Szlovákia az egyik legszegényebb uniós ország, és az sem vigasz, hogy Magyarországon hasonlóan keveset fogyasztanak

camera

1

Szlovákia az egyik legszegényebb uniós ország, és az sem vigasz, hogy Magyarországon hasonlóan keveset fogyasztanak

Fotó: TASR 

Megosztás

Az EU-átlag 70 százalékát éri el a szlovák háztartások fogyasztása, ennél csak egyedül Bulgáriában rosszabb a helyzet.

Érdekes adatokat közölt az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat, amelyek szerint 2021-ben

Szlovákia úgy teljesített, ahogy a déli szomszédja, Magyarország és ezzel kéz a kézben, mindketten az Unió második legkevésbé jómódú országai, csak Bulgária van rosszabb helyzetben náluk.

A mutató, amiben ennyire rosszul állunk, a tényleges egyéni fogyasztás (actual individual consumption), ami vásárlóerő-paritáson – vagyis az országok ár- és bérszínvonala közötti különbségeket is figyelembe véve – hasonlítja össze az egyes tagállamok polgárainak fogyasztását. Eszerint

a szlovák és a magyar háztartások anyagi jóléte az uniós átlag 70 százalékát éri el, ami eggyel kevesebb, mint a törökországi teljesítmény (71 százalék), de Romániától (82 százalék) már jelentősebb az elmaradásunk,

nem is beszélve a lengyel (84 százalék), a cseh (85 százalék) esetleg a szlovén eredményekről (87 százalék).

Ausztria a maga 115 százalékos mutatójával egy másik ligában játszik, az ottaninál az egész EU-ban csak a luxemburgi (146 %), a dán (121 %), a német (120 %) és a holland (117 %) adat jobb. A mellékelt térképen csak azért vannak a szlováknál és a bolgárnál is rosszabb mutatók, mert a Balkán nem EU-tag országainak adatait is szemléltetik rajta.

Ugyanezt a mutatót összevetve az öt évvel ezelőtti adatokkal azt kapjuk, hogy Szlovákia 6 százalékpontot rontott, míg Magyarország 8-at javított.

Az Eurostat egy másik mértékkel, az egy főre jutó GDP-vel is méri a jólétet, ebben

Szlovákia "tartja" az egyik legrosszabb pozíciót, alulról a harmadik helyen áll az EU-átlag 68 százalékával. A miénknél csak a görögországi adatok (65 százalék), illetve a bolgár eredmények (55 százalék) rosszabbak.

Magyarország hátulról a hetedik, az egy főre eső magyar GDP az uniós átlag 76 százaléka, és ebben a kategóriában ez jobb teljesítmény a lettországinál (71 százalék) a romániainál (73 százalék), valamint a portugálnál (74 százalék). A lengyelek (77 százalék) és a csehek (91 százalék) ebben a "versenyszámban is jobb, nem beszélve az ausztriai 120 százalékos értékről.

Az Eurostat szerint a nemzetközi összehasonlításra alkalmasabb az AIC mutató. Igaz, ez a mutató nem jövedelmet, hanem fogyasztást mér, így például ha egy országban hitelből fogyasztanak sokan saját megtermelt jövedelem helyett, azt is méri a mutató. Luxemburg itt is toronymagasan vezet, ott az egy főre jutó gazdagság az unió átlagának 277 százalékát éri el.

(eurostat)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program