Terjednek az álhírek, az egészségügyi minisztérium segít cáfolni

2020. március 20. - 17:38 | Belföld

Az álhírek ellen is küzdeni akar az egészségügyi minisztérium. A weben terjedő híreket ugyan maguk nem tudják szűrni, de a sajtót segíteni akarják abban, hogy a bizonytalan igazságtartalmú híreket le tudják ellenőrizni. Az információk igazságtartalmának ellenőrzése segíthet a pánik elkerülésében, és ezzel hozzájárulhat a járvány okozta károk enyhítéséhez.

Radovan Bránik
Fotó: Paraméter

„A média feladata, hogy az emberek pontos, igaz információkat kapjanak, és időben” - jelentette ki Radovan Bránik, az egészségügyi minisztérium . A hoaxok elleni küzdelmet segíteni fogja az egészségügyi minisztérium is. „Olyan modellt akarunk létrehozni néhány napon belül, amely minden média számára elérhető lesz, és amely segíti a médiát bizonyos információk ellenőrzésében - magyarázta az egészségügyi minisztérium szakértője. - Ha olyan információhoz jutnak, amelyet nem tudnak ellenőrizni például a weben, segíteni fogunk az ellenőrzésükben.”

Példának az ibuprofen káros hatásáról keringő híreket hozta fel, amelyet korábban néhány európai intézmény és politikus is megerősített, de amelyek nélkülözik a tudományos alapot.

„Konzultálhatnak élvonalbeli szakemberekkel, de oly módon, hogy ez ne terhelje le őket túlzottan” - magyarázta Bránik.

Az egészésgügyi minisztérium azonban nem keresi aktívan az álhíreket és azok kibocsátóit. „A minisztérium részeként mi csak azt tehetjük, amire a törvény utasít, egyetlen törvény sem írja elő, hogy az egészségügyi minisztérium szerveként ezzel kellene foglalkoznunk” - magyarázta Bránik a Paraméter kérdésére. Ő bízik a médiában, civil szervezetekben, amelyek már korábban is foglalkoztak hoaxok leleplezésével. „Ha ők erről tájékoztatnak bennünket, akkor tudunk segíteni a hírek megerősítésében vagy megcáfolásában, erre van kapacitásunk, az álhírek megkeresésére nincs” – mondta Bránik.

A leleplezett álhírek terjedésében, terjesztésében viszont már tudnak segíteni. „Rendkívüli állapot van érvényben, korlátozni lehet az álhíreket terjesztő személyeket, meg lehet ezt tiltani számukra vagy műszakilag megakadályozni, hogy terjeszteni tudják” – mondta a szakember.

A koronavírusról is több helyen megjelent már, hogy mesterséges, laboratóriumban készített vírus okozza, pedig ezt már több, tudományos tanulmány is cáfolta. A gyanús, gyakran álhíreket terjesztő honlapok listája több helyen is megtalálható a neten, az egyik megbízható forrás, a konspiratori.sk, ahol dokumentálják ezeket a tartalmakat.

-lpj-

Címkék: koronavírus