1
Horthy Mikós - Forrás: Wikipédia
A szlovákiai magyar értelmiség nyíltan tiltakozik a Horthy-emlékmű ellen, amit a Dunaszerdahely melletti község, Hodos református templomának kertjében kívánnak állítani az egykori magyar kormányzónak.
A Facebookon létrehozott esemény meghívójában az áll, október 29-én, vasárnap a 11 órás istentisztelet után történik majd az aktus egy ünnepi megemlékezés keretén belül. Horthy Miklós halálának 60. évfordulójára emlékeznek, ami egyébiránt február 9-én volt. A mellszobrot a Horthy Miklós Társaság elnöke, Zetényi-Csukás Ferenc adományozza az egyházközségnek.
Amint arról egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk, Balódi László, Hodos polgármestere elhatárolódik a tervezett aktustól, annak ugyanis elmondása szerint az önkormányzathoz semmi köze nincs.
A tiltakozás szövege közös szándékból született, és az aláírók közösen formálták meg:
Tiltakozás a hodosi Horthy-emlékmű ellen
A Horthy-kultusz terjesztésének legújabb mérföldköve Szlovákia, pontosabban a csallóközi Hodos, ahol 2017. október 29-én a református egyházközség Horthy-emlékművet kíván avatni. A Horthy-rendszer elhibázott kül- és belpolitikájának közvetlen és közvetett következményei sok magyar családban máig élő traumák forrása. A szoborállítást kizárólagosan Horthy református mivoltára fogni cinikus és ügyetlen ürügy. Antiszemita rendeletei, zsákutcába futott nemzetpolitikája, súlyos következményekkel járó döntései annak ellenére is megosztó személyiséggé teszik, hogy az egykori kormányzó személyes felelőssége fokának megítélése a történettudományban változó. Függetlenül azonban a szakmai vitáktól, az, hogy attól a Dunaszerdahelytől mindössze pár kilométerre, ahonnan 1944-ben, Horthy Miklós kormányzósága idején mintegy 3000 izraelita hitű magyar embert hurcoltak haláltáborba, most Horthy-szobrot állítanak, minden jó érzésű ember érzéseit sérti.
Ezért a szoborállítás terve ellen tiltakozunk, s arra kérünk minden hasonlóan érző polgárt, csatlakozzon tiltakozásunkhoz.
Aláírók:
Benyovszky Krisztián irodalmár
Csanda Máté müvészetkritikus
Csehy Zoltán író, irodalomtörténész
Görözdi Judit irodalomtörténész
Hunčík Péter író, pszichiáter
Hushegyi Gábor esztéta
Liszka József etnológus
Mészáros András egyetemi tanár
Misad Katalin nyelvész, egyetemi oktató
Németh Ilona képzőművész, egyetemi tanár
Németh Zoltán irodalomtörténész
Polgár Anikó költő, irodalomtörténész
Ravasz Marián építész
Rudas Dóra publicista
Sánta Szilárd irodalmár, egyetemi tanár
Simon Attila történész
Szigeti László könyvkiadó
A tiltakozáshoz bárki csatlakozhat Facebookon, valamint a tiltakozashorthyszobor@gmail.com e-mail címen.
Kapcsolódó cikk: Horthy nem volt háborús bűnös, de „elkúrta“ Magyarország sorsát! Jelenkori imádói önmagukat minősítik!
(para)