Szlovákiai magyarok a nagyvilágban – Németország: „Szinte senki nem visel maszkot”

camera

1

Szlovákiai magyarok a nagyvilágban – Németország: „Szinte senki nem visel maszkot”

Fotó: AP/TASR 

Megosztás

Többrészes sorozatunkban külföldön élő szlovákiai magyarokat kérdezünk különböző országokból arról, milyenek a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos észleléseik, tapasztalataik, hogyan látják országuk helyzetét és hogyan érinti ez a saját életüket odakint. Elsőként az Ipolyságról származó Hammersmidt Évát, aki Stuttgartban él és dolgozik. 

Németországban a Worldometer április 10-i adatai szerint mintegy 118 ezer fertőzött személyről tudnak, amivel az ország ugyan a negyedik helyen áll a világon a fertőzöttek számát tekintve, viszont az elhalálozások tekintetében a németek (kb. 2600 elhunyt) sokkal jobban állnak, mint a többiek. A franciáknál például hozzávetőlegesen ugyanennyi fertőzésre ötször ennyi elhunyt esik. A németek rengeteg tesztet végeznek, egymillió lakosra nagyjából 16 ezer tesztelt személy esik (a törpeállamokat és olajtermelő országokat nem számítva ez csak Svájcban és Norvégiában több, Szlovákiában pl. 4200), összességében pedig csak a négyszer annyi lakosú USA-ban végeztek el több tesztet.
Összes fertőzött (ápr. 10.): 118 235
Kritikus állapotban: 4 895
Összes elhunyt: 2 607
Összes felgyógyult: 52 407
Összes teszt: 1,317 millió

Mi volt az a pillanat, és mikor jött el, amikor tudatosítottad, hogy mi is folyik ma a világban?

Még március elején se fogtam fel a helyzet komolyságát, szezonális influenzaként kezeltem ezt a vírust is. Amikor elkezdték a határokat lezárni, az iskolákat bezárni és elindult a pánikvásárlás, akkor tudatosult bennem, hogy ez egy súlyosabb és hosszabb járvány lesz.

Mit gondolsz arról, ahogy az ország, ahol élsz, kezelte/kezeli a járványt?

Németország azon országok egyike, amely tömeges teszteléseket végez, ez szerintem hatékonynak bizonyult, több megbetegedést ki tudtak szűrni és hatékonyan kezelték az elkülönítéseket is.

A mindennapokban pillanatnyilag milyen korlátozásokat tapasztalsz nálatok (a munkán kívül)?

Körülbelül március közepe óta szinte minden üzlet zárva tart, kivéve az élelmiszerboltokat, gyógyszertárakat és a drogériákat. Utazni most szinte sehova sem lehet, a lakást is csak a legszükségesebb esetben lehet elhagyni: bevásárlás, orvoshoz menés vagy séta/sport esetében. Sétálni egyedül vagy maximum párosan lehet, és másfél méteres távolságot kell tartani a járókelők között. A járatokat a tömegközlekedésben ritkították (Stuttgartban legalábbis), a buszokon nem lehet az első ajtón felszállni.

A munkádat mennyire érintette a mostani válság? Tudsz teljes értékű munkát végezni vagy ez ugrott egy időre?

Projektmenedzserként dolgozom egy marketingügynökségnél, a munkám lehetővé teszi, hogy otthonról dolgozzak. Azonban a válság minket is érint, a kevesebb megrendelés miatt jelenleg csökkentett munkaidőben dolgozunk (ez a Kurzarbeit Németországban, az állam fizeti a bér egy részét így).

Milyen a környezetedben élők (ismerősök/ismeretlenek/szomszédok) hozzáállása?

Szinte senki nem visel maszkot, még az élelmiszerüzletben dolgozók sem, ami – látva az otthoni intézkedéseket – számomra igencsak meglepő.

Igaz, maszkokból is hiány van. A jó idő beköszöntével egyre több embert látni az utcán, a tereken, mintha már elege lenne az embereknek a bezártságból; nekem úgy tűnik, hogy nem fogják fel a helyzet súlyosságát. Bár minimum április 19-ig életben maradnak a kijárási korlátozások.

Mit a legnehezebb elviselned a mostani helyzetben?

Számomra az utazási korlátozás a legnehezebb, pláne a húsvéti ünnepek miatt. Eddig minden évben családi körben töltöttem az ünnepet, idén erre nincs lehetőségem, le kellett mondanunk az összes családi programot. Remélem, hogy minél előbb be tudjuk pótolni majd.

Eszedbe jutott-e, hogy hazagyere Szlovákiába? Miért nem tetted meg?

Ebben a helyzetben, úgy gondolom, a legjobb, amit tehetünk, hogy otthon maradunk és lemondunk az utazásról.

Németországban sokkal több fertőzöttet regisztráltak, nem akartam megkockáztatni, hogy „hazavigyem” a vírust és megfertőzzem a családomat.

Addig is Skype-on vagy telefonon tartjuk a kapcsolatot, ez most a legkockázatmentesebb mód. 🙂

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program