Szlovákiában még mindig jobb a férfiak fizetése – mutatjuk, melyik ágazatot képviselik leginkább a nők

2022. március 8. - 10:48 | Belföld

1917 óta minden év március 8-án ünneplik a nemzetközi nőnapot, és ugyan több mint száz év leforgása alatt javult a nők helyzete a munkapiacon, mégis fellelhetők különbségek a munka, illetve a fizetés terén.

Szlovákiában még mindig jobb a férfiak fizetése – mutatjuk, melyik ágazatot képviselik leginkább a nők
Fotó: TASR

A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) szerint 2020-ban 15,5 százalékos különbség volt a férfiak és a nők órabérében Szlovákiában. Hogy a két fél bérezése kiegyenlítődjön, a nőknek minden ledolgozott óra után további kilenc percet kellene dolgozniuk még. Csehországban ez az arány 16,1 százalékos volt, Magyarországon 15,6, Lengyelországban viszont mindössze 4,8.

2015 óta Szlovákiában 4,3 százalékkal csökkent a férfiak és a nők bérezése közti arány, Csehországban 5,4 százalékkal, Lengyelországban pedig 2,6 százalékkal. Magyarországon viszont 2,7 százalékkel nőtt a különbség.

Az NBS szerint nőket főként hat különféle gazdasági területen alkalmaznak: az ipari ágazatban 208 ezren dolgoznak, ez a Szlovákiában alkalmazott összes nő 18 százaléka, a kis- és nagykereskedésben 177 ezren (15 százalék), az egészségügyben és szociális segítségnyújtásban 164 ezren (14 százalék), az oktatásban megközelítőleg ugyanennyien (14 százalék), a közigazgatásban 113 ezren (10 százalék), a szállást és étkezést nyújtó szolgáltatásokban pedig 67 ezren (6 százalék).

Szlovákiában az oktatás, valamint az egészségügy és szociális szolgáltatás terén jelentős többségben vannak a női alkalmazottak – utóbbi esetében 83 százalékos a nők aránya. Az oktatásban 82 százalékos az arányuk. A nők továbbá többségben vannak a szállást és étkezést nyújtó szolgáltatások terén is (62 százalék).

Viszont olyan területeken, mint az építkezés (93 százalék), a víz- és villanyszolgáltatás (80 százalék) vagy az IT (75 százalék) már inkább a férfiak vannak többségben.


(NBS)