A Szövetség elfogadta programját és listáját, területi autonómiát nem követelnek

camera

1

A Szövetség elfogadta programját és listáját, területi autonómiát nem követelnek

A szerző felvétele 

Megosztás

A Szövetség Országos Tanácsa elfogadta a párt jelöltlistáját az őszi parlamenti választásra és a választási programot. Politikai nyilatkozatukban az Ódor-kormánny kisebbségi politikáját bírálják, döntöttek arról is, hogy saját jelöltet állítanak a köztársaságielnök-választáson.

A Szövetség Országos Tanácsa ma döntött a párt választási listájáról, amelyet Forró Krisztián pártelnök vezeti. A második helyen Pandy Péter, az újjáalakított Híd Platformjának képviselője, az országos tanács elnöke szerepel. A harmadik Mózes Szabolcs, a párt alelnöke, az Összefogás Platform képviselője. A lista 150. helyén Gyimesi György, az OLaNO korábbi parlamenti képviselője szerepel, aki miatt a Híd Platform májusban távozott a pártból. A 149. helyet Halász Béla, Gúta polgármestere kapta.

A program három pillérre épül: a kisebbségek problémáinak megoldására, a déli és keleti régiók fejlesztésére és végül az országos szintű témákra. “A kormány továbbra is adós a kisebbségi törvénnyel, az előző kabinet elszabotálta az elfogadását” — emelte ki Mózes Szabolcs alelnök. A párt nem követel területi alapú kisebbségi autonómiát.

“Támogatjuk azonban a kisebbségi önkormányzatokat kulturális és oktatási területen” — mondta Mózes.


A Szövetség első 30 képviselőjelöltje plusz Gyimesi György a 150. helyen. A 149.-en Halász Béla, Gúta polgármestere szerepel majd.

Forró Krisztián pártelnök szerint az OT egyhangúlag fogadta el a programot és a jelöltlistát. “Vannak magyar, szlovák, ruszin és roma származású jelöltek is a listán” – mondta a pártelnök. Az első harmincban két nem magyar nemzetiségű jelölt és négy nő van. A legmagasabb helyen szereplő nő Pálinkás Éva, az Összefogás jelöltje, aki a 12. helyet kapta.

Az új hidasok 45 képviselőjelöltet adtak

A májusban távozott Híd Platform vezetőit új emberekkel pótolták, a lista második helyére Pandy Péter került OT-elnökként, ezen a helyen a pártból kilépett Sólymos László szerepelt volna. Az 5. helyen Pál Attila, az új Híd Platform elnöke kapott helyet, ezt a helyet az eredeti elképzelés szerint Rigó Konrád (Híd), korábbi kulturális államtitkár kapta volna.

“A listát feltöltöttük, mind a 45 helyet, amit a Híd Platform kapott a korábbi megállapodásnak megfelelően” — válaszolta a Paraméternek Pál Attila.

Egy helyet a Híd Platform elcserélt az Összefogással: a 12. helyre került Pálinkás Évi, ez eredetileg a Híd Platformé lett volna, az ő helyére, a 26-ra került Tölgyesi Róbert, a Híd Platform jelöltje.

Talán nem adnának fegyvert Ukrajnának

Forró Krisztián nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, hogy sikeres választási szereplés esetén vállanának-e szerepet olyan kormányban, amely fegyverekkel is segítené Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban.

“Számunkra a régiók fejlesztése és az ország biztonsága a legfontosabb” — tért ki a konkrét válasz elől Forró.

Arra sem adott egyenes választ, hogy mely pártokkal tudnak majd együttműködni a választás után. “A kormányalakítási tárgyalások során olyan partnerekkel fogunk tárgyalni, akiknek a prioritásai között szerepel, hogy a déli és a kelet-szlovákiai régió fejlődjön” — mondta Forró. Majd hozzátette, hogy van egy olyan elnökségi határozatuk, amely a Smerrel és a szélsőségesekkel való együttműködést kizárja.

Politikai nyilatkozatban bírálták az Ódor-kormányt

Az országos tanács politikai nyilatkozatotban kifogásolta, hogy a májusban megalakult Ódor-kormány nem foglalkozik programjában a kisebbségekkel.

Azt is követelik a választásokig működő kormánytól, hogy állítsa le az egészségügyi reformot, mivel az szűkíti az ellátást Dél-Szlovákiában, illetve tegyen meg mindent a “migránsáradat megfékezéséért”.

Zuzana Čaputová köztársasági elnök döntését, miszerint nem indul a jövő évi köztársaságielnök-választáson, tudomásul veszik, a Szövetség saját jelöltet fog indítani.

-lpj-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program