Szlovákiára kilencedszer vár népszavazás, de vajon sikeres lehet? Íme, az eddigiek, és amit a szakértő gondol

2022. szeptember 18. - 08:47 | Belföld

Zuzana Čaputová köztársasági elnök bejelentését követően hivatalossá vált, hogy Szlovákiában az emberekre kilencedik alkalommal vár népszavazás, ami ezúttal a Smer és az ellenzéki pártok kezdeményezésére indul. A Nový Čas utánajárt, hogyan végződtek az eddig szavazások, illetve ezúttal sikeres lehet-e.

Szlovákiára kilencedszer vár népszavazás, de vajon sikeres lehet? Íme, az eddigiek, és amit a szakértő gondol
Fotó: TASR

Augusztus 24-én 381 960 aláírást adtak le az elnöki palotában, a köztársasági elnök pedig úgy döntött, kiírja a népszavazást. Čaputová nem kifogásolta azt a kérdést, hogy lehetséges legyen-e, hogy népszavazás által döntsenek az előrehozott választásokról, a másik kérdés, miszerint mondjon-e le a kormány, viszont az Alkotmánybíróság véleményezésére vár. „Amennyiben az Alkotmánybíróság úgy dönt, hogy a kérdés rendben van, kihirdetem a népszavazást“ – mondta az államfő, aki hozzáteszi: ha a kormány lemondásáról szavaznának, az még nem jelentene előrehozott választásokat.

A Smer eredetileg azt akarta, hogy a népszavazást október 29-én, a megyei és helyhatósági választásokkal egy időben tartsák meg, de Čaputová szerint ez túl rövid idő lenne a felkészülésre. Robert Fico szerint az államfő szándékosan nem hirdette ki a népszavazást, mert „tudta, hogy a választás napján sikeres lenne“.

Szlovákia történetében csupán egyszer volt sikeres a népszavazás, mégpedig 2003-ban, amikor az emberek az EU-csatlakozásról döntöttek. Akkor a részvételi arány 52 százalékos volt. Václav Hřích, az AKO ügynökség elnöke szerint a társadalmi hangulatból kiindulva most van a legnagyobb esély a népszavazás sikerességére. A közvélemény-kutatásokból kiderült, hogy az emberek többsége valamilyen változást szeretne, viszont ez verbális kifejezés, az már más kérdés, hogy ezért hajlandóak-e elmenni szavazni.

Az eddigi népszavazások Szlovákiában:

1994 – Az árveréseken és a privatizáción felhasznált pénzeszközök igazolásáról szóló törvényről (részvétel: 19,96%).

1997 – A NATO-hoz való csatlakozásról és atomfegyverek elhelyezéséről Szlovákiában (részvétel: 9,53%).

1998 – A stratégiai energetikai társaságok privatizációjának tilalmáról (részvétel: 44,25%).

2000 – A Dzurinda-kormány ideje alatti előrehozott választásokról (részvétel: 20,03%).

2003 – Szlovákia EU-csatlakozásáról (részvétel: 52,15%).

2004 – A parlamenti választói időszak lerövidítéséről a második Dzurinda-kormány ideje alatt (részvétel: 35,86%).

2010 – A koncesszió és a képviselői mentesség eltörléséről, a képviselők létszámának 100-ra csökkenéséről, az interneten történő szavazásról (részvétel: 22,84%).

2015 – A házasság definiálásáról és az örökbefogadásról (részvétel: 21.41%).


(Čas.sk)