A szülők aggódtak, le kellett cserélni a gyerekek kirándulóbuszát

camera

1

A szülők aggódtak, le kellett cserélni a gyerekek kirándulóbuszát

A harmadikos diákokat egy régebbi busz szállította a természetiskolába, majd a felvételünkön láthatóval tértek haza (Fotó: Paraméter) 

Megosztás

Miután június 21-én tragikus buszbaleset történt Szerbiában, mely során öt szlovák turista vesztette életét, szerkesztőségünk egy aggódó szülőtől kapott levelet. 

A nagymegyeri Bartók Béla Alapiskola 3. osztályos tanulói június 19-én indultak természetiskolába az észak-szlovákiai Lázba (Lazy pod Makytou) – mely a Csallóköztől mintegy 200 kilométerre fekszik. Eredetileg klímás busszal utaztak volna, ám a régebbi típusú buszban nem volt klíma – de a lényegi probléma nem is ez volt, hanem az, hogy az autóbusz fedélzetén nem jutott mindenkinek ülőhely, ráadásul a diákok és a tanárok táskái nem fértek be a csomagtérbe. A poggyászokat végül a busz tulajdonosának gépkocsijába pakolták, ő vitte azokat a kirándulók után az úti célhoz.

“Némelyik gyerekek már eleve hármasával ültek az ülőhelyeken. A sofőrt is kérdőre vontuk, és ezt a választ kaptuk: Nem lesz probléma, nemzetközi licenszem van. Aggódtunk, de egyben odaértek”

– nyilatkozta a Paraméternek az egyik szülő, akinek kezdeti aggodalmát csak tetézte, a Szerbiában történt turistabusz balesete – melynek tragédiájához annak technikai állapota is hozzájárult.

Az üggyel kapcsolatban megkérdeztük a nagymegyeri Bartók Béla Alapiskola igazgatónőjét, Sebő Erzsébetet is.

“A busz körül valóban voltak kérdőjelek az indulásnál. Egyes csomagokat külön szállítottak, de a busz műszaki állapota rendben volt, a helyettes asszony minden papírt elkért a sofőrtől. A szülők nem ilyen buszt vártak, nem volt rajta légkondi, nem tudom, ki milyen autóval jár, nekem sok kollégám légkondi nélkül használja az autóját”

– mondja az igazgatónő, majd azzal folytatja, hogy a szülők az indulás utáni napon bementek az iskolába, és elmondták az aggodalmaikat.

“Rögtön felvettük a kapcsolatot a társasággal, ahonnan a kolléganő rendelte az autóbuszt, majd a szülőbizalmik jelenlétében jegyzőkönyvet vettünk fel. Kérték, hogy a gyerekek ne ezzel a busszal jöjjenek haza, mi ezt respektáltuk. A szóban forgó busz szerda este hazajött, pénteken pedig a szülők óhajának megfelelő, légkondis kirándulóbusszal tértek haza a gyerekek” – ecseteli az ügy részleteit Sebő Erzsébet.

Hogy bizonyos két férőhelyes üléseken hármasával ültek volna a diákok, arra az igazgatónő már másként emlékszik, mint az aggódó szülő.

“A hátsó üléssorban ültek többen, öt helyen hatan. Nálunk a szülők előtt mindig nyitva állnak az ajtók, fogadjuk őket, elmondhatják aggodalmaikat, de én ezt felesleges felhajtásként értelmezem. A gyerekek biztonságban voltak, máshogy nem is engedtük volna el őket” – jelentette ki az igazgatónő.

Az első autóbusz egyébként nem volt felszerelve biztonsági övekkel sem – általában ezek hiánya, vagy használatuk mellőzése okozza – vagy tetézi – a tragédiákat. Bizonyos EU-tagállamok vonatkozó rendelkezéseivel ellentétben a szlovák közúti közlekedésről szóló törvény szerint nem tartozik a kötelező felszereltséghez az öv. A hazai jogszabály azt mondja, hogy a gépkocsi ülésén utazó személy köteles használni a biztosnági övet, az autóbuszok esetében pedig az öv használata akkor kötelező, ha az adott busz fel van szerelve biztonsági övvel. Az autóbusz sofőrje pedig annyi utast szállíthat, amennyi az autóbusz forgalmi engedélyében fel van tüntetve – ez az előírás ebben az esetben nem volt betartva, hiszen az iskola igazgatónője is elismerte, hogy a hátsó üléseken több gyerek utazott, mint ahány férőhely volt.

Az alapiskola harmadikos diákjai végül június 24-én, pénteken, szerencsésen és épségben hazaértek az ötnapos természetiskolából.

(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program