Tavaly május óta most tartanak az emberek a legkevésbé a koronavírus-járványtól, csökken a kormány iránti bizalom

2021. augusztus 3. - 08:28 | Belföld

Tavaly május óta most a legalacsonyabb a koronavírus-járvány fenyegetésével kapcsolatos aggodalom Szlovákiában, ebből kifolyólag az emberek hajlandósága az oltásra is csökkent. A kormány iránti bizalom a kabinetújulás óta is alacsony – derül ki az MNFORCE kezdeményezés, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) és a Seesame által indított, Hogy van, Szlovákia? (Ako sa máte, Slovensko?) akció keretében végzett felmérés eredményeiből.

Tavaly május óta most tartanak az emberek a legkevésbé a koronavírus-járványtól, csökken a kormány iránti bizalom
Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció

A közvélemény-kutatást már hatodszor végezték el, ezúttal július 15. és 20. között. Robert Klobucký, a SAV-tól elmondta, az alacsony veszélyérzet és a kormány iránti rendkívüli bizalmatlanság hozzájárulhat ahhoz, hogy az emberek nem hajlandóak magukat beoltatni. További tényező lehet egyes politikusok elutasító vagy nem egyértelmű álláspontja az oltással kapcsolatban, ugyanis a megkérdezettek megközelítőleg 5%-ának fontos a kedvenc politikusának hozzáállása az oltáshoz.

A felmérésből kiderült, hogy hosszú ideje azok tartanak a legkevésbé a járványtól, akik nem tervezik magukat beoltatni, a férfiak, valamint az alapiskolai végzettséggel rendelkezők. Azok, akik kevésbé érzik magukat veszélyeztetve a vírustól, kevésbé korlátozzák a kapcsolataikat a háztartáson kívüli emberekkel, valamint kevésbé tartják be az érvényben lévő járványügyi intézkedéseket.

A kutatás szerint a kormány iránti bizalom a koronavírus-járványt illetően hosszú ideje alacsony szinten stagnál. Igor Matovič kormányfő és Marek Krajčí egészségügyi miniszter távozását és Eduard Heger színre lépését követően a kormány iránti bizalom a márciusi 14,2%-ról 17,2%-ra nőtt májusban. Az előző felmérések eredménye szerint a kormány iránti bizalom tavaly április óta csökken, akkor még 54,4%-on állt.

A beoltott megkérdezettek 24,6%-a, valamint a magukat beoltatni szándékozók 26,1%-a bízik a kormányban a járványt illetően. Akik nem akarják beoltatni magukat, azoknak mindössze az 5,9%-a bízik a kormányban. A beoltottak 57%-a bízik az egészségügyben, a nem beoltottak körében viszont ez a szám csupán 25,6%. Hasonló a helyzet a szlovákiai tudományos intézetekkel kapcsolatban is. A politikusok hozzáállása csupán minden ötödik megkérdezett számára fontos.

Barbara Lášticová, a SAV Társadalomkommunikációs Kutatóintézet munkatársa nyomatékosította, hogy az intézmények iránti bizalom jelentősen megosztja a beoltottakat és a nem beoltottakat. Figyelmeztetett rá, hogy a közelgő iskolakezdés és a harmadik hullám szempontjából kulcsfontosságú, hogy az illetékes hatóságok úgy kommunikáljanak az emberek felé a járványkezeléssel kapcsolatban, hogy ne szakítsák szét még jobban a társadalmat.

„Másrészről pedig meggyőzőbben és egységesebben kell megmagyarázniuk az oltás hasznát a társadalom számára. Mivel az alacsony oltási hajlandóság, valamint a járványügyi intézkedések betartása összefüggésben van a koronavírus alacsony fenyegetésérzetével, továbbra is emlékeztetni kell arra, hogy a felelősségteljes hozzáállással a legsebezhetőbbeket védjük“ – zárta Lášticová.