Szövetség-Magyar Fórum: az értékek nagyjából közösek, de Simonék nem akarnak területi autonómiát; a lista összeállításán bukhat a dolog, Gyimesit is csábítanák (VIDEÓVAL)

2023. január 19. - 17:19 | Belföld

Barátságos ismerkedő találkozót tartottak csütörtökön a Szövetség vezetői a Magyar Fórum képviselőivel. Az egyeztetést Simon Zsolt, a Magyar Fórum elnöke kezdeményezte még január elején, aki azt szeretné elérni, hogy egy közös listán induljanak a szlovákiai magyar politikusok. Ne csak a Szövetség és a Magyar Fórum képviselői, hanem a lehető legtöbb, legalább regionálisan ismert magyar nemzetiségű politikus. Az egyórás tárgyalás után abban maradtak, hogy február elején folytatják.

Szövetség-Magyar Fórum: az értékek nagyjából közösek, de Simonék nem akarnak területi autonómiát; a lista összeállításán bukhat a dolog, Gyimesit is csábítanák (VIDEÓVAL)
Fotók: Paraméter

Közös választási lista létrehozásáról tárgyaltak csütörtökön reggel Simon Zsoltnak, a Magyar Fórum elnökének a kezdeményezésére a Magyar Fórum és a Szövetség képviselői. Megegyezés nem született, de abban megállapodtak, hogy folytatják az egyeztetést. „Ez az első találkozó volt, valamikor február elején folytatjuk – mondta Forró Krisztián, a Szövetség elnöke a megbeszélést követően. – Abban maradtunk, hogy mindkét fél saját pártja elnökségében megvitatja a mai megbeszélésen elhangzottakat.”

A közös program nem lesz probléma

A Szövetség elnöke nem sokat árult el a részletekről.

„Mindenki elmondta saját elképzeléseit. A közös program elfogadása várhatóan nem okoz majd gondot, az érdekeink közösek: a felvidéki magyarságot, a velünk együtt élő nemzetiségeket és régióinkat képviseljük” – mondta Forró.

Forró szerint ezen az első találkozón nem jutottak el addig, hogy a listáról tárgyaljanak. „A listával kapcsolatban nem született megegyezés. Mi jeleztük, hogy a felvidéki magyarság igénye az, hogy egy magyar párt képviselje az érdekeit, ezért egy következő lista, egy következő párt felvetése újra a megosztottság érzetét kelthetné – mondta Forró. – Nem az a cél, hogy a felvidéki magyarságot több párt képviselje.”

Sólymos László, a Szövetség Országos Tanácsának elnöke szerint a következő időszak mutatja meg, hogy tud-e egymáshoz közeledni a két párt.

„Abban egyetértettünk, hogy azok az alapértékek, amelyek a Magyar Fórum számára is fontosak, szerepelnek a Szövetség alapdokumentumaiban. Ilyen például az európai orientáció, a NATO-tagság fontossága, a demokrácia védelme, a kisebbségi jogok stb.” – magyarázta Sólymos.

A Szövetség képviselői érkeznek a találkozóra

Simonék választási pártot és egy „magyar listát” szeretnének

A megbeszélést Simon Zsolt, a Magyar Fórum elnöke is egy első kapcsolatfelvételnek tartja. „Elmondtuk, hogy a Magyar Fórum hogyan tudja elképzelni az egységes magyar listát, és ezt hogyan lehetne létrehozni” – mondta Simon. A Magyar Fórum inkább egy választási pártot hozna létre, amelynek a listáján indulhatnának a Szövetség és a Magyar Fórum képviselői mellett azok a magyar nemzetiségű politikusok, akik eddig szlovák pártokban dolgoztak.

„A Magyar Fórum jelenlegi álláspontja, hogy egy választási listát szeretnénk, ebben látjuk a megoldást. Nem szeretnénk, ha a Magyar Fórum eltűnne, szerintünk a magyarság számára is az lenne a legjobb megoldás, ha egy »magyar listát« állítanánk össze” – magyarázta Simon. Szerinte azonban, ha lesz hajlandóság a megegyezésre, akkor találnak majd közös megoldást.

A Szövetség képviselőinek nem tetszik a választási párt ötlete, nem nagyon lát más lehetőséget, mint hogy helyet kínálnak a Szövetség listáján a Magyar Fórum képviselőinek.

„Hangsúlyoztuk, hogy el tudjuk képzelni, hogy a Szövetség listáján a Magyar Fórum jelöltjei esetleg szerepet kapjanak” – mondta Forró.

Közvélemény-kutatás vagy önkormányzati választások?

A helyek elosztásáról, arányokról Forró szerint most még egyáltalán nem nem volt szó. Ha a lista összeállításáról nem is tárgyaltak, azt azonban jelezték, hogy hogyan képzelik el a két párt erejének összehasonlítását. A Magyar Fórum az Ako és a Focus közvélemény-kutató ügynökségek januári és februári felméréseiből indulna, ez alapján határoznák meg az erőviszonyokat, illetve figyelembe vennék még a Fórum Intézet, csak magyar mintával dolgozó, most készülő felmérésének eredményét is.

A Szövetség a helyi és a megyei önkormányzati választáson elért eredményeivel próbált nyomást gyakorolni a Magyar Fórumra.

„Elmondtuk, hogy a választások után van 254 polgármesterünk, 54 megyei képviselőnk és négy alelnöki pozíciónk a négy déli megyében” – magyarázta Forró.

A Magyar Fórum csak néhány polgármesteri és helyi önkormányzati képviselői helyet szerzett, megyei képviselőjük egyáltalán nincs.

Simon szerint azonban az önkormányzati és a parlamenti választást nem lehet összehasonlítani.

„Elég, ha csak arra gondolunk, hogy az MKP-nak 2010-ben hiába volt 200 polgármestere, mégsem jutott be a parlamentbe” – mondta a Magyar Fórum elnöke.

„Egy magyar listára minden magyar képviselőt”

Simon azt tartja a legfontosabbnak, hogy minden magyar politikust szólítsanak meg az együttműködés érdekében. „Azokat is, akik eddig a szlovák pártokban dolgoztak, járási vagy kerületi szinten” – magyarázta a pártelnök. Szerinte így el lehetne kerülni, hoyg a magyar választók szlovák pártokra adják le voksukat. A következő hetekben ők megpróbálnak tárgyalni minden ilyen regionális politikussal.

A Magyar Fórum már találkozott Grendel Gáborral, a parlament alelnökével, a NOVA párt elnökével, aki az OĽaNO listáján jutott a parlamentbe. Simon szerint a megbeszélés nem volt haszontalan, nincs köztük értékrendbeli különbség, de nem is hozott azonnali eredményt. „Tudomásul kell vennünk azt is, hogy ő a NOVA párt elnöke, a párton belül is egyeztetnie kell” – tájékoztatott a Magyar Fórum elnöke.

Gyimesivel is beszélnének

Tárgyalni akarnak Gyimesi Györggyel is, aki szintén az OĽaNO listáján került a parlamentbe, és az utóbbi hónapokban látszólag Igor Matovič egyik legközelebbi politikai partnere lett.

„Gyimesit lehet szeretni, lehet utálni, de attól ő még jelen van a szlovákiai politikai életben.

Ha a Magyar Fórum kijelentette, hogy mindenkit megszólítunk, akkor a tisztesség és a kötelesség arra szólít, hogy vegyünk egy mély lélegzetet, és keressük meg Gyimesi Györgyöt és Cseh Pétert is – tette egy kosárba az OĽaNO két – jelenlegi – magyar képviselőjét Simon. – Hogy találunk-e velük közös nevezőt, azt majd a találkozó után tudjuk megmondani.”

A Magyar Fórum delegációja

Smeresekkel, fasisztákkal nem tárgyalnak

A Magyar Fórumnak van néhány kikötése is: az egyik, hogy „kizárják az együttműködést a smeresekkel, az SNS-szel és a fasisztákkal”. Simon a „smeresek” közé sorolja a Hlas politikusait is, akikkel csak akkor tartja elképzelhetőnek az együttműködést a választások után, ha a demokratikus pártok széles, a Smert magát nem tartalmazó, koalíciójának része lenne.

A „fasiszta” politikusok alatt érti a ĽSNS-t és a Republikát is, valamint minden olyan politikust, aki korábban a ĽSNS listáján szerepelt.

A területi autonómiát nem erőltetnék

Érdekes feltétele a Magyar Fórumnak az is, hogy

„egy egységes lista közös programjának a magyar területi autonómia követelése nem kellene, hogy a része legyen”.

Gál Zsolt alelnök szerint ennek két oka van. „A területi autonómia vörös posztó a szlovák pártok szemében, ha ezt követelnénk, akkor elkönyvelnének bennünket egy radikális magyar pártnak – mondta Gál. – A másik ok, hogy szerintünk Szlovákiában a területi autonómia megvalósíthatatlan, nem lehet egy közös központból irányítani a Somorjától Királyhelmecig húzódó területet. Emellett kimaradnának belőle a regionális központok, városok, ahol már nagyobb a szlovák lakosság aránya a magyarénál, mint például Szenc, Vágsellye, Érsekújvár, Nagykürtös, Losonc és még sorolhatnám.”

A következő megbeszélés február elején, a Szövetség székházában lesz, addigra mindkét párt elnöksége megbeszéli a mai (csütörtök) tárgyalásokon elhangzottakat.

Nézzék meg a tárgyalásról készült videóriportunkat:

Lajos P. János