1
Fotó: Orosz Örs - Facebook
A gazdasági minisztert hibáztatja Ján Budaj (OĽaNO) környezetvédelmi miniszter a Sajón történt környezetvédelmi katasztrófa lassú elhárításáért, amely miatt több kilométeren teljesen eltűnt az élet a folyóból. Budaj ma tárgyalt magyar kollégájával, Nagy István mezőgazdasági miniszterrel is, de csak megköszönte a megértését. Szombaton elkezdődött a kár elhárítása, de civilek és a Szövetség szerint ez nem lesz elég. Közben már csaknem 11 ezren támogatták a petíciót a Sajó megmentéséért.
Tehetetlen a környezetvédelmi miniszter a Sajó szennyezése ügyében, a gazdasági minisztériumra hárítja az ügy kezelését. Ján Budaj (OĽaNO) szerint a szennyezés megszüntetése már meg is kezdődött.
Budaj: a gazdasági minisztérium a kompetens
Budaj szerint ő nem tudja megoldani a szennyezést.
„Ez a helyzet nem megoldható egy szakértő cég megbízása nélkül, amely megakadályozza a víz befolyását a bányába” – mondta a Paraméter kérdésére Budaj.
Szerinte ugyanis az a megoldás, hogy megakadályozzák az esővíz befolyását a bányába, ezt követően a szennyvíz kifolyása a Sajóba magától leáll.
Budaj állítja, hogy a cég megbízása a gazdasági minisztérium feladata. „A szennyeződés a Siderit bányából érkezik, amely az Ércbányák állami vállalat (Rudné bane) alá tartozik, vagyis a gazdasági minisztérium hatásköre. Ezt a problémát nem oldhatják meg sem civilek, sem politikusok, sem a környezetvédelmi felügyelet. A környezetvédelmi felügyelet legfeljebb büntetést szabhat ki, mi pedig, mint környezetvédelmi minisztérium feljelentést tettünk ismeretlen tettes ellen” – modta Budaj.
Ján Budaj környezetvédelmi miniszter (Fotó: Paraméter)
Szombattól dolgoznak a szennyezés megállításán
Állítja azonban, hogy a Sajó további szennyezését hamarosan sikerül megállítani. „A gazdasági minisztérium tájékoztatott, hogy pénteken aláírták a szerződést egy céggel, amelyik megkezdi a védelmi munkákat, és szombaton már megérkeztek a munkások” – mondta Budaj.
Úgy véli, hogy néhány napon belül a további szennyezést megszüntethetik.
„A kifolyás néhány napon belül megszűnhet, a munkákat 15 naposra tervezték” – mondta Budaj.
A környezetvédelmi miniszter szerint a gazdasági miniszter április végétől már léphetett volna, akkor már a kormány is egyértelműen kimondta, hogy nekik kell kezelni a helyzetet.
Orosz: a minisztérium terve nem szünteti meg a szennyezést
Közben már közel 11 ezren támogatták aláírásukkal azt a petíciót, amelyet a Szövetség indított a Sajó megmentése érdekében. Az aláírásgyűjtés egyik kezdeményezője, Orosz Örs (Szövetség) vasárnap még arról posztolt, hogy a Sajó szennyezését ideiglenesen ők homokzsákokkal megállították. „Tiltakozásul fél órára eltorlaszoltuk a bányavízkifolyást, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy már így is bődületes az a szennyezőanyag mennyiség, ami a Sajó folyóba került” – írta bejegyzésében Orosz.
Szerintük mielőbb szűrőberendezést kell beszerelni a további szennyeződés megállítására.
„A vízhozam és a szennyvíz ismert összetétele alapján ezidáig 3400 tonna szulfát, 385 tonna vas, 156 tonna cink, 46 tonna mangán és nem egész fél tonna arzén került a folyóba” – állítja Orosz.
Azt elismerte, hogy valóban munkások érkeztek a helyszínre, de úgy véli, ez nem fogja megoldani a problémát. „Az a munkafolyamat, amibe tegnap belekezdtek a tervek szerint sem lesz képes megállítani a szennyezést, csupán mérsékelni fogja” – véli Orosz.
Az ügyet kezdetektől felvállaló politikus-aktivista szerint az a legnagyobb probléma, hogy nincs gazdája az ügynek, a minisztériumok egymásra mutogatnak, ezért a valóban hatékony megoldás még messze van.
„Maga a minisztérium állítja, hogy csak 80 százalékban képes csökkenteni a kifolyó szennyvíz mennyiségét a tervezett intézkedés, és ez a 80 lehet 70 vagy 60 is, mi lesz a maradékkal?” – tette fel a kérdést Orosz.
Csak egy a három pillér közül
Ráadásul úgy véli, hogy ez ugyan fontos lépés, de a tényleges probléma három eleme közül csak az egyiket kezeli. „A bányából kifolyó szennyezett bányavizet tisztítani kellene, még ha csökkenni is fog ennek a mennyisége” – magyarázta Orosz. Szerinte ez megoldható azzal a módszerrel, ahogyan ezt mintegy egy évtizede a a csucsomi (Rozsnyói járás – a szerk. megj.) Mária bányánál tették: konténeres víztisztítóval.
A harmadik lépés a folyóba került, és ott már leülepedett szennyeződés eltávolítása lenne, mivel az még sokáig mérgezni fogja a környezetet és a folyó élővilágát.
„A Sajó tisztítása viszont a környezetvédelmi minisztérium hatásköre, de nem látom, hogy készülnének erre” – mondta Orosz.
200 ezer euró van rá, de a megoldás nem lesz tökéletes
A gazdasági minisztérium is megerősítette, hogy elindult a Sajót szennyező bányába befolyó víz mennyiségének korlátozása. „A gazdasági minisztérium megbízta az Ércbányák állami vállalatot, hogy hozzon olyan intézkdéseket, amelyek csökkentenék a nem szennyezett víz befolyását a bány alsóbb szintjeire – tájékoztatta a Paramétert a minisztérium sajtóosztálya. – A kormány erre 200 ezer eurót hagyott jóvá.” A munkát a Fő Bányamentő-szolgálat végzi.
Azt a gazdasági minisztérium is elismeri, hogy ez a munka nem old meg mindent.
„Ha ez az akció sikeres lesz, akkor feltételezzük, hogy a bánya alsóbb rétegeiből kiáramló, erősen mineralizált víz mennyisége mintegy 80 százalékkal csökken” – tájékoztatott a minisztérium.
Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az üggyel megbízott Ércbányák állami vállalat nem az okozói a szennyezésnek, és nem os felelősek érte.
A magyar miniszter megértő
Budaj hétfőn telefonon egyeztetett Nagy István, környezetvédelemért is felelős magyar mezőgazdasági miniszterrel. Budaj tájékoztatása szerint azonban csak tájékoztatta a minisztert a kialakult helyzetről.
„Csak megköszönni tudtam a magyar miniszter megértését” – mondta Budaj.
Az ügyről megkérdeztük a gazdasági minisztériumot is, amint választ kapunk, bővítjük a hírt.
– lpj –