Több tucat embert ítéltek el emberkereskedelem miatt

2017. július 20. - 08:12 | Külföld

Bűnösnek talált 62 embert - köztük számos magas rangú tisztségviselőt - emberkereskedelem és egyéb bűncselekmények elkövetése miatt egy thaiföldi bíróság az ország történetének egyik legnagyobb tárgyalásán, szerdán.

A vádlottakat az emberkereskedelem mellett - egyebek között - gyilkosság, erőszak, erőszakos fogva tartás, nemzetközi szervezett bűnözés, tiltott fegyverviselés és pénzmosás vádjával állították bíróság elé. Az összesen 103 vádlott között volt több thaiföldi katona és rendőr, hivatalnok és mianmari állampolgár is. A beszámolók szerint a tárgyaláson egyikük sem tanúsított megbánást. A közel 500 oldalas bírósági jelentést mintegy 13 órán keresztül olvasták fel az ítélethirdetés előtt; az ítélethirdetés helyi idő szerint szerda éjjel még tartott.

A legsúlyosabb ítéletet egy mianmari nemzetiségű vádlott ellen hozták, aki egy emberkereskedelmi központ vezetője volt: ő 94 éves börtönbüntetést kapott, habár a thai igazságszolgáltatási rendszerben a maximálisan kiszabható büntetés 50 év.

A vádlottak között volt egy altábornagy is, a thaiföldi királyi hadsereg vezetőségének egykori tanácsadója, akit emberkereskedelem miatt és nemzetközi bűnszervezet tagjaként elkövetett bűncselekményekért talált bűnösnek és ítélt 27 év börtönre a bíróság. A vád szerint az altábornagy 14 millió bahtnak (110 millió forintnak) megfelelő kenőpénzt fogadott el az emberkereskedelemmel foglalkozó hálózat tagjaitól. Két rendőr is 27 éves börtönbüntetést kapott. Az ő büntetési tételeiket megduplázták, mert az említett bűncselekményeket hivatali idejük alatt követték el.

Az ügyben a vizsgálat azután indult el, hogy 2015-ben a thaiföldi hatóságok több mint 30 ember holttestére bukkantak egy elhagyatott - emberkereskedelemre használt - tábor területén a thaiföldi-malajziai határ közelében. A hatóságok feltételezése szerint az áldozatok Mianmarból és Bangladesből érkezett rohingja muszlimok voltak, akik arra vártak, hogy az emberkereskedők a muszlim többségű Malajziába csempésszék át őket.

A Mianmarban élő rohingja muszlim kisebbséggel szembeni súlyos jogsértések ellen februárban még Ferenc pápa is felemelte a szavát. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa márciusban határozatot fogadott el arról, hogy a világszervezet nemzetközi tényfeltáró missziót küldhet Mianmarba a rohingja kisebbség ellen elkövetett tömeges gyilkosságok, nemi erőszakok és kínzások kivizsgálására.

MTI/para