Többen tervezik, hogy Korčok mögé állnak a második fordulóban, az első forduló nyertese Forróval is megegyezne - államfőválasztás PERCRŐL PERCRE (FOTÓK)

camera

81

Többen tervezik, hogy Korčok mögé állnak a második fordulóban, az első forduló nyertese Forróval is megegyezne - államfőválasztás PERCRŐL PERCRE (FOTÓK)

Ivan Korčok (Fotó: TASR) 

Megosztás

A választások első fordulóját 5% feletti különbséggel nyerte Ivan Korčok Peter Pellegrini előtt. Ők ketten jutottak a két hét múlva esedékes második fordulóba.

{}

  • Ez a hatodik közvetlen államfőválasztás, kilenc elnökjelölt van, a szavazásra jogosult állampolgárok száma 4,33 millió.
  • A szlovák államfőválasztás kétfordulós. Ahhoz, hogy az elnököt már az első körben megválasszák, valamelyik jelöltnek meg kellene szereznie a választók érvényes szavazatainak több mint felét. Ha ez nem történik meg, két hét múlva (április 6-án) második fordulóra kerül sor. Az államfőt öt évre választjuk. A jelenlegi államfő, Zuzana Čaputová megbízatása június 15-én telik le.
  • A választók úgy tudnak szavazni, hogy a szavazólapon bekarikázzák a kiválasztott jelölt sorszámát. Ha több sorszámot is bekarikáz, a szavazat érvénytelen. A jelöltlistát a borítékba kell tenni, majd a szavazóurnába dobni. Ha valaki tévesen tölti ki a szavazólapot, a választási bizottság újat ad neki. A tévesen kitöltött szavazólapot a szavazó a fel nem használt vagy elrontott céduláknak kijelölt dobozba dobja.
  • Ahhoz, hogy egy Szlovákiában állandó lakhellyel rendelkező választópolgár szavazhasson, érvényes személyi igazolvánnyal kell rendelkeznie, melyre akkor is szükség van, ha választási igazolvány segítségével fog szavazni az állandó lakhelyén kívül. Amennyiben a választó külföldön él, de Szlovákiába jön választani, magával kell hoznia az úti okmányt és egy nyilatkozatot arról, hogy külföldön van az állandó lakhelye.
  • Mozgóurnát kérhetnek az államfőválasztáson azok, akik egészségi állapotuk miatt nem tudnak elmenni az a szavazóhelyiségbe. Az állandó lakhely szerinti szavazókör választási bizottságához kell fordulni a választás napján. Egészségi okokból az a választópolgár is kérhet mozgóurnát, aki nem az állandó lakhelyén fog szavazni, ha kikérte a választói igazolványt az önkormányzattól.
  • Annak, aki egészségi okokból nem tudja maga kitölteni a szavazólapot, esetleg nem tud írni-olvasni, más személy is segíthet a szavazásnál. Ezt a voksolás előtt közölni kell a helyi választási bizottsággal. Az ilyen választónak joga van egy másik személyt megkérni, aki bekíséri őt a szavazófülkébe, és az utasításai alapján ő tölti ki helyette a szavazólapot, majd beteszi a borítékba. A választási bizottság tagja azonban nem segíthet a szavazólap kitöltésében. Ha az egészségkárosult választó az urnába sem tudja bedobni a borítékot, ezt szintén megteheti helyette a segítője, de a választási bizottság tagja ebben sem vehet részt.
  • A Statisztikai Hivatal (ŠÚ) több mint 600 munkatársa fogja elektronikusan összegezni 50 szavazatszámláló központban az államfőválasztás eredményét. A részeredményeket és a végleges eredményt a volby.sk weboldalon teszik közzé. A választási bizottságokat az Integrált választási információs rendszer (IVIS) segíti, ebben összegzik az összes település mind az 5938 szavazókörének eredményét és a 49 járási választási bizottság jegyzőkönyveit. Az IVIS leegyszerűsíti és felgyorsítja az összegzést, és jelentősen csökkenti a hibalehetőségeket.
  • Ez az első államfőválasztás, amikor az összes helyi választási bizottság kötelezően elektronikus formában készíti el és továbbítja a választási jegyzőkönyveket, de a hivatal hangsúlyozta, ez nem tévesztendő össze az elektronikus úton történő szavazással vagy az elektronikus szavazatszámlálással – ez utóbbiakra nincs lehetőség, nem is szerepelnek a jogrendben. Szavazni csak személyesen lehet, és a számlálást is személyesen végzik a bizottsági tagok.

(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program