Hasznos tanácsok pénzügyi tervezéshez

Hirdetés

2024. március 18. - 11:25

Megosztás

A pénzügyi tudatosság olyasvalami, amivel nem születünk, és – alapesetben – még csak nem is tanítják meg nekünk az iskolában. Éppen ezért gyakran még felnőtt fejjel is nehéz számunkra lavírozni az anyagiak világában. A pénzügyek megfelelő kezelése ugyanakkor elengedhetetlen ahhoz, hogy egy biztonságos és kiegyensúlyozott életet élhessünk. De mégis hogyan tudjuk ezt elérni? Nos, az biztos, hogy mindennek az alapja a tervezés. Az alábbiakban néhány hasznos, gyakorlati tanáccsal segítünk, hogy a pénzügyi tervezés – és ezzel a céljaink elérése – többé ne jelentsen gondot.

Készítsünk költségvetést!

Ez egy alapvető lépés a pénzügyi tervezésben. Rögzítsük a jövedelmünket – vagy jövedelmeinket, ha több forrásból érkezik – és kiadásainkat! Ezután kategorizáljuk ez utóbbiakat, hogy egy átláthatóbb képet kapjunk arról, pontosan mire költünk egy-egy hónapban. Ilyen kategória lehet például a lakhatás, az autó, az élelmiszer és egyéb bevásárlások, a szórakozás és a hobbik. Ez segít a szokásaink feltérképezésében és tudatosításban, a későbbi optimalizálásban, de a megtakarítások tervezésében is.

Képezzünk vésztartalékot!

Ha már szót ejtettünk a megtakarításokról: elengedhetetlen, hogy rendelkezzünk egy stabil vésztartalékkal. Ha ez nincs, akkor nem is csoda, ha nem érezzük magunkat biztonságban, hiszen bármikor jöhet egy nem várt esemény, ami felborítja a megszokott életvitelünket. Ilyen lehet például egy elbocsátás, egy megbetegedés vagy akár az autónk meghibásodása is. Természetesen ilyen esetekben a segítségünkre lehet egy minősített fogyasztóbarát személyi hitel is, de sok esetben kényelmesebb, ha rögtön a „kezünkben” van a pénz, amint szükség van rá.

De mégis hogyan csináljuk ezt? Alapvetően azt mondják, hogy egy vésztartalék nagyjából 3-6 havi megélhetési összegnek felel meg. Ha szeretnénk ezt összespórolni, akkor egyrészt érdemes a fent említett költségvetést megvizsgálni, és ott „megvágni” a kiadásokat, ahol nem feltétlenül szükségesek. Ebben segíthet az is, ha beállítunk egy automatikus utalást, aminek köszönhetően minden hónapban egy takarékszámlára kerül a bevételeink egy része.

Tartsuk okosan a pénzünket!

A takarékszámlák tehát ideálisak, ha szeretnénk valahol tárolni a félretett pénzünket. Ennél azonban léteznek jobb megoldások is, olyanok, amelyekkel szépen kamatozhat is a tőkénk – egyébként sem érdemes egyetlen helyen tárolni a pénzünket. A diverzifikáció – azaz, ha a takarékszámla mellett befektetünk például állampapírokba vagy valamilyen részvénybe, esetleg üzleti céllal vásárolunk ingatlant – plusz biztonságot adhat, csökkentheti a kockázatokat. És persze a magasabb hozam lehetőségét is kihasználhatjuk!

Tűzzünk ki hosszú távú célokat!

Határozzunk meg konkrét, hosszú távú célokat, amelyekben fontos szerepet kapnak a pénzügyeink! Ha például egy ingatlanvásárlás vagy a korai nyugdíjazás lebed a szemünk előtt, akkor sokkal könnyebben megy majd a takarékoskodás is. Tervezzük meg, hogyan érhetjük el a céljainkat, és tegyük meg ezek irányába a szükséges lépéseket!

Fontoljuk meg a hitelügyleteket!

Még ha csak egy kisebb összegű hitelről is van szó, mindenképp érdemes alaposan átgondolni a döntéseinket, hiszen gyakran hosszú távú pénzügyi elköteleződésről van szó. Egy minősített fogyasztóbarát személyi hitel jól jöhet, ha hirtelen van szükségünk kisebb összegre, a lakáshitelek pedig ma már a legtöbb ingatlantranzakció esetében kihagyhatatlannak számítanak. Nem azt mondjuk tehát, hogy ne forduljunk ilyen eszközökhöz, de az fontos, hogy ne ész nélkül menjünk ezekbe bele. Ha szükséges, vegyük igénybe egy szakember segítségét, aki hasznos tanácsokkal is elláthat minket egy ilyen komoly döntés előtt.

Monitorozzunk és alakítsunk!

A pénzügyi igényeink, helyzetünk folyamatosan változik, alakul, így fontos, hogy a tervünket is rendszeresen ellenőrizzük és frissítsük az aktuális állapotunk függvényében. Az életünk különböző szakaszaiban változnak a prioritásaink, így fontos, hogy rugalmasan kezeljük az anyagiakat – így hosszú távon is tarthatóak lesznek a terveink, mi pedig sikeresek!

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program