Téli vagy nyári időszámítás lenne a befutó Szlovákiában?

camera

1

Téli vagy nyári időszámítás lenne a befutó Szlovákiában?

Fotó: Balázs Attila / MTI 

Megosztás

Az Európai Bizottság javasolja az óraátállítás eltörlését az Európai Unióban, miután az erről szóló felmérés eredménye szerint az európaiak 80 százaléka a kettős időszámítás megszüntetése mellett foglalt állást.

„Az emberek akaratának megfelelően meg kell szüntetni az évenként kétszeri óraátállítást, és át kell térni az állandó nyári időszámításra” – jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken a ZDF német országos közszolgálati televíziónak.

A politikus a belgiumi Genvalban, a brüsszeli bizottság kétnapos kihelyezett ülésének szünetében elmondta: az a meggyőződése, hogy az Európai Unióban megszűnik a téli és a nyári időszámítás. „Az emberek ezt akarják, mi pedig megcsináljuk” – hangsúlyozta.

Az EU által végzett kutatáson az emberek 80 százaléka, 4,6 millió polgár az óraátállítás ellen szavazott. A válaszadók elsősorban az óraátállítás egészségre gyakorolt negatív hatását és a gyakoribb közúti baleseteket jelölték meg indokként.

Az Európai Bizottság úgy döntött, javasolja az óraátállítás eltörlését, továbbá javasolja, hogy az Európai Unió tagországai eldönthessék, hogy téli vagy a nyári időszámítást szeretnék-e a továbbiakban alkalmazni. Az Európai Bizottság döntése után az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak kell lépniük az ügyben.

Az óraátállítás eltörlésével kapcsolatban a TV Noviny felmérést készített a napokban: arra voltak kíváncsiak, hogy a válaszadók téli vagy a nyári időszámítást részesítenék-e előnyben.

A felmérésbe ezidáig 1554 válaszadó kapcsolódott be. A pillanatnyi állás szerint 69 százalékuk (1073 szavazó) a nyárit, 31 százalékuk (481 szavazó) a téli időszámítás alkalmazását szeretné. Egyébként az Európai Bizottság is a téli időszámítást eltörlését javasolja.


Forrás: tvnoviny.sk

Mit jelentene ez a gyakorlatban?

Ha a nyári időszámítást állandósítanánk, a téli időszakban a napkelte fél 9-re csúszna, tehát többnyire csak az első tanítási óra után kezdene világosodni. Délután azonban nem négykor, hanem egy órával később, csak 5 körül sötétedne. Ennek viszont reggelente fizetnénk meg az árát.

Így nézne ki a téli félév nyári időszámítással:

  • napkelte 2018. október 28.: 7:20; napnyugta: 17:34.
  • napkelte 2018. december 22.: 8:28; napnyugta: 16:57.
  • napkelte 2019. március 30.: 6:26; napnyugta: 19:11.

Így tehát a munkát és az iskolát a téli időszak nagy részében sötétben kezdenénk, és sokan ennek ellenére is sötétben indulnának haza. Ha viszont a téli időszámítást vezetnék be, a nyári időszakban reggelente már hajnali 3 és 4 óra között kelne a nap, este viszont egy órával korábban sötétedne.

Még pozitív fogadtatás esetén sem valószínű, hogy már idén októberben elmarad az óraállítás. Először az Európai Bizottságnak, az unió legmagasabb végrehajtó testületének kell megállapodnia, majd elő kel terjesztenie a nyári időszámítás állandóvá tételéről szóló törvényjavaslatot.

Ezt követően az Európai Parlamentnek és a tagországoknak is el kell fogadniuk, csak ezután lehet az egész Európai Unióban bevezetni.


(tvnoviny.sk/24.hu/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program