Szlovákiában az emberek leginkább a televízióban követik figyelemmel a híreket

camera

1

Szlovákiában az emberek leginkább a televízióban követik figyelemmel a híreket

-illusztráció- (Fotó: Pexels) 

Megosztás

A szlovákiai emberek leggyakrabban a televízióban néznek híreket (42 százalék). A második helyen a közösségi hálózatok állnak (18,7 százalék). Az online hírplatformok (18,4 százalék) és a rádió (14,3 százalék) a másik médium, ahol az emberek leggyakrabban figyelik a híreket.

Ez derül ki az európai ügynökség közvélemény-kutatásából.

A 18-33 éves korosztályban a közösségi oldalak (36,4 százalék) és az online hírplatformok (28,4 százalék) dominálnak hírforrásként.

"Annak ellenére, hogy továbbra is a televízió a legmegbízhatóbb médium, a fiatalok egyre inkább követik a közösségi oldalakat. A fő probléma az, hogy a gyakran megosztott ellenőrizetlen tartalmak ellenére releváns információforrásnak tekintik őket"

– mondta az ügynökség vezérigazgatója, Papanek Péter. Szerinte az információszerzés módjának megváltoztatásához, a közösségi hálók felé való nagyobb orientációhoz a tanításban is változtatásokra, a kritikai gondolkodásra való összpontosításra van szükség.

A felmérésben résztvevők azt is elmondták, hogy leggyakrabban olyan cikkeket nyitnak meg, ahol megbíznak a forrásban (28,3 százalék), a cikkek az érdeklődési körükhöz kapcsolódnak (25 százalék) vagy vonzóak (21,9 százalék).

A felmérés rámutatott az egyes korcsoportok közötti különbségre is. A 34 és 49 év közötti korosztályban 37,6 százalék számára a forrás hitelessége a meghatározó a cikknyitáshoz, az 50 és 65 év közötti korosztályban 28 százalék, a 66 év felettieknél pedig 16,3 százalék.

A nyomtatott sajtóban a legfiatalabb, 18-33 éves korosztály bízik leginkább (16,8 százalék). Az életkor előrehaladtával a bizalom szintje csökken. A fiatalok is nagymértékben bíznak az ilyen forrásokban barátaik és a közösségi hálózataikon követett személyek által megosztott hírek. Az idősebbek számára lényegesen alacsonyabb a bizalom a barátok vagy befolyásolók által megosztott tartalmak iránt. A befolyásolók abban gyakorlatilag minden korcsoportban a megbízhatóság szempontjából egyértelműen a legrosszabb helyen végeztek.

A felmérést a CreditCall céggel együttműködve, augusztus 7. és 14. között, telefonos interjúk formájában 1000 fős mintán végezték.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program