Tápanyagok fontossága gyermekkorban

A család és a szülők szerepe az egészséges táplálkozásra való nevelésben legfontosabb, mivel a gyermekkorban megszokott és elsajátított szokások és étkezési irányelvek kihatnak a felnőttkori életvitelre. Ebből kifolyólag lényeges, hogy az étrendjük energia- és tápanyagtartalma egyensúlyban legyen a napi mozgással és az élettani szükségletekkel. Egy fejlődésben lévő szervezetnek szüksége van a kiegyensúlyozott fehérje, szénhidrát, zsír, rost, vitamin és ásványi anyag mennyiségre.

Tápanyagok fontossága gyermekkorban

Fehérjék:

A fehérjék a szervezet építőköveinek számítanak, mivel fontosak a sejtek, az izmok és szövetek felépülésében. Ezek közül is a legértékesebbek és nélkülözhetetlenek az állati eredetűek, mert az összes esszenciális aminosavat a megfelelő mennyiségben és minőségben tartalmazzák. A növényi eredetűekből bizonyos aminosavak hiányoznak. Jótékony, ha a gyermek naponta több alkalommal fogyaszt tejterméket, mivel a bennük található kalciumra, fehérjére és B – vitaminokra szüksége van a fejlődő szervezetnek, illetve a fogak és csontok képzéséhez is szükséges. A húsok, húskészítmények a vérképzéshez nélkülözhetetlenek, valamint a jól hasznosuló vasat, B - 12 vitamin, B – 6 vitamint és cinket tartalmaznak. A tojás szintén értékes fehérjetartalmat tudhat magáénak, illetve A – és D – vitamint tartalmaz, viszont heti 3-5 darabot ajánlott az étrendbe iktatni. Fehérjében gazdagnak számítanak még a gabonafélék és a hüvelyesek.

Kép: bien.hu
 
Zsírok:
 

A zsírok a többi tápanyaghoz képest a legtöbb energiát szolgáltatják, viszont beviteli mennyisége fontos. Szerepük az energia raktározásában, a növekedésben és az agy fejlődésében van. A legértékesebbnek a telítetlen zsírsavakat tartalmazó növényi eredetű olajokat számítanak, de hidrogénezett zsiradékokat kerüljük. Az állati eredetűek mindennapi használata a koleszterintartalmuk miatt nem ajánlott. A zsírokhoz a húsok, húskészítmények, tej és tejtermékek, olajos magvak és halak fogyasztásával jutnak hozzá. Az omega – 3 –ban gazdag tengeri halak nemcsak egészséges zsírforrások, hanem teljes értékű fehérjék is. Heti 2 – 3 alkalommal ajánlott, hogy az asztalra kerüljön, mivel az értékes zsír és fehérje mellett D - vitamint, vasat, cinket, magnéziumot tartalmaznak.

Kép: life.hu
 
Szénhidrátok:
 

A szénhidrátok szintén energiát szolgáltatnak, amely a napi életvitelükhöz kell. Túlzott fogyasztás esetén a szervezet zsír formájában raktározza el. A szénhidrátok esetében a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyereket és pékárut, a natúr zabpelyhet, az alternatív gabonaféléket, a friss gyümölcsöket és zöldségeket válasszuk. Ha tehetjük, akkor minden étkezést egészítsünk ki friss zöldséggel vagy gyümölccsel, idénytől függően. Tulajdonképpen ezek fogják alkotni a gyermekek egészséges táplálkozásának az alapját. Előnyösek a magas élelmi rost, vitamin (C – vitamin, K – vitamin, folátok, béta – karotin), ásványi anyag (magnézium, kálium) és egészségvédő alkotórészeiknél fogva. Tálalhatjuk nyersen, párolva, gőzben főzve, salátaként, önálló köretként, levesformájában vagy főzelékként. Mivel a vízben oldódó vitaminok a főzés hatására lebomlanak, ezért rendszeresen nyers formában, akár naponta többször kaphatnak.

Kép: life.hu
 
Élelmi rostok:
 

Élelmi rostoknak nevezzük a növények azon részeit, amelyek emésztetlenül haladnak végig a gyomor – és bélrendszeren. Fogyasztásuk fontos, mivel pozitívan hatnak az emésztésre (serkentik), így csökkentik az elhízás esélyét.
Az ásványi anyagok közül a kalcium a legjelentősebb, mert nélkülözhetetlen csontok növekedésében. Már kisebb korban jó, ha a gyermekekkel a natúr, cukormentes joghurtokat, kefirt, túrót és tejitalokat szeretettjük meg. Egy zsírszegény túrót vagy natúr joghurtot házilag is ízesíthetünk friss gyümölccsel és édesítőszerrel. A többi ásványi anyag, pl. vas, kálium, magnézium és nátrium sem hanyagolhatók el. A nátrium a leggyakrabban konyhasóval készült ételek és konyhasót tartalmazó élelmiszerek formájában kerül a szervezetbe. A túlzott sózás károsan hat az egészségre, ezért ezt mindenképp kerüljük, illetve ha tehetjük, cseréljük le természetes és ipari feldolgozástól mentes sóra.

Folyadékbevitel:

A gyermekek folyadékbevitele napi minimum 1,5 l folyadékkal fedezhető. Mivel a szervezetük nem raktároz nagy mennyiségű folyadékot, ezért többször szükséges, hogy igyanak. A legideálisabb, ha ezt frissen facsart gyümölcs vagy zöldséglével, szénsavmentes ásványvízzel vagy házi limonádéval biztosítjuk. A cukrozott üdítőitalok, gyümölcslevek, a kóla, mellőzendők, hiszen temérdek mennyiségű cukrot tartalmaznak, amely az mellett, hogy a szomjukat nem csillapítja, károsítja nemcsak a fogaikat, hanem a szervezetüket is.

Forrás: anifitt.eu