Tömegek sorakoztak a lisztutalványokért

2021. március 10. - 20:33 | Kultúra

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal fel- és megidézzük olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világégés idején. Forrásunk a korabeli regionális sajtó.

Tömegek sorakoztak a lisztutalványokért

(LXXV. rész)

A rendőrkapitányság 1915. március utolsó napján megkezdte a lisztkönyvecskék és –utalványok kiosztását. A rendőrségi épületet nagy tömeg lepte el. Az emberek türelmesen várakoztak. A közfogyasztásra szánt őrlemény kimérését szabályozandó a polgármester hirdetményt bocsátott ki. „Az utalvány-könyvek kiállítását elrendeltem és az erre vonatkozó munkálat vezetésével dr. Mitsky Béla rendőrfogalmazót bíztam meg. A város négy kerületre szóló felosztása szerint a balpart I–III. kerületének és az Erzsébet szigetnek lakói a rendőrkapitányi hivatal kijelölt helyiségeiben, a jobbpart (Ujváros), vagyis a IV. kerület lakói az ujvárosi rendőrszobában kapják meg a kiállított utalványkönyveiket” – rendelkezett és tájékoztatott a város első számú köztisztségviselője.

*

A komáromi főgimnázium igazgatósága azzal a szándékkal fordult a nyilvánossághoz, hogy „a folyó háborúban résztvevő régi és mostani tanítványainak emlékét megörökíti, s e végből kéri volt növendékeit, ezek szüleit, rokonait, barátait és ismerőseit, szíveskedjenek az illetőkre vonatkozó kérdésekre lehetőleg pontos felvilágosítást adni”.

A kérdések a következők voltak: A bevonult neve, kora? Mikor és hány évig járt az intézetbe? Melyik évben tett érettségit? Mi a polgári foglalkozása béke idején? Hol van állandó tartózkodási helye? Milyen csatákban, ostromokban vett részt? Kapott-e elismerést, kitüntetést, minőt és miért? Ha elesett vagy megsérült, hol és mikor történt az? Ha fogságba került, mikor, hol és jelenleg hol tartózkodik?

(Megj.: Hogy sikerült-e a szervezőknek összeállítani a dicső névsort, arról egyelőre nincs tudomásunk.)

*

Életének 19. évében elhunyt Rein szül. Biermann Erna, Rein József kereskedő hitvese. A fiatal asszonyt 1915. március 26-án helyezték örök nyugalomra az izraelita sírkertben.

*

Tóth Kálmán, a komáromi református egyházmegye esperese, deáki lelkész 1915. március hónap utolsó hetében megkezdte egyházlátogatási körútját.

Lelkes Vince