Szlovákiában is igazolták az omikron szubvariánsát, ami már Dániában is dominál – mit tudhatunk róla?

2022. január 25. - 09:11 | Belföld

Az európai országokban, beleértve Szlovákiát is, jelenleg az omikron BA.1 szubvariánsa dominál. Az elmúlt hetekben viszont Dániában megjelent a mutáció BA.2-es variánsa, amit először tavaly novemberben igazoltak a Dél-afrikai Köztársaságban.

Szlovákiában is igazolták az omikron szubvariánsát, ami már Dániában is dominál – mit tudhatunk róla?
Illusztráció (Fotó: Pixabay)

2022 második hetében már az esetek 45 százalékában igazolták a szubvariánst a skandináv országban, mostanra pedig feltételezhető, hogy már a többségét képezi. Főként Indiában, a Fülöp-szigeteken, Norvégiában vagy Svédországban terjedt el a szubvariáns, de egyre több esetet igazolnak Nagy-Britanniában és Franciaországban is.

Peter Lednický, az Unilabs Slovensko igazgatója szerint Szlovákiában eddig három esetben mutatták ki a BA.2 szubvariánst. A két héttel ezelőtti minták szekvenálása során 212-ben állapították meg a koronavírus omikron mutációját – háromban a BA.2 szubvariánst, egyben a BA.3 szubvariánst, a többi pedig a BA.1 volt.

Brit tudósok a megfigyelést igénylő variánsok közé sorolták a BA.2-t, ahová a BA.1 is tartozik. A Covariants oldal szerint az omikron BA.2 szubvariánsának 38 közös mutációja van a BA.1-gyel, míg 27 esetben eltérő mutációval rendelkezik.

A dán közegészségügyi hivatal szerint a két szubvariáns között nagyobb a különbség, mint az eredeti koronavírus és az alfa mutáció között. Ez viszont nem azt jelenti, hogy a BA.2 feltétlenül problémát jelent a jelenlegi járványhullámban. Tom Peacock brit virológus például azt írta közösségi oldalán, hogy meglepné, ha a BA.2 újabb járványhullámot okozna.

A szakember szerint főként azért fontos a szubvariánssal foglalkozni, mert bizonyos szinten gyorsabban fertőzhet. Viszont ebben az esetben nem okoz olyan jelentős növekedést az új fertőzöttek számában, mint az omikron BA.1 variánsa a deltához képest. Lednický szerint egyes országokban már dominánssá vált a BA.2, de egyelőre nem érzékelték, hogy új hullámot okozott volna a „klasszikus omikron” leküzdése után.

Peacock szerint valószínűleg minimális különbség van a vakcina hatékonyságában a BA.1 és a BA.2 között. Brit adatok szerint a Pfizer két adagja szinte egyáltalán nem véd az omikron BA.1 szubvariánsa ellen, a harmadik, erősítő adag viszont 50-70 százalékos védelmet nyújt – attól függően, hogy mennyi idő telt el az oltás beadása óta. A Moderna valamivel nagyobb védelmet nyújt. Viszont mindkét oltóanyagra igaz, hogy nagy mértékben véd attól, hogy kórházba kerüljünk a fertőzés súlyos lefolyása miatt.


(DenníkN)