A szlovákiai magyarok ugyanazt gondolják Csehszlovákia felbomlásáról, mint a Smer és a Republika szavazói

2022. december 28. - 08:39 | Belföld

A Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság kettéválását az emberek 45,8 százaléka tartja hasznosnak. Szinte ugyanennyien - a válaszadók 44,6 százaléka - az ellenkezőjét gondolják erről a kérdésről. Ez az AKO ügynökség felméréséből derül ki.

A szlovákiai magyarok ugyanazt gondolják Csehszlovákia felbomlásáról, mint a Smer és a Republika szavazói
Vladimir Mečiar és Václav Klaus, a "válás" lezsírozói - TASR - archív

A december 6. és 12. között végzett kutatást 1000 fős reprezentatív mintán végezték, és a következő kérdésre keresték a választ: „Néhány napon belül emlékezünk meg a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság szétválásának 30. évfordulójáról, valamint a független Szlovák Köztársaság létrejöttéről. Ön szerint a felbomlás Szlovákia polgárai számára előnyös vagy sem?"

Az emberek 45,8 százaléka tekinti előnyösnek az addig egységes ország kettéválását (18,7 százalék szerint határozottan hasznos, 27,1 százalék pedig csak valószínűleg az). Éppen ellenkezőleg, a válaszadók összesen 44,6 százaléka gondolja úgy, hogy "Csehszlovákia" felosztása nem járt haszonnal (24,8 százalékuk ezt csupán valószínűsíti, 19,8 százalékuk pedig határozottan így gondolja). A megkérdezettek 8,8 százaléka nem tudott választ adni a kérdésre.

A felbomlást a legfiatalabb, azaz a 18-33 éves válaszadók, illetve az iskolázottabbak, azaz legalább középfokú végzettséggel rendelkező polgárok tekintik hasznosnak. Ezen kívül a pozsonyi, az eperjesi és a zsolnai régió lakosai. Az SNS, a PS, az OĽaNO, az SaS, a Hlas-SD, a Sme rodina és a KDH szavazói is inkább így vélekednek.

Az 50-65 évesek és a legalacsonyabb iskolai végzettségűek az átlagosnál gyakrabban értékelik negatívan az ország felosztását. Ezen kívül Nyitra és Besztercebánya megye lakosai is így vélekednek erről a történelmi lépésről. A magyar nemzetiségű polgárok, a Szövetség, valamint a Magyar Fórum, illetve a Republika és a Smer pártok szavazói is az átlagosnál gyakrabban értékelik negatívan az ország felbomlását.

Mint ismeretes, Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság szétválása előtt az embereket nem kérdezték meg, népszavazást nem tartottak erről a kérdésről.

(TASR/para)