A tavalyi, havi 250 euró helyett idén csaknem 1500-at kellene fizetnie az áramért a vállalkozásnak, az energiaárak tönkre teszik a kis cégeket

2023. január 10. - 16:39 | Belföld

A kisvállalkozók és a nagyvállalatok is a kormányt bírálják, mert késik az energiaárak kompenzációja, miközben az energiaárak megsokszorozódtak. A vállalkozók számára sok esetben akár 5-6-szoros is lehet az áremelkedés. A gazdasági minisztérium februárra ígéri a kompenzációt, de ez sok vállalkozásnak már késő lehet.

A tavalyi, havi 250 euró helyett idén csaknem 1500-at kellene fizetnie az áramért a vállalkozásnak, az energiaárak tönkre teszik a kis cégeket
Fotó: Paraméter

Január első napjaiban a legtöbb vállalkozás megkapta az energiaszolgáltatójától, hogy mekkora havi előleget kell fizetnie a villamos energiáért vagy a földgázért. Sokakat meglepett, hogy akár a tavalyi összeg 5-6 szorosát is ki kell majd fizetniük.

„Ezt hívják a vállalkozók megsemmisítésének egyenes adásban” – írja a Facebookon Jano Huljak, egy zsolnai vállalkozó, akinek mintegy négyszeresére drágult a villanyszámlája. – 2022-ben a cégünk egész évben 5126 eurót fizetett a villanyért, a 2023-as fizetési előírás 23782 euróra szól…”

Szerinte ez egyáltalán nem egyedi eset. „Legalább 400 százalékos, vagy ennél is nagyobb emelkedést tapasztalt minden vállalkozó, akivel ma beszéltem” – állítja Huljak, aki pizzériát üzemeltet. Szerinte ekkora áremelkedést nem lehet a vendégekkel sem megfizettetni, mert egyszerűen eladhatatlan lenne a termék. „Az ilyen emelésnek logikusan meg kellene jelennie a termékek és a szolgáltatások áraiban, amelyek azonban emiatt eladhatatlanná válnak” – írja Huljak. Szerinte az ő példája jól mutatja, hogyan működik az energiaárstop a vállalkozók esetében.

Van, aki 7,5-szörös számlát kapott

Ennél is nagyobb emelkedésről számol be egy Pozsony-környéki vállalkozó.

Tavaly még 83,8 eurót fizetett egy MWh áramért, idén januártól viszont már 627,8 euróra emelte a díjat a Nyugat-Szlovákiai Villamos Művek (ZSE). Új évi meglepetés a kisvállalkozásoknak – írja a Facebookon Martin Turay. Esetében az emelkedés mintegy 750 százalékos.

Hasonlóan nagy árugrásról számol be egy turócszentmártoni borbár, a Vinotéka Sommelier is. Ők tavaly 85,57 eurót fizettek 1 MWh villanyért, idén 466 euróra ugrott az ár. A havi számlájuk 246 euróról 1467-re emelkedett, ami csaknem hatszoros ugrás.

A nagyüzemek is veszélyben vannak

A kisvállalkozások mellett a nagyüzemek is kompenzációt kérnek, a kormány szerintük rettenetesen el van késve a támogatással. „A gazdasági minisztérium továbbította a támogatási keret tervét Brüsszelbe, jelenleg azonban még nem tudjuk, hogy milyen hosszú időszakra számíthatunk, mennyi pénzt kaphatnak az egyes vállalatok és hogyan fog működni a támogatási rendszer” – magyarázta a kialakult helyzetet Miroslav Kiraľvarga, a RÚZ elnöke.

Az RÚZ az energiaárak dotációja mellett egyes, az energiaárak beépített rendszerhasználati díjak elengedését is kéri a kormánytól. Ha ezt minden vállalkozó esetében bevezetnék, akkor a költségvetésnek mintegy 450 millió eurós kiesést jelentene.

A kormány azonban nem tervezi a rendszerhasználati díjak elengedését, így a vállalatonként mintegy 5 millió eurós évi kedvezmény helyett évi hárommillió eurós kiadás jut egy nagyvállalatra.

A kormány a kis- és középvállalkozásoknak jóváhagyott bizonyos kompenzációt, de csak az év első három hónapjára: a 199 eurós áram és a 99 eurós gázár felett kompenzálja a vállalkozások költségeit. De Alexej Beljajev, az Ipari és Közlekedési Szövetség (APZD) elnöke szerint azonban kevés a három hónapos kompenzáció. „Melyik cég lesz képes ilyen árakat fizeti egész évben?” – teszi fel a kérdést Beljajev.

Ráadásul szerinte kimaradtak a támogatásból több, különböző ágazatban dolgozó kis- és középvállalkozások is. Ilyenek például a hőszolgáltatók, amelyek állami támogatás nélkül egy hónapig sem bírnák ki. Kimaradtak azonban a vízművek, és rendkívül nagy problémával néznek szembe a magánorvosok is, akiknek egyre nehezebb a rendelőik fenntartása.

Hirman: februárban lesz felhívás

A gazdasági minisztérium februárra ígéri a kompenzációt a kisvállalkozóknak. „A gazdasági minisztérium 2023 februárja folyamán újabb felhívást tesz majd közzé, amelynek célja az emelkedő földgáz- és a villanyár részbeni kompenzációja lesz” – tájékoztatott a Karel Hirman által vezetett minisztérium. Ez kifejezetten a kis- és középvállalkozások számára készül, amelyek legfeljebb 30 MWh villanyáramot és 100 MWh földgázt használtak az előző évben.

A vállalatoknak azonban a kompenzáció megérkezéséig saját zsebből kell kifizetni a teljes villany- és földgázszámlát. A kompenzáció azonban csak az első három hónapra vonatkozik majd, és a kormány csak a meghatározott plafon, a villany esetében a 199 euró, a földgáz esetében pedig a 99 eurós ár fölé eső rész 80 százalékát fizeti ki.

SaS: februárban már késő lehet a kompenzáció

Karol Galek (SaS) a gazdaságági minisztérium korábbi államtitkára szerint a kormány késik és adós maradt a pontos tájékoztatással, ami rendkívül nehéz helyzetbe hozza a vállalkozókat. „Az első emelt árú számlát általában a következő hónap közepéig kell befizetniük a vállalkozóknak, így egy hónap múlva sok vállalat dobhatja be a törülközőt” – figyelmeztet Galek.

Szerinte a kormánynak már régen kérnie kellett volna az Európai Bizottságtól a támogatási keret jóváhagyását, „Ezt már nyáron előkészítettük, de a minisztérium csak december 29-én küldte el Brüsszelbe” – kifogásolta Galek. Szerinte legalább két hét még, amíg ezt a bizottság jóváhagyja. Emellett azonban a kormánynak részletes tájékoztatást kellene adnia a vállalkozóknak.

„Pontosan tájékoztatnia kellene a vállalkozókat, hogy idén mire számíthatnak, kellene a támogatások ütemterve, a támogatási keret és a támogatások költségvetése, ahogyan erről például a cseh kormány már az év első napjaiban tájékoztatta a cseh vállalkozásokat” – magyarázta Galek.

OĽaNO: az árszabályozás és az energetikai cégek a hibásak

Peter Kremský (OĽaNO), a parlament gazdasági bizottságának elnöke az árszabályozási hivatalt és az energetikai hivatalt hibáztatja a túlságosan magas árak miatt. Szerinte elképzelhetetlen, hogy 5-600 eurót fizettessenek kis- és középvállalkozókkal a villanyáramért, miközben ennek tőzsdei ára jelenleg már 200 euró alatt van.

„Ez annak az eredménye, ahogyan az energetika és az elektromos áram piacának szabályozása működik Szlovákiában” – írta Facebook-bejegyzésében Kremský.

Kifogásolja, hogy az árszabályozási hivatal csak december 27-én adta ki döntését az energiaárakról, ráadásul az abban szereplő árakat is abszurdnak tartja a legnagyobb kormánypárt képviselője. Szerinte most legfeljebb 150-200 euró egy MWh villany ára Európában, de a szlovákiai kisvállalkozóktól mégis ennek háromszorosát akarják elkérni az energetikai vállalatok. Kremský a napokban akar találkozni a vállalatok képviselőivel.

- lpj -