Szlovákia rettentően el van maradva az elektromos autókra való átállásban

camera

1

Szlovákia rettentően el van maradva az elektromos autókra való átállásban

Illusztráció (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az autógyártás belső égésű motorokról elektromosra való átállása már folyamatban van, Szlovákiának pedig ezen modellek mellett az eladást és az infrastruktúrát is támogatnia kell – egyeztek meg egyhangúan kedden az Euractiv Slovensko által szervezett tanácskozás résztvevői.

Peter Kremský (OĽaNO), a parlament gazdasági bizottságának elnöke szerint a befektetők figyelembe veszik, hogy az ország hogyan viszonyul az elektromobilizációhoz. Meglátása szerint jelentősen elmaradunk az infrastruktúra kiépítésében és az elektromobilitás támogatásában, és szerinte ezen változtatni kell.

Pavol Prepiak, a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) alelnöke megjegyezte, hogy már 2010-ben elkezdődött az elektromos autókra való átállás, Szlovákia pedig az unión belül ezen a téren a végeken kullog. Szerinte ennek egyik fő oka az elektromosautó-vásárlás támogatásának a hiánya. Míg 2021-ben az Európai Unióban 18 százalékos volt az elektromosautó-vásárlás aránya, addig Szlovákiában ez csak 3 százalék volt.

Kremský szerint több helyen kontraproduktívan hat az, hogy az EÚ nyomást gyakorol a belsőégésű motorral rendelkező modellek gyártásának betiltására. Szerinte azok számára nem lehet alkalmas az elektromos autó, akik például rendszeresen hosszabb utakat tesznek meg, és lakóházban élnek, ahol nincs lehetőség a jármű feltöltésére. De mint mondta, az autógyártás megváltoztatására nehezedő nyomás növekedni fog, Szlovákiának pedig nem lesz más választása, mint alkalmazkodni.

A képviselő szerint Szlovákia továbbra is versenyben van egy nagyszabású üzem felépítéséért, amelyben elektromos autókhoz passzoló akkumulátorokat gyártanának. Az üzem jelenléte döntő fontosságú lehet abban, hogy Szlovákiában fennmaradjanak az autógyárak.

A gazdaságügyi minisztérium jelezte, hogy érdekében áll fejleszteni mind az elektromos-, mind a hidrogénalapú közlekedést.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program