Thor: Szerelem és mennydörgés – Az istenek a fejükre estek

camera

1

Thor: Szerelem és mennydörgés – Az istenek a fejükre estek

thor-herobanner_af73e932 

Megosztás

Öt évnek kellett eltelnie, hogy mindenki kedvenc vikingistene újra saját filmben ölthesse magára vértjét, és bár az összkép inkább pozitív irányba billenti a mérleg nyelvét, a közönséget garantáltan megosztja. Megnéztük a Thor: Szerelem és mennydörgés című filmet.

Emlékszünk még a 2011-es Kenneth Branagh-féle Thorra, valamint az ezt követő Thor: Sötét világra, amit Alan Taylor dirigált? A címszereplőt illetően ugyan a készítők hajlamosak voltak a visszafogott humorra, mégis inkább a tradicionális, búskomor énjét helyezték előtérbe, ezzel is komolyabb hangnemet megütve az említett filmekben. 2017-ben aztán belecseppent a történetbe Taika Waititi, aki a Ragnarökkel fenekestül felforgatta a karakter beállítottságát, Thor pedig egyszeriben a Marvel filmes univerzumának komédiásává vált. Tény, hogy az új-zélandi rendező húzása alaposan megosztotta a közönséget, mégis egy olyan szegmenset hozott létre, amely igazi felüdülésként hat a zsánerben.

A Thor: Szerelem és mennydörgés nem sokkal a Bosszúállók: Végjáték cselekménye után veszi fel a fonalat. A mennydörgés istenét súlyos depresszió gyötri azt követően, hogy sorban veszítette el a számára legfontosabbakat, ezt enyhítendő pedig a Galaxis Őrzőivel járja az univerzumot és segít a rászorulókon a maga sajátos módján. Egyszeriben felbukkan egy új ellenség, Gorr, aki személyes bosszújától fűtve arra esküdött fel, hogy végezzen az összes istennel. Thor szembeszáll a veszélyforrással, és közben régi szerelme, Jane Foster is a segítségére siet, aki mindenki meglepetésére egy pörölyt forgató szuperhőssé vált.

Ha valaki úgy érzi, hogy Waititi elvetette a sulykot a Ragnarökkel, a Szerelem és mennydörgésre ez hatványozottan igaz. Míg az első két rész inkább a komolyabb, szürkébb hangulatot és tónusokat képviselte, addig az új-zélandi rendező 2017-es alkotására pont az ellentétje a jellemző. Megjelenésben sokkal színesebb, élénkebb, az akció-vígjáték műfajában pedig inkább az utóbbi irányába nyúlik el. A konzervatívabb, vagy a megújulásra kevésbé hajlamos nézők gyomra ezt nehezebben vehette be, most pedig elérkezett Waititi újabb műve, amely még inkább felborítja a műfajok közti koherenciát. A Szerelem és mennydörgés olyan mértékben a humorra fókuszál, hogy a film szinte minden pontjából képes kihozni egy-egy gaget, viccesnek szánt beköpést, legyen szó Jane Foster drámájáról, Thor érzelmi válságáról vagy kettejük romantikus száláról. Olyan gyorsasággal és mennyiséggel záporoznak a poénos szólások, szituációk, hogy alig ocsúdunk fel az egyikből, máris következik az újabb, és tényleg semmin nem spórolnak, amit csak lehet, kifiguráznak és kiparodizálnak. A minőség viszont nagyban egyénfüggő – lehet, hogy valakinél egytől egyig célba ér az összes poénbomba, de olyan is biztosan van, aki már inkább kínosnak érzi az egészet. Egyértelműen látszik, hogy a rendező teljesen szabad kezet kapott.

Viszont mielőtt azt hinnénk, hogy Waititi teljesen széttrollkodta volna az egész filmet, meg kell jegyezni, hogy bár óriási százalékban a humor dominál a filmben, természetesen az akció és a dráma sem marad el. Utóbbi rendkívüli emberközeliségének köszönhetően még inkább kiéleződnek a humoros és drámai jelenetek közti váltások. Tény, hogy Jane és Gorr drámája nagyobb hangsúlyt is kaphatott volna, a film vége viszont kárpótol bennünket ezen a téren. A Bosszúállók-filmekben sokkal nagyobb összhangban voltak a stílusjegyek, ha kellett, tudtak komolyak vagy viccesek lenni anélkül, hogy egyik a másik kárára működött volna. Jelen esetben viszont a túlzott humor annyira rányomja bélyegét az egészre, hogy az összes többi műfaji elem már kevésbé éri el a kívánt hatást.

A narratíva szempontjából túl sok újdonságra nem számíthatunk, követi a biztos, olykor kiszámítható formulát. Marvel-film lévén viszont talán nem meglepő, hogy látványvilágban nagyon ott van a Szerelem és mennydörgés. A gondos kreativitással megalkotott számtalan lény, az istenek grandiózus csarnoka vagy a mesébe illő utazások a csillagok között még most is ámulatba ejthet bennünket azzal kapcsolatban, hogy mi minden megalkotható már a számítógépes technika által. Ide tartozik továbbá a film egy olyan pontja is, amikor Waititi váratlant húz a vizualitás terén, ezzel is hangsúlyozva az adott jelenet mélységét és komolyságát.

Chris Hemsworth és Natalie Portman ezúttal is lubickolt Thor, illetve Jane szerepében. Előbbi jól láthatóan élvezi a vikingisten komolytalanabb formáját, utóbbi jelenléte pedig az eddigiekhez képest lényegesen nagyobb hangsúlyt kapott a történések alakulása szempontjából. Viszont kétségtelen, hogy Christian Bale még őket is lepipálja. Az egykoron a denevérembert megformáló színész elképesztő színészi játékkal hozta a fájdalomtól gyötrődő és bosszútól fűtött Gorr szerepét. Azt viszont sajnálhatjuk, hogy a karaktert rémegyszerű háttérrel és motivációval ruházták fel.

Egy szó, mint száz, a Thor: Szerelem és mennydörgés az elmúlt időkben látott Marvel-filmekhez képest a jobbak közé tartozik, túlzott humorával megtalálja a közönségét, ugyanakkor rajongókat is veszít ezáltal. A karakter további jövője mindenképp ígéretesnek mondható, de talán jobban járnánk, ha annak rendezése során már valaki fogná Waititi kezét.


(tt)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program