Talán csak morgunk, de amúgy meg fütyülünk a korrupcióra, azt se tudjuk, mi fán terem

2019. szeptember 24. - 14:00 | Belföld

Az emberek többsége nem jelenti be, ha korrupcióval szembesül - ismertette egy idevágó felmérés eredményét a Transparency International Slovensko (TIS) igazgatója, Gabriel Šípoš. Szerinte a tájékozatlanság is szerepet játszik ebben.

Talán csak morgunk, de amúgy meg fütyülünk a korrupcióra, azt se tudjuk, mi fán terem
Illusztráció (wikipédia)

Az ország lakosainak többsége nem tud arról, hogy már létezik egy jogszabály - a társadalomellenes tevékenységeket bejelentők védelméről szóló törvény, - amit csupán minimális mértékben használunk ki, magyarázta a szervezet jogásza. Ján Ivančík egy kísérleti projekt keretében a Pozsonyi Megyei Önkormányzat és a Környezetvédelmi Minisztérium alkalmazottai számára nyújtott képzéseket, hogyan kezeljék ezeket a társadalomellenes ténykedéseket. "A hivatalnokok gyakran korrupciós bizonyítékok birtokába kerülhetnek, ezért fontos, hogy ismerjék a jogaikat és azt is, hogy éljenek vele." - véli a szakember.

A visszaélések bejelentőjét, azaz az informátort - (amit szlovákul gyakran a kifejezés angol megfelelőjével jelölnek: whistleblower) - egy újonnan létrehozandó hivatal hivatott védeni, amit a márciusban hatályba lépő említett törvény elő is ír. Ennek az elnökét még nem sikerült megválasztania a parlamentnek, ami szintén nem kedvez a korrupció elleni küzdelemnek.

(TASR)