Telepítsen fűszernövénykertet!

2017. május 29. - 09:50 | Régió

Visegrádon járva a Nagy Hullám étterem bejáratánál, sziklakerttel kombinálva fogott meg a fűszernövénykert ötlete, látványa és illata. Pozitív benyomásomat csak fokozta, amikor a fantasztikus és nem mindennapi ízvilágú ebéd után a szakács elárulta, hogy ő bizony elsősorban a fűszerkert növényeit használja főzéshez. Ilyen különleges kertet magunk is könnyen kialakíthatunk a kerti tó partján, egy külön ágyásban a kerti hűsölőnk közelében, a konyhakert egy sarkában, de még a balkonon, teraszon is. Mindössze 8-10 négyzetméter terület kell hozzá. 

Telepítsen fűszernövénykertet!
Nagy Hullám étterem fűszernövénykertje

Mielőtt hozzáfognánk az ültetéshez, alaposan készítsük elő a talajt. Keverhetünk bele granulált marhatrágyát (MarhaJó) is, hogy szebbek legyenek a növényeink. Az előkészített, kellően meglazított, elgereblyézett talajt takarjuk le fekete anyaggal. Ez meggátolja a gyomok kelését és nedvesen tartja a talajt.

Ha balkonládába ültetjük őket, akkor jó, ha "önitatós" vályúkat használunk, az egyenletes vízellátás érdekében. A földkeverékbe keverhetünk lassan lebomló műtrágyát (Sedoscote, Osmocote), s mindig szép "kövérek", dúsak lesznek növényeink.

Természetesen jó, ha van egy tervünk, jegyzékünk: Mit is szeretnénk ültetni, milyen friss fűszereket kívánunk használni a konyhában?

Könnyítésként néhány növény, amely számításba jöhet:

Bazsalikom – az egyik legkedveltebb fűszernövény. Frissen szedve használjuk. Levesekhez (pl. paradicsomleves), főzelékekhez, hal- és húsételekhez, salátákhoz nagyon finom.

Szépen lehet vele díszíteni és kellemes ízt ad ételeinkhez.

Citromfű – Zsenge hajtásaival fejes salátát, paradicsomot, túrót, gombát, húsokat, halat, fűszeres mártásokat ízesítünk. Mentával és citromszelettel együtt kitűnő üdítőital készülhet belőle a nyári hőségek idején – de máskor is. Leveleit csak közvetlen felhasználás előtt mossuk meg, mivel hamar fonnyad, illetve barnul.

Kakukkfű – Frissen vagy szárítva kolbász, pástétomok, húsételek, levesek, mártások, pizza ízesítésére használhatjuk. Kitűnő vadételek "megbolondítására".

Átható illata utánozhatatlan a fűszerkertben. Óvatosan adagoljuk, mert elég erős az aromája.

Lestyán – Frissen, vagy szárítva használhatjuk levesekhez, egytálételekhez. A szárat és a virágot belefőzzük az ételbe. A zsenge levelét frissen apróra metéljük, s csak közvetlenül a tálalás előtt dobjuk az étel tetejére. Magja egészben vagy őrölve sajátos ízt ad süteménynek, salátának, rizsnek, burgonyapürének.

Majoranna – Bomba jó illata megfizethetelen a fűszerkertünkben. Frissen és szárítva egyaránt használható, de azért frissen az igazi.

Szárnyasok töltelékéhez, sertés- és baromfihúsokhoz, gulyáshoz, pikáns pacalhoz, pástétomokhoz, májas ételekhez adagolhatjuk.

Menta – Az egyik kedvencem. Leveleit, fiatal hajtásvégeit használhatjuk könnyű nyári gyümölcslevesekhez, finom desszertekhez díszítésre és ízfokozónak, de nyári italokban, koktélokban egyaránt. Frissítő és élénkítő hatása van.

Frissen forrázva kitűnő tea készül belőle, amely "holtfáradtság" idején is szuper jól feldobja az ember fiát. Szárítva, jól záródó edényben hosszan tárolhatjuk, úgy, hogy nem veszít aromájából.

Folytatás kövezkezik.

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd

Forrás: www.agrocentrum.sk