Szlovákia az EU harmadik legnagyobb nettó haszonélvezője!

2016. július 29. - 12:54 | Belföld

Ebben két szomszédunk előz bennünket: Csehország és Magyarország - írja a Denník N.

Szlovákia az EU harmadik legnagyobb nettó haszonélvezője!
Fotó: AP/TASR

Szlovákia tavaly a százalékos arányt tekintve az Európai Unió költségvetésének harmadik legnagyobb nettó haszonélvezője. A szlovákiai EU-s befizetések és támogatások különbsége ugyanis tavaly 3,095 milliárd eurót tett ki pluszban. Tehát ennyivel kaptunk többet tavaly az EU-tól, mint amennyit befizettünk - ez derül ki az Európai Bizottság jelentéséből.

Tavaly 3,73 milliárd eurót hívtunk le az EU-s költségvetés számunkra elkülönített pénzforrásaiból, ugyanezen időszakban pedig 60,7,9 millió euróval járultunk hozzá. Emellett kereskedelmi illetékekként további 88,9 milliót.

Így jön ki a 3,095 milliárd eurós pozitív mérlegünk, ami százalékos arányban az EU harmadik legfőbb haszonélvezőjévé tesz bennünket.

Szlovákia ezt a pozíciót egyébként azzal érhette el, hogy kivételt kapott az előző programidőszakban le nem hívott összegek megpályáztatására. Ennélfogva tavaly még az előző programidőszakból is lehívhattunk egy csomó pénzt, míg több ország épphogy elkezdett élni az újabb programidőszak támogatásaival.

Ha az összeget lebontjuk egy lakosra, akkor minden szlovákiai 689 eurónyi támogatáshoz jutott az EU-tól, miközben 128 eurót fizetett be annak költségvetésbe. A nettó profit az EU-tól tehát fejenként 561 euró.

"Az európai alapok jelentős mértékben hozzájárulnak Szlovákia fejlődéséhez. A tavalyi évben a gazdasági növekedésünkhöz és a munkahelyteremtéshez jelentősen hozzájárult az európai források intenzívebb kihasználása, összesen mintegy 3,7 milliárd euró értékben. Bízunk benne, hogy a továbbiakban is hatékonyan használják majd ki az EU-s forrásokat, ezen keresztül pedig javítják a szlovákiai polgárok életkörülményeit" - jegyezte meg Dušan Chrenek, az Európai Bizottság szlovákiai kirendeltségének vezetője.

Szlovákia tavaly a legnagyobb összeget, összesen 3,086 milliárd eurót a gazdasági, szociális és regionális kohéziós alapokból hívta le. További 566,5 millió euró irányult a szlovák mezőgazdaságra. A gazdáknak történt közvetlen kifizetések 440 millió eurót tettek ki, míg a vidéki fejlesztésekre 122,5 millió euró ment.

(Denník N/para)