Szükséges a kijárási tilalom, legalább a fiatalok nem fertőzik meg az apjukat és a nagyapjukat

camera

1

Szükséges a kijárási tilalom, legalább a fiatalok nem fertőzik meg az apjukat és a nagyapjukat

Fotó: TASR 

Megosztás

A koronvírus halálos áldozatainak száma nőni fog az elkövetkező napokban, a szombattól érvényes kijárási tilalom hatása legkorábban két héttel később érződik majd.

Az egészségügyi minisztérium szombaton 25 koronavírus által okozott halálesetet vett nyilvántartásba, ami aránylag magas szám, ha azt vesszük figyelemben, hogy Szlovákiában – a vírusmentes időszakban – átlagosan naponta 150-en halnak meg. Minderről a közegészségügyi ellátást felügyelő hivatal (ÚDZS) törvényszéki patológiai részlegének a vezetője nyilatkozott. Michal Palkovič azt feltételezi, hogy nálunk a vírus miatt elhunytak száma a cseh adatok egyharmadát érik majd el. Csehországban már naponta több mint százan esnek áldozatául a vírusnak. Tehát Szlovákiában 40-re is növekedhet az elhalálozások száma.

Körülbelül 5-10 napig tart megállapítani, hogy egy koronavírussal megfertőzött, elhunyt személy halálának mi volt a pontos oka. Ezalatt az idő alatt a szakemberek elvégzik a boncolást, de nem minden egyes alkalommal. Például ha valaki lélegeztetőgépre volt kapcsolva, és aztán elhunyt, csak abban az esetben kerül boncasztalra, ha az ezt a munkát végző szakemberek nincsenek leterhelve. És a szabad kapacitásból egyre kevesebb van, például pénteken 16 boncolást végeztek az országban.

Jelenleg jellemzően kórházban halnak meg a covidosok, de a kórboncnok szerint most majd megugrik a gyógyintézeteken kívüli – azaz pl. otthoni – halálesetek száma. A szakembert nem lepte meg az elhunytak aránylag nagy tömege. Ezt már szerinte akkor is látni lehetett, amikor a koronavírus miatt egyre többen kerültek be a kórházakba. Palkovič arra is figyelmeztet, hogy az utóbbi időben növekedésnek indult az elhalálozott fiatalok száma is. Pénteken 31 és 35 éves áldozatról is jelentett a patológus. Elsősorban azok a fiatalok a veszélyeztetettek, akiknek magas a vérnyomása, illetve akik cukorbetegségben szenvednek.

A "menyasszonyok, nyugi" tipusú intézkedések – amelyek szeptemberben még lazán elvetették a lakodalmakat is érintő létszámokorlátozást – egyenesen vezettek oda, hogy most magas a vírus miatti elhalálozás az országban. Szeptember végén már heti 40-re nőtt a vezsélyeztetett páciensek száma, az addigi 5-10 helyett.

Palkovič támogatja, hogy a kormány bevezette a kijárási tilalmat, mert az drámai mértékben visszatartja a lakosság mobilitását. Ennek az intézkedésnek

a pozitívuma az is, hogy a fiatalok mozgása is jócskán beszűkül, akik így nem fertőzik meg az apjukat és a nagyapjukat sem.

A megkérdezett törvényszéki orvosok azt feltételezik, hogy pár héten belül indul csökkenésnek az elhalálozás mértéke. Egy vagy két héten belül várhatóan csökken a fertőzöttek száma, aztán ezt követően kevesebb páciens kerül a kórházakba, és így az elhunytak száma is lejtmenetbe kerül. Palkovič szerint nem is az a lényeges, hogy hogyan alakulnak az elhalálozási adatok. "Riasztó ez, de nem ez a legfontosabb adat" – jegyezte meg a laikusok számára furcsa állapítást a szakember. Úgy véli, az a legfontosabb, a vírus miatt mennyi embert szállítanak kórházba, mennyi pácienst kapcsolnak lélegeztetőgépre, akik aztán leterhelik az egészégügyi ellátórendszereket. Így viszont – egyéb betegségeikkel – sokan orvosi ellátás nélkül maradhatnak. Ugyanerre a helyzetre figyelmeztet a egészségügyi tárca járványügyi szakértője is. Henrieta Hudečková szerint a covidos betegek ellátása miatt az egészségügyben dolgozó személyzet le van terhelve a koronavírusos páciensekkel.

(sme.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program