Terjed a szamárköhögés, 2008 óta jelentősen emelkedett a fertőzöttek száma

2022. február 4. - 08:00 | Belföld

Az utóbbi években egyre nő a szamárköhögéses megbetegedések száma az országban. A lakosság egészségi állapotáról szóló legfrissebb jelentés szerint 2008 óta jelentősen emelkedett a fertőzöttek száma a beoltott és a be nem oltott gyerekek körében is.

Terjed a szamárköhögés, 2008 óta jelentősen emelkedett a fertőzöttek száma
Illusztráció (Fotó: Pixnio.com)

„A betegek aránya nem éri el azt a szintet, mint az oltás előtti korszakban, de az utóbbi években újra emelkedik, két-ötévente csúcsot dönt a betegek száma" - mondta a TASR hírügynökségnek Daša Račková, a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szóvivője.

A jelentés szerint 2019-ben és 2020-ban 700 esetet jelentettek az orvosok, ami 85 százalékos növekedést jelent az ötéves átlaghoz képest. 2021-ben körülbelül 80 eset volt. „A betegségnek hasonló tünetei lehetnek, mint a COVID-19-nek, ezért előfordulhat, hogy a járvány idején nem diagnosztizálták helyesen. Figyelembe kell venni azonban a két-ötévenkénti csúcspontot mutató ciklusokat is. A szamárköhögés terjedésének megakadályozásában is segíthet a szájmaszkviselés" - tette hozzá Račková.

A legtöbb fertőzöttet Eperjes megyéből jelentették, főleg az egy év alatti gyerekek körében betegedtek meg sokan. „A 20 évesnél idősebbek körében 526 esetet regisztráltak" - áll a jelentésben. A betegség többnyire szórványosan fordul elő, de 18 esetben járványt is regisztráltak.

Az ÚVZ közölte, hogy a szamárköhögés védőoltással előzhető meg a leghatékonyabban. Szlovákiában kéthónapos kortól oltják a gyerekeket, az oltás háromadagos, a másodikat hat-, a harmadikat 13 éves korukban kapják. „Mivel elmozdulás tapasztalható, és a 15-19 évesek körében is terjed a fertőzés, 2010 óta újraoltják a 13 éveseket" - magyarázta a szóvivő.

A szamárköhögés több hétig tartó akut légzőszervi megbetegedés, jellegzetes köhögésrohamokkal jelentkezik. Antibiotikummal kezelhető és előzhetők meg az esetleges szövődmények. Régen gyakran számos szövődmény kísérte a betegséget. A védőoltás bevezetése előtt Szlovákiában 100 ezer lakosra 220-460 eset jutott. A kötelező védőoltás 1958-as bevezetése után a megbetegedés jelentősen visszaszorult – tájékoztatott az ÚVZ.

(TASR)