Tisztázzuk a szemétüggyel kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket!

2021. június 24. - 18:10 | Belföld

Az elmúlt tíz évben sokat javult az emberek hozzáállása a szelektív hulladékgyűjtéshez, azonban továbbra is makacsul tartja magát ezzel kapcsolatban néhány tévhit és mítosz – mondta a TASR hírügynökségnek Katarína Kretter, az Envi-pak gyártói szervezet kommunikációs igazgatója.

Tisztázzuk a szemétüggyel kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket!
Illusztrációs felvétel (TASR)

Az egyik ilyen félreértés, hogy el kell mosogatni a műanyag hulladékot.

„Az élelmiszerek műanyag dobozait és más ilyen hulladékot nem kell elmosni, elég, ha nincs bennük például ételmaradék. Az újrahasznosítás során megtisztítják az ilyen hulladékot”

- magyarázta Krettner. Arra viszont ismételten felhívta a figyelmet, hogy a hulladékot össze kell nyomni, hogy minél kevesebb helyet foglaljon a konténerben vagy a szemeteszsákban.

Gyakran elhangzik az a tévhit is, hogy felesleges szelektálni, hiszen úgy is fizetni kell az elszállításért.

„Csak a vegyes háztartási hulladék, azaz a fekete szemeteskonténerek tartalmának elszállításáért kell fizetni, a szelektált hulladék elszállításáért nem fizet a lakosság.

Ezért pénzt takarítunk meg, ha minél többet és minél alaposabban szelektálunk, mert így kevesebb szemét kerül a háztartási hulladékba, és ritkábban kell kiüríteni azokat a konténereket” - tette hozzá.

Cáfolta azt is, hogy a szétválogatott hulladék sokszor újra összekeveredik, mert végül ugyanabban a kukásautóban köt ki. „Előfordul, hogy egy szemetesautóba gyűjtik a szelektált hulladékot, de ez nem jelenti azt, hogy össze is keveredik.

Az ilyen autókban ugyanis külön rekeszek vannak a különféle szelektált szemétnek”

- magyarázta Krettner. Ez érvényes arra az esetre is, amikor teherautó platójára rakják fel zsákokban a hulladékot. Ilyenkor takarékossági okokból egyszerre szállítják el például a szelektált papír- és műanyaghulladékot, de ez nem jelenti azt, hogy később valahol össze-keveredik.

TASR