Tokió 2020 - A braziloktól is kikapott a magyar női kézilabda-válogatott

1

Fotó: MTI

A magyar női kézilabda-válogatott második csoportmérkőzésén 33-27-re kikapott kedden a braziloktól a tokiói olimpián.

Elek Gábor szövetségi kapitány együttese így két vereséggel áll, s legközelebb csütörtökön lép pályára a címvédő oroszok ellen.

Női kézilabdatorna, B csoport, 2. forduló:

Brazília-Magyarország 33-27 (17-11)

gólszerzők: Rodrigues Belo 7, Vieira 7, Amorim 6, Do Nascimento 4, de Araujo 3, de Paula 2, Araujo 2, Cardoso 1, Ventura 1, illetve Schatzl 7, Szőllösi-Zácsik 4, Lukács 4, Tomori 4, Vámos 3/2, Szucsánszki 2, Háfra 1, Klujber 1/1 , Kisfaludy 1

lövések/gólok: 48/33, illetve 43/27
gólok hétméteresből: 0, illetve 3/4
kiállítások: 4, illetve 3

Júliusban, a felkészülés részeként kétszer is összecsapott egymással a két válogatott Siófokon, s mindkét edzőmeccset a magyarok nyerték, ez elsőn 34-31, a másodikon 24-23 lett a végeredmény. A tokiói torna első fordulójában a brazilok 24-24-es döntetlent játszottak az oroszokkal, míg Elek Gábor tanítványai 30-29-re kikaptak a franciától.

A megsérült csapatkapitány, Kovacsics Anikó helyére Kiss Nikoletta került be a meccskeretbe.

Az impozáns, ám teljesen üres Jojogi Nemzeti Sportcsarnokban egy magyar büntetővel kezdődött a találkozó, Klujber lövésével sikerült is megszerezni a vezetést. A brazilok támadásban bizonytalanul kezdtek, a magyarok viszont gyors akciókat vezettek és Schatzl, valamint Lukács góljaival az 5. percre 4-1-re elléptek. A riválistól sokáig csak a 39 éves Do Nascimento tudott eredményes lenni, de amikor Kisfaludyt két percre kiküldték a bírók, De Paula és Araujo is betalált, s ezzel egyenlítettek a brazilok. Támadásban visszaestek a magyarok, Háfra emberelőnyben még ziccert is rontott, Amorim góljával pedig a 10. percben 5-4-re átvette a vezetést az ellenfél. Szucsánszki is kétperces kiállítást kapott, s a brazilok ismét kihasználták létszámfölényüket, kétszer is betalálva 7-4-re elhúztak. Háfra törte meg a hosszú magyar gólszünetet, de a magyar támadások továbbra is akadoztak, sok volt a hiba, kevés az ötlet, Arenhart pedig jól védett. Az újabb brazil gól után időt kért Elek Gábor, s egy-egy kihagyott helyzet után Lukácsnak sikerült is szépítenie. Bíró is hozzátette a magáét a csapat teljesítményhez, többször is bravúrral hárított, de mivel a védekezés összességében nem működött, a brazilok tartották 2-3 gólos előnyüket. Lukács továbbra is hatékony volt a jobbszélen, az ellenfél részéről azonban minden magyar gólra jött a válasz, olykor kettő is, s 14-9-es brazil vezetésnél a magyar szövetségi kapitány másodszor is időt kért. Ez sem használt, sem a támadás, sem a védekezés nem állt össze a magyar oldalon, s Vámos ugyan hetesből betalált, a braziloknál de Paula még a földön fekve is gólt szerzett, az ötgólos hátrányon pedig nem sikerült faragni, sőt, a szünetben 17-11 állt az eredményjelzőn.

A térfélcsere után Janurik állt a magyar kapuba, Amorim negyedik találatával azonban folytatódott a brazil góltermelés, a rivális kénye-kedve szerint alakította ki a ziccereket. Apró gyógyír volt, hogy a másik oldalon is beindult a gólgyártás Szőllösi-Zácsik és Schatzl jóvoltából, Vámos pedig ismét büntetőből volt eredményes, ezzel együtt maradt az 5-6 gólos különbség. A 38. percben kettős emberelőnybe került az Elek-csapat, de a brazilok egy kapott góllal átvészelték ezt az időszakot, majd Araujo cundergóljával visszaállt a hatgólos különbség. A dél-amerikaiak magabiztosan és szenvedélyesen, a magyarok bizonytalanul és tompán játszottak, így Janurik bravúrjai ellenére tovább nőtt a különbség, a 43. percben már hét volt "közte" (23-16). Tomori és Háfra góljaival sikerült kicsit közelebb zárkózni, de a brazilok nem inogtak meg, támadásban továbbra is hatékonyak maradtak, s az utolsó negyedórára fordulva látható volt, hogy csak a győzelmük mértéke lesz a kérdés. Az utolsó percekben a magyarok hetesből sem tudtak betalálni – Vámos hibázott -, a rivális biztosan tartotta előnyét, a vége pedig hatgólos magyar vereség lett.

"Nagyon szégyellem magam"

– kezdte értékelését Elek Gábor.

"Tizennégy átlövés és nyolc betörés kapott góllal nem lehet a továbbjutás szempontjából csoportrangadónak kezelt mérkőzést megvívni. Nagyon sok negatívum volt ebben a mai találkozóban. Edzésen sokat beszélünk bizonyos szarvashibákról, amiket nem szabad elkövetni, és amikor ezek előjönnek, nyilvánvaló, hogy ezek nem a koncentráció legbiztosabb jelei. A hibákat ma terítetten raktuk fel a pályára."

Hozzátette: egyelőre tanácstalan, nem tudja, mi volt a gyenge teljesítmény oka.

"Azt nyilvánvalóan nem lehet feltételezni a játékosokról, hogy nem akarnak, ezt tegyük is félre. De hogy mitől van bennük ez a gát, az jó kérdés. A kudarc persze közös, az enyém is, a szakmai stábé is"

– fogalmazott.

"Az biztos, hogy ezzel nagyon nehéz helyzetbe hoztuk magunkat a továbbjutást illetően, vagy talán még annál is nehezebbe"

– mondta.

Bíró Blanka szerint hiányzott a feszesség a védekezésükből, főleg középen nagyon szétszedték őket a brazilok, és támadásban is nagyon sok volt a hiba. Hogy a csapatkapitány, a hétfőn vállsérülést szenvedett Kovacsics Anikó kiválása mennyire viselte meg a csapatot, a kapus így reagált:

"Tegnap edzésen, amikor láttuk a sérülését, akkor mindenki nagyon megijedt, de tudtuk jól, hogy nem segít nekünk, ha most ezen sokat agyalunk. Erre nem lehet fogni a mai vereséget, hiszen végig itt volt velünk, az öltözőben is sokat segített. Úgy gondolom, hogy a pályán kellett volna sokkal, de sokkal többet nyújtanunk ezen a mérkőzésen."

A két csapat 18. alkalommal találkozott egymással, két döntetlen és 11 magyar győzelem mellett ez volt az ötödik brazil siker.