Táblaavatás a komáromi erődben

2011. október 18. - 19:55 | Régió
A világviszonylatban is egyedülálló komáromi erődrendszer ma újnak nevezett részének építése a 17. század derekán kezdődött. A kiterjedt erődítmény elsőként megépített objektuma – ahogy ma neveznék: alapköve – a Lipót-kapu volt, amelyet I. Lipót magyar királyról és német-római császárról neveztek el; az ő uralkodása alatt készült el ugyanis, 1663-ban.

A kapun a megépítést követően rózsaszín márványból készült emléktáblát helyeztek el, amely évszázadokon át az építkezés fontos kordokumentuma volt, de a 20. század elejére csaknem teljesen tönkrement. Mindössze egy fragmentum maradt meg belőle, illetve korabeli fényképeknek köszönhetően a tábla teljes szövege. Ezek alapján határozta el a Pro Castello Comaromiensis közhasznú társaság a tábla másolatának elkészítését, amelyet október 18-án avattak fel eredeti helyén, a Lipót-kapu felett.

Az avatáson részt vett Anton Marek komáromi polgármester, Henrich Barci, a helyreállítást finanszírozó Általános Hitelbank komáromi fiókjának igazgatója és Gráfel Lajos, a Pro Castello Comaromiensis igazgatója. Utóbbi tágabb összefüggésekben is szólt néhány szót magáról az erődítményről. A tábla korhű másolata – amely ugyanabból a rózsaszín márványból készült, mint az eredeti – Csütörtöki András és Gráfel György szobrászművészek alkotása.

Vas Gyula