Terjed a kanyaró Európában, Szlovákiában is egyre több az oltásellenes

Megosztás

Nagyban kezdett terjedni Európában a kanyaró, és az ezzel kapcsolatos beoltottság Szlovákiában a kollektív immunitás szintje alatt van, ráadásul egyre nő az oltásellenesek száma - foglalta össze a Tvnoviny.sk.

A WHO figyelmeztetett, hogy 2022-höz képest tavaly megháromszorozódott a kanyarós esetek száma Európában. A kontinensen 30 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, a számuk növekedése pedig egyértelműen annak tudható be, hogy sokan elutasítják a kanyaró elleni oltást.

Kate O'Brien, a WHO immunológusa szerint a kanyaró az egyik leginkább fertőző betegség, ami a levegőn keresztül nagyon gyorsan terjed, leginkább az oltatlanok között.

Szlovákiában tavaly hat kanyarós beteget regisztráltak, csaknem mindegyik külföldön betegedett meg. Pillanatnyilag a legtöbb kanyarós Nagy-Britanniában van, október óta 216 személynél mutatták ki a fertőzést, leginkább 10 év alatti gyerekeknél.

Elena Prokopová, az egészségügyi minisztérium fő gyerekorvosa elmondta, ilyesmit Szlovákiában sem lehet kizárni, mivel ha oltatlan személy vagy gyerek találkozik a kanyarót okozó vírussal, akkor vélhetően nem tudja elkerülni a megfertőződést.

A kollektív immunitáshoz egyébként a népesség 95%-ánk beoltottságára van szükség. Ez alapján csaknem minden szlovákiai megyében veszélyben van a lakosság, kivéve Nyitra és Nagyszombat megyét, ahol a beoltottsági szint eléri ezt a határt.

Prokopová figyelmeztet, hogy a kanyarónak gyakran súlyos a lefolyása, de gyakran okoz súlyos következményeket is, mint például központi idegrendszeri károsodást, szívbetegséget, súlyos tüdőgyulladást és hasonlókat.

A kanyaró elleni oltás már gyerekkorban kötelező, de éppen ez az, amit a legtöbben elutasítanak. 2019-ben regisztráltak Szlovákiában utoljára kanyarójárványt, amikor is Kelet-Szlovákiában több mint 300 gyermek fertőződött meg.

(Tvnoviny.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program