A Szlovák Nemzeti Színház alkalmazottai kiállnak a botrányos kijelentést tett igazgató mellett, Drlička zaklatásról beszél

camera

8

A Szlovák Nemzeti Színház alkalmazottai kiállnak a botrányos kijelentést tett igazgató mellett, Drlička zaklatásról beszél

Matej Drlička (Fotók: TASR/Jakub Kotian - további fotókért kattints!) 

Megosztás

A Szlovák Nemzeti Színház (SND) több tucatnyi alkalmazottja állt ki az igazgató, Matej Drlička mellett, akit budapesti kijelentése miatt menesztett hétfőn a kulturális miniszter.

Mint ismert, Matej Drlička csütörtökön részt vett a budapesti Opera Europe című panelbeszélgetésen, ahol nem várt kijelentést tett. A parlament médiabizottságának képviselői elsősorban azt kifogásolták, hogy amikor a politikusokról beszélt, úgy fogalmazott, „akik, sajnálatos módon, még mindig lélegeznek”.

A parlament médiabizottsága szerint az igazgató a kijelentésével túlment minden határon.

Drlička a történtek után elismerte, hogy nem megfelelő megfogalmazást választott az angolul mondott beszédében, szlovákul bizonyára cizelláltabban fogalmazott volna.

"Jelenlegi lelkiállapotom arra vezetett, hogy politikailag inkorrekt kifejezést választottam néhány kijelentésemnél, expresszívebbet, mint kellett volna. (…) Sajnálom ezeket a kijelentéseket, mert egyáltalán nem feleltek meg annak, ahogyan általában szlovákul fejezném ki magam " – magyarázta Drlička, és egyúttal elnézést kért mindenkitől, akit ezzel megsértett, hozzátéve, hogy szavaiért vállalja a teljes felelősséget.

Drlička még pénteken felajánlotta a lemondását a kulturális miniszternek, aki végül hétfőn jelentette be, hogy a történtek miatt visszahívja az igazgatót a tisztségéből.

„Drlička úr kijelentései a budapesti beszélgetésen megsértették a társadalom egy részét. A pozsonyi gyilkosság által megpecsételt, különösen nehéz napokban Matej Drlička kijelentése túlmutat a tisztességes viselkedés és kultúra határain, amelyet a művészetnek és képviselőinek közvetíteniük kell a társadalom felé” – fűzte hozzá Natália Milanová kulturális miniszter.

A történtek után a Szlovák Nemzeti Színház több tucatnyi alkalmazottja állt ki az igazgató mellett, felszólítva a kulturális minisztert, hogy változtassa meg a döntését. Attól tartanak ugyanis, hogy ez a lépés megállítja a fejlődési folyamatot az SND-ben, amely Drlička hivatali ideje alatt sikeresen elindult. Az igazgatóval együtt a színház csaknem teljes vezetése lemondott.

Drlička keddi sajtótájékoztatóján az állam általi „zaklatásról” beszélt, szerinte ugyanis a menesztése mögött valójában az áll, hogy az SND Opera belső szólistáinak menesztése után politikusokat fordított maga ellen, különösen a parlament kulturális bizottságának tagjait.

„Elindult egy háború velem szemben, fejvadászat” – jegyezte meg, hozzátéve, az elmúlt időszakban a színházban folyamatosan ellenőrzéseket tartottak, de semmilyen problémát nem találtak.

„Mindig ott lihegtek a nyakamon, a nyomás egyre csak nőtt” – mondta, majd hozzátette, először azt használták ki, hogy későn nyújtotta be a vagyonnyilatkozatát, akkor azonban nem sikerült leváltani.


Milan Ondrík és Tomáš Maštalír színészek

Drlička tevékenységét a Szlovák Nemzeti Színház igazgatói pozícióján az állammal való küzdelemként jellemezte, az ugyanis az SND fenntartója.

„Attól a pillanattól kezdve, hogy ide kerültem, mást sem csináltam, csak pénzért könyörögtem” – húzta alá, hozzátéve, a színházon belül elindított egy helyreállítási tervet, amelyet jóváhagyott a kulturális minisztérium, és már jelentkeztek is a sikerek.

Míg az intézmény átvételekor 17 millió eurós éves költségvetéssel gazdálkodtak, ezt sikerült 23 millióra növelnie. A kedvező gazdasági eredményeket és a növekvő látogatottságot az SND gazdasági igazgatója, Matej Bošňák is megerősítette, aki Drličkával együtt úgy döntött, távozik posztjáról, rajtuk kívül pedig még heten döntöttek így a 11 tagú vezetőségből.


Matej Bošňák

„A minisztériumok és azok alárendelt szervezeteinél különböző ellenőrzések, képviselői felmérések kezdeményezése a parlamenti bizottság szerény hatáskörei közé tartozik, ezek felhasználása nem tévesztendő össze a zaklatással” – reagált Drlička állítására Kristián Čekovský (OĽaNO), a parlament médiabizottságának vezetője.

Čekovský emlékeztetett, hogy a minisztériumok és az intézményeik működésének ellenőrzése a parlamenti bizottságok alapvető feladata. „A parlament kulturális és médiabizottsága a választási időszak kezdete óta nagyon aktív ebben. Igyekszünk minden komoly bejelentéssel foglalkozni az állampolgárok, de az állami és közjogi intézmények alkalmazottai részéről is” – mutatott rá Čekovský, kiemelve, hogy a bizottság az SND-hez hasonló módon járt el például az RTVS-szel is.

A téma kapcsán Rigó Konrád (Szövetség), korábbi kulturális államtitkár közölte, Matej Drlička lemondása hatalmas veszteség, de a budapesti minősíthetetlen kijelentései után teljesen helyénvaló, ahogy az is, hogy a nemzeti színház társulatának nagy része kiállt az igazgató mellett. „Hibát követtek viszont el, amikor nyilvánosan ultimátumot adtak a kulturális miniszternek. Az OĽaNO a hatalmi pszichózis olyan stádiumában van, hogy nem engedheti meg, hogy visszakozzon és félek, hogy már az sem segítene, ha a miniszter asszonynak Matovič megengedné a távozást és más egyszerű ember váltaná őt a székben” – zárta.

Natália Milanová reakciójában kifejtette, továbbra is támogatja a Szlovák Nemzeti Színházban elindított helyreállítási terv összes tevékenységét, de megerősítette, hogy Matej Drlička október végén távozik a tisztségéből.

„Drlička úr meggondolatlan cselekedetével nem adott más választást a kulturális minisztériumnak, mint a felelősségre vonás” – közölte a tárca.

Drlička legalább a következő két hónapban a színházban marad, hogy biztosítsa az igazgatói pozíció zökkenőmentes átvételét. „Úgy gondoljuk, Drlička úrnak és csapatának, valamint a kulturális minisztériumnak fontos a színház stabilitása, és mindent megtesznek a folytonosság megőrzéséért” – közölte a minisztérium. Milanová várhatóan az elkövetkező napokban bejelenti, hogy kit bíz meg a színház ideiglenes vezetésével.

(Pravda/parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program