsejáték bevétele a szerencsejáték éves bevételnek.

  1. Svédország teszi ki a szerencsejáték éves bevétel legnagyobb részét az online szerencsejáték 80 százalékkal.
  2. Lettország a második helyezett 75 százalékos részesedéssel.
  3. Litvánia a harmadik helyezett 67 százalékkal.
  4. Románia és az Egyesült Királyság pedig együttesen a negyedik helyre szorult, 65-65 százalékkal.

Szlovákiában ez az arány 55 százalék közül mozog, amely így is több, mint a bevétel fele. Emellett pedig Szlovákiában 2021-ben közel 1 milliárd euró volt a szerencsejáték piac bevétele. Mindez arra utal, hogy erősen tör elő az online szerencsejáték ipar!

Ahhoz viszont, hogy biztonságban játsz, elengedhetetlen, hogy csak szlovák licensszel rendelkező weboldalakat használj. Ez a te érdeked is, ugyanis így van lehetőséged arra, hogy a pénzedet és az adataidat egyaránt biztonságban tudd. Keresd a .sk végződést a weboldal URL-jében, a szlovák vagy akár magyar nyelvű leírásokat, és a feltüntetett licenszet a weboldal alján.

(x)