Társaságot hoztak létre az afrikai a majmok megmentésére

2017. július 25. - 16:31 | Tech

Mintegy 150 tudós gyűlt össze hétfőn és kedden Abidjanban, hogy megalapítsák az Afrikai Primatológus Társaságot (SAP), amelynek célja a fekete kontinens kihalás fenyegette majmainak megmentése.

A főemlősök helyzete katasztrofális: az afrikai fajok több mint felét fenyegeti kihalás. Madagaszkáron a lemurfajok 85 százaléka van veszélyben - mondta Inza Koné professzor, az Elefántcsontparton működő Svájci Tudományos Kutatóközpont kutatás-fejlesztési igazgatója.

Elefántcsontparton az emberhez legközelebb álló főemlősök, a csimpánzok populációja 20 év alatt 90 százalékkal csökkent.

Az afrikai főemlős-populációk csökkenésének okai jól ismertek: a vadászat és az orvvadászat, élőhelyük - így az erdők - megszűnése a mezőgazdasági tevékenységek kiterjesztése, a túlzott fakivágás, a bányaművelés, valamint az urbanizáció következtében. Ezeket azonban nehéz visszaszorítani. Meg kell győzni a közösségeket arról, hogy érdekükben áll a főemlősök és a környezetük megvédése - hangsúlyozta a professzor.

"Az afrikaiak - legyenek döntéshozók vagy egyszerű állampolgárok - sokkal inkább hallgatnak az afrikai tudósokra" - vélte Koné professzor, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a főemlőskutatásban az észak-amerikai és európai tudósok vannak többségben.

Az afrikai főemlőskutatók kevéssé ismertek nemzetközi szinten, nem jutnak finanszírozáshoz, csak ritkán vezetnek kutatási vagy megóvási projekteket még a saját földrészükön is - tette hozzá a kutató.

Itt volt az ideje a SAP létrehozásának, valóban szükség van egy afrikaiak által vezetett afrikai szervezetre a már létező Nemzetközi Primatológiai Társaság mellett - vélte Russell Mittermeier amerikai főemlőskutató szaktekintély, a madagaszkári lemurok szakértője, aki szintén bábáskodott az afrikai tudóstársaság létrehozásánál.

(MTI)

Címkék: kihalás, majmok