Tombol az SNS, mert Brüsszel leállította az áruházláncok szivatását

2019. április 2. - 19:11 | Belföld

Az Európai Bizottság (EB) kedden előzetes intézkedést adott ki az üzletláncokra kiszabott különleges illetékről szóló törvény leállítására Szlovákiában. Ezt Gabriela Matečná (SNS) földművelésügyi miniszter jelentette be Eva Antošová (SNS) képviselő és Milan Lapšanský, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszeripari és kereskedelmi osztályának vezérigazgatója jelenlétében.

Tombol az SNS, mert Brüsszel leállította az áruházláncok szivatását
Illusztráció (tasr)

Hangsúlyozta: egy szokatlan intézkedésről van szó, amelyre az Európai Unió történetében eddig kevesebb mint tíz alkalommal került sor. A leállítás pontos idejéről már másfél hónappal ezelőtt tájékoztatott az üzletláncok érdekképviselete. Az Európai Bizottság határozata eddig nem állt Szlovákia rendelkezésére.

„Ma kaptuk a hírt, hogy az Európai Bizottság előzetes intézkedést vezet be az üzletláncokra kiszabott különleges illeték ellen, és átvizsgálja a törvényt. Az Európai Bizottságban a döntéshozási folyamat évekig is el szokott tartani, mint például a kettős élelmiszerminőséggel vagy az üzletláncok kétes eljárásaival kapcsolatos ügyekben. Az illeték esetében a bizottság - hihetetlen módon - három munkanap alatt küldte el a reakcióját Szlovákiának, amellyel a nagyokat, gazdagokat és erőseket védi. Az Európai Bizottságától semmilyen indoklást nem kaptunk. Ha a fogyasztókról van szó, az EB-nek sok időre van szüksége, ha viszont gazdag cégekről, akkor nagyon gyorsan tud dönteni” – magyarázta Matečná.

A miniszterelnök-helyettes szerint elfogadhatatlan, hogy az üzletláncok képviselői tudjanak az előzetes intézkedésről, ennek pontos dátumáról, és hogy ezt másfél hónappal előre nyilvánosságra hozzák. Szlovákia legutóbbi EB-nek küldött válaszára ugyanakkor nem érkezett visszajelzés.

„Komoly kifogásaim vannak az ilyen eljárással szemben, és megkérjük az EB-t, hogy indítson nyomozást, hogy mely hivatalnokok hozták meg a döntést, és hogy ők milyen érdekcsoportokkal voltak kapcsolatban. Ezeket az információkat később nyilvánosságra hozzuk” – mondta a tárcavezető.

Megjegyezte: az agrártárcának és az SNS-nek 50 millió euró pluszpénzt sikerült szereznie a Földművelésügyi Minisztérium költségvetésébe, amelyet a mezőgazdászok és az élelmiszergyártók támogatására fordítanak. Az ún. zöld naftára fordított 30 millió euróval együtt ez az eddigi legnagyobb támogatás a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektorban. Az Európai Bizottság okozta károkat így a szlovákiai mezőgazdászok és élelmiszergyártók nem érzik meg.

„Fel vagyok háborodva, hogy az EB egy olyan eszközhöz folyamodott egy szuverén állam ellen, amelyre eddig csak néhányszor volt példa az EU-ban, ráadásul egy az EU keleti részén lévő tagállam ellen.

Megdöbbent, hogy az EU így meg meri alázni a szlovák parlamentet, és az érdekcsoportok nyomására bele mer avatkozni a nemzeti törvényhozási folyamatokba. Elfogadhatatlan, hogy a nemzetközi érdekcsoportok másfél hónappal korábban értesüljenek ezekről az információkról, mint az EU tagállamai” – közölte Antošová, a parlament Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottságának a tagja.

Antošová szerint hallatlan, hogy a hivatalnokok ilyen információkat szolgáltassanak ki a nemzetközi üzletláncoknak, amelyek a szlovákiai fogyasztókon, gazdákon és élelmiszergyártókon gazdagodnak meg. Kérvényezni fogjuk az ügy átvizsgálását és a bűnösök megbüntetését. Az illeték, amely még nem lépett érvénybe, nem emelte meg az árakat. Az élelmiszerárak már több tíz éve épp a nemzetközi üzletláncok miatt emelkednek, amelyek tönkretették a független boltokat, az élelmiszergyártókat, és külföldi áruval árasztanak el minket.

„Egyúttal arról akarjuk tájékoztatni a nyilvánosságot, hogy hétfőtől csökkenni fognak az élelmiszerárak. Mivel a sajtó, az ellenzék és az elemzők arról tájékoztattak, hogy az az illeték, amelyet eddig még senki sem fizetett be, állítólag áremelkedést idézett elő, nyilvánosan felszólítom az üzletláncokat, hogy az áremelést azonnal állítsák vissza az eredeti szintre. Március végén ezért különböző élelmiszereket vásároltam. Egy hónap múlva ismét a sajtó elé állunk, és bemutatjuk, hogy milyen áron jutottunk hozzá ezekhez az élelmiszerekhez márciusban, illetve egy hónappal később - hogy minden fogyasztó tisztában legyen az igazsággal. Ha nem csökkennek az árak, akkor az azt fogja bizonyítani, hogy a sajtó, az ellenzék és az elemzők félrevezették a nyilvánosságot és rémhíreket terjesztettek” – mondta Matečná.

A parlamenti képviselők 2018. december 13-án megtörték Andrej Kiska államfő vétóját, és eredeti formájában fogadták el újra az áruházláncok különleges illetékéről szóló jogszabályt. Ennek értelmében az áruházláncok jövő évtől különleges, a nettó árbevételük 2,5%-ának megfelelő összegű illetéket kötelesek fizetni az államnak. Az áruházláncok különleges illetékéről szóló törvényjavaslatot az SNS képviselői készítették elő.

TASR