A szlovákiai magyar zene ünnepe – íme a Harmónia 2022 díjazottjai (FOTÓK)

Megosztás

A komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központ adott otthont szombaton a jubileumi X. Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díj ünnepélyes díjátadó gálájának.

„Több üzenete van a díjnak, egyrészt mutatja, hogy egy elő közösség vagyunk. Nemcsak múltunk, de jelenünk és jövőnk is van. A gálaműsor fellépői mutatják, milyen színes a szlovákiai magyar zenei paletta. Nagy köszönet jár az Egressy Béni Városi Művelődési Központ csapatának, akik lendületesen szervezik a város kulturális életét. A cél az, hogy Komárom a Felvidék kulturális fővárosa legyen” – mondta ünnepi beszédében a polgármester.


Keszegh Béla polgármester és Lakatos Róbert, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója

Lakatos Róbert brácsaművész, az Egressy Béni Művelődési Központ igazgatója kiemelte, mostanra érett be a díjat megalapító Dobosi Róbert és Lábszky Olivér kezdeményezése. „A Harmónia díjátadó gálaestje egyfajta társadalmi, közösségi esemény lett, amin ha nem vesz részt valaki, akkor úgy érzi, lemaradt valamiről” – fogalmazott az igazgató.

Idén a Harmónia-díjat Kristóf Réka operaénekes kapta, a közönségdíj Rácz Csaba csellóművész érdemelte ki, az Életműdíjat pedig Józsa Mónika karnagy-zenepedagógus vehette át.

Kristóf Réka szülővárosában, Komáromban, majd a gimnázium után közgazdász tanulmányai mellett Győrött a Richter J. Konzervató-riumban Dobi-Kiss Veronika tanítványaként ismerte meg igazán az énekesi munka szépségeit. Ezt követően a brémai Zeneművészeti Főiskolán Thomas Mohr és Laki Krisztina osztályában fejlődött. 2018 nyarán a müncheni August Everding Színiakadémia opera-szakos hallgatójaként diplomázott, énektanára Fenna Kügel-Seifried volt. Tanulmányai során már több szerep megvalósítására volt lehetősége. Énekelte például Juliska szerepét E. Humperdinck híres meseoperájában, a „Jancsi és Juliskában”. 2018-ban a Bajor Állami Operaház vendégénekeseként Richard Strauss „Rózsalovag” c. operájában a Kalaposnő, Ernst Krenek „A diktátor” c. operájában pedig Charlotte szerepében volt látható. A 2018/19-es évadtól a Trieri Színház magánénekese, ahol Donna Elvira, Frau Fluth, Almaviva grófnő, Mimì, Hanna Glawari, Poppea, Feldmarschallin, Az énekesnő (Boesmans – Reigen) szerepei mellett Poulenc La voix humaine monooperájában láthatja a közönség. 2019-ben vendégszerepelt Bregenzben Beethoven Fideliójában Marzelline szerepében és a szentmargitbányai kőfejtőben Mozart 1. udvarhölgyeként.
Kristóf Réka munkásságában kiemelkedő szerepet kap a régi zene. Bach, Händel, Vivaldi, Albicastro, Hasse, Pergolesi, Telemann szólókantátáinak és oratorikus műveinek rendszeres előadója. 2017 őszén az Accademia di Monaco zenekarral Joachim Tschiedel vezénylésével F. X. Sterkel „Il Farnace” c. operájának címszerepét alakította. Az előadást a Bajor Rádió közvetítette. 2021-re Alceste címszerepére kérték fel a Gluck Festspiele keretein belül Nürnbergben. Szintén az Accademia di Monaco kíséretével 2019 márciusában jelent meg „In furore” c. debütáló lemeze, amelyen A. Vivaldi és G. F. Händel motettái hallhatóak. A lemezt 2019-ben a Deutsche Schallplattenkritik Klassisches Lied / Vokalrecital kategóriájának díjára nevezték. A közönség Kristóf Rékát az operaszínpad mellett számos koncerten is hallhatja. Szólóestje a new yorki Carnegie Hallban pályájának egyik kiemelkedő eseménye volt. Visszatérő szólista a MüPa színpadán, ahol 2021 márciusában Várdai István és a Capella Savaria zenekarral együtt lesz hallható. 2018-ban a pécsi Kodály Központban a Pannon Filharmonikusokkal Richard Strauss Négy utolsó dal c. ciklusát énekelte Ligeti András dirigálásával.

A BMC, a Liszt F. Zeneakadémia, a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Kaposfeszt, a Würzburg Mozart-fesztvál, a düsseldorfi Benrath-kastély, a müncheni Prinzregententheater, a Gasteig Philharmonie, a Trieri Dóm és Konstantin Bazilika csak néhány helyszín, ahol szólistaként szerepelt vagy szóló estet adhatott már. Repertoárjába tartoznak Beethoven 9., Mahler 2. szimfóniája mellett többek között Tippett, Poulenc, Mendelssohn, Mozart, Dvořák, Kodály és Rossini óratórimai is. Kristóf Réka több versenygyőzelmet tudhat magáénak. 2018-ban a düsseldorfi Anton Rubinstein Akademie énekversenyének első díját nyerte el. Szintén 2018-ban a Nürnbergi Mesterdalnokok énekverseny középdöntőse, a berlini Bundeswettbewerb döntőse volt. 2017-ben a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató verseny abszolút győztese, a brémai Wagner Társaság és a Deutsche Bühnenverein ösztöndíjasa volt és elnyerte a Gasteig Musikpreis különdíját.

Kristóf Réka helyett a díjat édesanyja vette át, a Németországban élő operaénekes ugyanis egy fellépés miatt nem tudott jelen lenni.

Rácz Csaba édesapja – Rácz László – adta fia kezébe a hangszert, majd tragikus halála után Gyökér Krisztina (Dél-Komárom) tanította. Református neveltetésének köszönhetően már gyerekkorában részt vett a templomi zenei életben. Középiskolai tanulmányait Győrben, majd Székesfehérváron végezte Tetsuya Kiuchi-Koide osztályában. Ekkor már tagja volt a szintén komáromi születésű Török Ferenc hegedűművész vezette Comorra Kamarazenekarnak, amely fontos szerepet töltött be a város zenei életében. Kezdetektől részt vett az Édes Árpád (református lelkipásztor, egyházzenész) által szervezett FIRESZ kórus munkájában, melyet a kezdetekben Ág Tibor, majd Berkesi Sándor, később Süll Kinga karnagyok vezettek.

Tanulmányait a pozsonyi zeneművészeti főiskolán (VŠMU) fejezte be Ján Sláviknál (Moyzes kvartett). 2002-től a Szlovák Filharmónia tagja. 2021-től közreműködik a Bayreuthi Ünnepi Játékokon (Bayreuther Festspiele). Ezenkívül együttműködik több neves zenekarral – ezek a teljesség igénye nélkül az alábbiak: Beliczay Kamarazenekar, Beliczay vonósnégyes, Cimorosa Chamber Orchestra, Capella Istropolitana, Metropolitný orchester Bratislava, Solistes Européens Luxembourg, Philharmoniker Hamburg, Viva Musica Festival Orchestra, Bratislava Symphony Orchestra, Symphonia Vienna. Mivel otthon a nyitott zenei ízlés és a költészet szeretete is jellemző volt, óhatatlanul belekóstolt a megzenésített versek műfajába is. Így alkalma nyílt együtt játszani a Borostyán, a Kor-Zár, a Kicsi Hang, a Kaláka, a Remedios zenekarokkal, valamint Écsi Gyöngyivel, Korpás Évával ,Tóbiás Szidivel, Emmer Péterrel, Lakatos Róbert és a RÉV zenekarral, Dhafer Yousseffel, Giovanni Sollimaval.
Józsa Mónika 1959-ben született. A galántai Kodály Zoltán Daloskör karnagya, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem ének-zenetanára, 1982 óta vezeti a daloskört.

Józsa Mónika tanulmányait a Népművelési Intézet felsőfokú karnagyképző tanfolyamával kezdte Budapesten. 1992-ben a Pozsonyi Zeneművészeti Főiskolán szerzett karvezetői, 2003-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Budapesten ének-zenetanári és karvezetői diplomát. 1986-tól 1992-ig az Ifjú Szivek Magyar Művészegyüttes énekkarának a karnagya volt.
1981-től 1994-ig a Galántai Gimnázium leánykarát vezényelte. 1980-tól énekese, szólamvezetője és karnagya; 2006-tól művészeti vezetője is a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusának. 1992-től karnagya a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusának. Józsa Mónika a szlovákiai magyar kórusmozgalom kimagasló alakja és a Galántai járásban fekvő Vágán él.

A gálaesten Becse Szabó Ilona & Beliczay Trió, Derzsi György, a The Butchers zenekar, Vadkerti Imre és zenekara, Jozef Horváth és Lakatos Róbert, illetve Mező Misi, a Magna Cum Laude frontembere lépett fel.


(CsA)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program