Több mint kétmillióért vesz nem túl praktikus drónokat a belügyminisztérium

camera

1

Több mint kétmillióért vesz nem túl praktikus drónokat a belügyminisztérium

Forrás: Primoco UAV SE / SME 

Megosztás

A belügyminisztérium a piaci kínálathoz képest kevésbé mozgékony drónokat vásárol a keleti határ megfigyelésére. A közbeszerzésben merevszárnyú gépre összpontosítottak, amelynek ugyan nagyobb a kitartása és kevésbé hangos, a célpont követésében viszont már elmarad vetélytársaitól – írja a SME.

A közbeszerzést a cseh Primoco UAV Defence vállalat nyerte meg, amely két darab merevszárnyú Primoco UAV Ona 150 típusú gépet és alkatrészeket szállít majd a belügyminisztériumnak több mint 2 millió euróért.

A tárca kifejezetten merevszárnyú típusokra fókuszált, többpropelleres helikopterek és drónok szóba sem kerültek. Zuzana Eliášová belügyi szóvivő szerint az elvégzendő tevékenység karaktere szempontjából a hosszú repülési kitartás, a hasznos teher és az alacsony zajképesség volt a fő paraméter. A tárca szerint más alternatív pilóta nélküli gépek ezeket a paramétereket nem teljesítik.

A szakértők ezzel ugyan egyetértenek, de rámutatnak, hogy a kiválasztott gép nem túl praktikus. A legfontosabb hiányossága, hogy a merevszárnyú gépek nem tudnak a levegőben lebegni, ami hasznos funkció lehet a terület megfigyelésében, és ugyan tovább bír fennmaradni a levegőben, nehezebben irányítható. Például, ha a gép hosszában pásztázza a határt, akkor egy idő után meg kell fordulnia, és át kell repülnie a térség felett, amin már egyszer áthaladt. Az említett gépnek nagy a fordulási sugara, kb. 400 méter, és csak befelé fordulhat, ugyanis nem léphet át más ország légterébe. Így mire visszaér a helyszínre, ahol a gyanús tevékenységet észlelték, akkor is legjobb esetben 800 métert kell visszahaladnia. Ez idő alatt pedig a csempészdrón akár fel is szívódhat.

Ezt a problémát forgatható kamerával lehetne kiküszöbölni, azt viszont nem tudni, hogy az említett gép rendelkezik-e ilyennel. A szakértők ebben az esetben is a rotoros drónokat tartják megfelelőbbnek, amelyek lebegve jobb felvételeket készíthetnek.

A manőverezés mellett további kérdés, hogy honnan fognak felszállni a merevszárnyú gépek, amelyeknek a közbeszerzés szerint 600 méteres kifutópályára van szükségük. A szlovák-ukrán határ közelében viszont nincsenek nagyobb repülőterek. Eliášová szerint a fel- és leszállással kapcsolatos információk a gépek bevetési taktikájával függnek össze, ezért a helyszínnel és az üzemmóddal kapcsolatban bővebb információt nem árulnak el.


(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program