Cicaharcnak tűnt az, ami eddig zajlott a szlovák rendőrség körül, de mától már a nagyágyúkat vetik be

camera

1

Cicaharcnak tűnt az, ami eddig zajlott a szlovák rendőrség körül, de mától már a nagyágyúkat vetik be

Fotó: TASR 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Ha abból indulunk ki, hogy csütörtökön mi minden történt Szlovákiában, milyen erők mozdultak meg és hoztak nagy horderejű döntéseket, ahhoz képest viccesnek tűnik, hogy a tegnapi – aránylag lagymatag – nappal kapcsolatban úgy indítottuk a hírösszefoglalónkat, mintha nagyobb fordulatszámra kapcsolt volna a kampány. Mert akkor a mai fordulatos eseményekkel összefüggésben szinte bagatellizálóan hangzik az, hogy tényleg teljesen más szintre csapott át a politikai mozgolódás.

Jó zsaruk – rossz zsaruk

Annyi biztos, hogy ez a csütörtök is úgy kezdődött, mint egy átlagos hét bármelyik szokványos napja a választások után, azaz azt követően, hogy a szlovák rendőrség végre zavartalanul végezheti a munkáját. A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség emberei a reggeli órákban végrehajtottak egy újabb akciót, és lekapcsoltak két személyt. Az ilyen beszámolókat megszokhattuk már, hiszen másról sem lehetett hallani a 2020-as kormányváltás után, csak arról, hogy a zsaruk próbálják felgöngyölíteni azokat az eseteket, amiket sokan a sokat ragozott, – és Robert Ficóékhoz kötött – maffiaállam kiépítésével hoztak összefüggésbe. Csak aztán kiderült, hogy a NAKA ma két olyan zsarura csapott le, akik korábban nyakig belekeveredtek az évek óta tartó hazai rendőrháborúba, aminek a lényege leegyszerűsítve az, hogy a jó zsaruk munkáját a rossz kollégák próbálták akadályozni. Hogy miért? Hát hogy el lehessen kenni a korábbi évek korrupciós ügyeit, amelyek a legmagasabb szinteken zajlottak.

Egy belháború anatómiája

Ez a belharc akkor kezdődött, amikor a rendőrség 2020 decemberében őrizetbe vette a titkosszolgálat egykori igazgatóhelyettesét, aki azonban úgy döntött, együttműködik a hatóságokkal. Ő aztán kapásból bemártotta a főnökét, az akkor koalíciós színekben tevékenykedő Sme rodina emberét, Vladimír Pčolinskýt. A SIS igazgatóját aztán pár hónapra be is varrták a rácsok mögé, és akkor kezdődött az NAKA-s elit nyomozók munkájának megkérdőjelezése, amiben komoly szerepet kaptak a zsaruság belső ellenőrzési hivatalának ma letartóztatott emberei is. Meg hát valószínűleg a SIS jelenlegi vezetője is, akit a nyomozók ma szintén meggyanúsítottak. Az országos rendőrfőkapitány emiatt össze is hívott egy sajtótájékoztatót, hogy elmagyarázza, a fellépésük milyen gyanúval függ össze. Szép hosszú a lista, amelyikben szerepel a bűnözői csoport létrehozása, a köztisztviselői hatalommal való visszaélés, de az igazságszolgáltatás akadályozásának bűntette is. Hamran István szerint az illetékes tisztviselőknek a célja a gyanú szerint az volt, hogy lejárassák a nyomozókat, akik a kulcsfontosságú eseteken dolgoztak.

Fico kívánságát lesi Kollár

Erre aztán beindult minden fontosabb politikai szereplő, akik egyenként elmondták a véleményüket a fejleményekkel kapcsolatban. Aki például az érintettsége miatt a saját bőrét félti, például a Smer irányítója, az egyenesen puccsról beszél. Fico szerint a legsúlyosabb államellenes bűncselekmények elkövetésének gyanújáról van szó, melyek az állami berendezkedés és a Szlovák Köztársaság alapjai ellen irányulnak. Rögtön sürgette is a parlament összehívását, hogy meneszthessék a magyar gyökerekkel rendelkező főzsarut, elvégre az ellenzéki pártelnök a minél zajosabb cirkuszban érdekelt. Ezt a kívánságát kapásból meghallotta a Sme rodinás házelnök, és már döntött is, mindjárt hétfőn megtarthatják a törvényhozás rendkívüli ülését. Boris Kollár különben sem érti, hogy mi a fenének kellett hat héttel a választások előtt egy ilyen akciót végrehajtani, főleg, mert a haverja, a már említett titokügyi exgóré is érintett.

Ódor intézkedik

A rendőri vezetés által nyilvánosságra hozott információk meggyőzték Ódor Lajos kormányfőt is arról, hogy igaza lehet az államfőnek, és egy kis gondolkodás után úgy döntött, rögtön péntekre összehívja a Biztonsági Tanácsot, amire persze Zuzana Čaputová is meghívót kapott. Hogy ezen a fórumon komoly helyzetértékelések meg viták lesznek, az tutifix. A fő kérdés az, a holnapi Lényeg megírásáig ebből mi minden szivároghat ki.

Patthelyzet a láthatáron?

Azt viszont az egyik hazai közvélemény-kutató cég jóvoltából már ma megtudhattuk, hogy melyik pártok rúghatnának labdába, ha nem szeptember végén, hanem most zavarnánk le a parlamenti voksolást. Semmi lényegesebb változást nem látni a közhangulatban, Fico a csúcson, a progresszívek megelőzik Peter Pellegriniéket, és még az SNS is valahogy átrángatózna a küszöbön. Ha ez tényleg így jönne össze, akkor meg elég érdekes helyzet állna elő. Egyfajta patthelyzet. Mert ha mandátumra váltjuk az 5 százalék feletti pártok népszerűségét, akkor azt kell látnunk, hogy a Smer, az abból kiszakadt Hlas, az SNS, meg – főleg a rendőrháború miatt ezekhez sodródó – Sme rodina összesen 75 képviselővel rendelkezne a törvényhozásban. Ezért aztán ha a Republika barna színezete túlságosan elriasztaná ezt a társaságot, akkor arra kell lélekben felkészülni, hogy ismét eljön az idő Szlovákiában, amikor nem a választások első helyezettje alakíthatna kormányt.

Sidó Árpád

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program