A szlovákiai tinédzserek több mint 40%-a nem tud különbséget tenni a valós és hamis egészségügyi információk között

camera

1

A szlovákiai tinédzserek több mint 40%-a nem tud különbséget tenni a valós és hamis egészségügyi információk között

-illusztráció- (Fotó: Pexels) 

Megosztás

A szlovákiai tinédzserek 41 százaléka nem tudja megkülönböztetni a valós egészségügyi információkat a hamistól.

Ez a pozsonyi Comenius Egyetem és a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) pszichológusainak kutatási eredményeiből derült ki. Erről a TASR-t az egyetem szóvivője, Lenka Miller tájékoztatta. Szerinte az eredmények rámutatnak a fiatalok oktatásának fontosságára az egészségügyi információkkal való munka terén.

"Mivel a serdülőkorúak gyakran használják az internetet, általában elvárjuk tőlük, hogy tudják, hogyan szerezhetnek és használhatnak online információkat, de úgy tűnik, ennek az ellenkezője igaz"

– szögezte le Radomír Masaryk pszichológus, kutatásvezető.

A kutatás szerint a válaszadók a nyelvi hiányosságokat nem tekintették a megbízhatatlanság jelének. A felmérés azt is kimutatta, hogy 48 tinédzser jobban hitt a valódi egészségügyi jelentéseknek, mint a hamisnak.

"Az online információk értékelésekor a webhely szerkezetét, nyelvét és megjelenését veszik figyelembe. Megbízhatóbb szervezetekben, ellenőrzött márkákban vagy komoly nyelvezetű webhelyekben bíznak"

– magyarázta Miller.

A kutatást 300, 16 és 19 év közötti középiskolás diákból álló mintán végezték.

"A tudósok tesztelték őket, hogyan érzékelik hét rövid üzenet hitelességét a gyümölcsök és zöldségek egészségügyi előnyeiről. Az üzenetek különbözőek voltak: hamisak, igazak semleges töltéssel és igazak hozzáadott elemekkel"

– tájékoztatott a szóvivő.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program