Még mindig probléma a tartós munkanélküliség és nagyok a regionális különbségek

camera

1

Még mindig probléma a tartós munkanélküliség és nagyok a regionális különbségek

illusztrációs felvétel 

Megosztás

Szlovákiának már tavaly sikerült elérnie az Európa 2020 stratégia keretében kitűzött, a foglalkoztatás javítására irányuló céljait. 2020-ra a foglalkoztattak aránya elérheti a 72%-ot.

A munkaügyi minisztérium közlése szerint ez a mutató tavaly már elérte a 72,4%-ot, és 0,4 százalékponttal magasabb a tervezettnél. A regionális különbségek és a tartós munkanélküliség azonban továbbra is kihívást jelent – közölte a munkaügyi minisztérium a nemzeti foglalkoztatási stratégia keretében elért eredményeit tartalmazó dokumentumban, amelyet a kormány szerdai ülésén tudomásul vett.

Továbbra is probléma a tartós munkanélküliség, amelynek 2020-ra 3% alatt kell lennie.

„Számos intézkedést tett az állam a probléma kezelésére, az intézkedéseknek pozitív hozadékai voltak” – közölte a minisztérium. Míg 2013-ban a tartósan munkanélküliek aránya 10% volt, 2018-ra 4%-ra csökkent. „A munkaerőpiac várható alakulása alapján 2020-ra ez az arány közel lesz a kitűzött célhoz”

– áll a tárca jelentésében.

2017-ben 87 850 tartósan munkanélküli volt az országban, a tavalyi év végére ez a szám 67 549-re csökkent, ami 39,78%-a a 169 803 regisztrált álláskeresőnek.

„Ez jelentős, 5,14%-os éves csökkenést jelent a tartósan munkanélküliek arányát tekintve”

– közölte a tárca.

Ami a munkanélküliséget illeti, regionális különbségek továbbra is tapasztalhatók. Tavaly Eperjes megyében és a Késmárki járásban volt a legtöbb állástalan. A legalacsonyabb munkanélküliségi ráta pedig Nagyszombat megyére és a galgóci járásra jellemző. A járásokat tekintve a legtöbb munkanélküli a Rimaszombati járásban volt. A tavalyi év végén 73 890 szabad munkahelyet regisztráltak a munkaügyi hivatalok, a legtöbb cég szalagmunkásokat és összeszerelőket keres.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program