A titokzatos FFP jelölés - avagy mit tudnak a pormaszkok?

Hirdetés

2021. június 21. - 08:34

camera

1

A titokzatos FFP jelölés - avagy mit tudnak a pormaszkok?

https-_www.epkezlab.com_-_2021_junius_-_cikk2 

Megosztás

Tegyük a szívünkre a kezünket… soha nem gondoltuk volna, hogy (főleg laikusként) valaha az életben szükségünk lesz arra, hogy tudjuk, mi a különbség maszk és maszk között, vagy hogy mit takar az FFP jelölés. (Én a Pitagorasz tételről is azt gondoltam, hogy soha nem fogom hasznát venni a hétköznapokban, és mondjuk ebben pont igazam volt). A 2020-as év azonban bebizonyította, hogy minden tudásra és ismeretre szükségünk lehet, ha az egészségünk védelméről van szó. Lássuk, mit jelentenek az egyes jelölések és mi az, amire vásárláskor érdemes figyelnünk.

Egyéni védőeszköz

A maszkok alapvetően két nagy csoportba sorolhatóak: egyéni védőeszközök és orvostechnikai eszközök.

A hétköznapi emberek által viselt arcmaszkok jellemzően ún. PPE-k (Personal Protective Equipment = egyéni védőeszköz), amelyek megfelelnek az Európai Unió által támasztott követelményeknek.

A lakossági felszasználású maszkok esetén valós védelmet kizárólag az EN 149 szabványnak megfelelő úgynevezett FFP2-es típusú vagy ennél is magasabb kategóriájú maszk képes nyújtani.

Ezeknél a védőeszközöknél alapvető követelmény, hogy kiszűrjék és megakadályozzák az úgynevezett kis méretű részecskék 95%-ának a légutakba történő bejutását. A tökéletes szűrőfunkciónak azonban elengedhetetlen feltétele, hogy az arc felületéhez tökéletesen illeszkedjenek, így általában gyermekeknél esetén nem nyújtanak megfelelő védelmet, illetve például az arcszőrzet viselése nagyban csökkenti a hatékonyságot.

Szűrésre alkalmas légzésvédő pormaszkok

Az Épkézláb Munkaruhánál kapható légzésvédő eszközök nagy csoportját alkotják azok a respirátorok (szűrésre alkalmas légzésvédők), amelyek a belélegzett levegőből szűrik ki a szennyező anyagokat, és a szennyezettség mértékét bizonyos ideig a megengedett szint alatt képesek tartani.

A részecskeszűrőknek a porokkal szembeni védőképességét a portároló képességük; aeroszolokkal szembeni védőképességét az áteresztési képességük határozza meg. Ezek a részecskeszűrő képességekkel rendelkező félálarcok – melyek a szájat és az orrot (állat) igen, de a teljes arcot nem fedik – a fejen pánttal rögzíthetőek, az orrhoz való mind tökéletesebb illeszkedést pedig orrmerevítővel biztosítják. Ezeket a maszkokat jelöljük az FFP jelzéssel (Filtering Face Piece), teljesítőképességüket pedig 1-es, 2-es, illetve 3-as számmal jelezzük.

FFP1, FFP2, FFP3

Az FFP1-es jelzésű maszkokat szilárd részecskék és folyadékködök ellen alkalmazhatjuk. (inert és finom porok).

Az FFP2-es típusú – napjainkban leggyakrabban emlegetett – maszk szilárd anyagok és azok vizes oldatai, valamint közepesen mérgező/egészségkárosító tulajdonságokkal rendelkező folyadékok ködjei és gőzei ellen védenek.

Az utolsó – FFP3-as maszk a kifejezetten mérgező szilárd és folyékony anyagok gőzei, valamint radioaktív, illetve rákkeltő anyagok és baktériumok, vírusok és spórák ellen nyújt védelmet.

Ahhoz, hogy felelősen eldönthessük, melyik típusú maszk megfelelő a számunkra, érdemes olyan helyen vásárolnunk, ahol a munkatársak tökéletesen tisztában vannak az előírásokkal, és készséggel nyújtanak felvilágosítást minden érdeklődő számára.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program