Tóth János: Meg akarom nyugtatni a középiskolákat, hogy semmi baj a Selye János Egyetemmel

camera

1

Tóth János: Meg akarom nyugtatni a középiskolákat, hogy semmi baj a Selye János Egyetemmel

toth_janos_selye_janos_egyetem 

Megosztás

DUNASZERDAHELY – A városi hivatalban tartott előadást pénteken Tóth János, a komáromi Selye János Egyetem rektora a dunaszerdahelyi járásban lévő középiskolák vezetőinek.

A rektor Hájos Zoltán polgármester meghívására érkezett Dunaszerdahelyre. Hájos felvezetőjében kifejtette, fontosnak tartja, hogy az óvodától az egyetemig anyanyelvükön tanulhatnak a gyerekek, fiatalok. „A tanérképzés pedig annak alapjául szolgál, hogy a gyermekeink jó színvonalú oktatásban részesüljenek. Generációváltás van a pedagógusok körében is, és nem szabad hagyni, hogy ne legyen utánpótlás. Emellett fontos az is, hogy a fiatal pedagógusok mindig új szemlélettel állnak munkába” – szögezte le. Hozzátette, azért invitálta Dunaszerdahelyre az SJE rektorát, hogy a középiskolák képviselőivel diskurálhassanak az egyetem nyújtotta lehetőségekről.

Tóth János hangsúlyozta, hogy a szlovákiai magyarság két bástyája Dunaszerdahely és Komárom, és hogy Szlovákiában az SJE az egyetlen önálló jogalanyisággal rendelkező felsőoktatási intézmény, amely a szlovákiai magyarságot szolgálja. Kifejtette, hogy az egyetem diákjai 68 magyar tannyelvű vagy magyar osztályt fenntartó középiskolából érkeznek, ebből mintegy 20-20 a dunaszerdahelyi és komáromi régióban található. Az eddigi legmagasabb hallgatói létszámuk 2620 volt, jelenleg 1750. Az oktatóik száma 2009-ben 78 volt, ma 112.

„Ez a tendencia az utóbbi öt évben nagyon rossz, egyre kevesebb a gyerek, de ez az oktatás minden szintjét érinti” – fogalmazott. Kiemelte, hogy a szlovákiai magyar felsőoktatási térségben, ideértve a nyitrai Közép-Európai Tudományok Karát vagy a pozsonyi Komenský Egyetemet, a besztercebányai és az eperjesi egyetemek hungarisztikai szakait összesen mintegy 2300 hallgató tanul, és ebből 1750 a Selyén. Figyelmeztetett, hogy az SJE-n kívül a többi esetében csak részben tanulhatnak a diákok magyarul. „Ha valaki kiválaszt például egy tanári szakot, akkor a magyar mellett a másik szakot és a közös pedagógiai alapot is szlovákul tanulhatja” – hangsúlyozta.

„Fontos felfogni azt a tényt, hogy a szlovákiai magyarságnak 11 évvel ezelőtt megadatott az a lehetőség, hogy létrehozzák a Selye János Egyetemet, gazdaságtudományi, tanárképzői és teológiai karra. Kisebbségi képviselettel sikerült elérnünk, hogy lett egy teljes értékű önálló intézményünk” – szögezte le.

„Meg akarom nyugtatni a magyar középiskolák hálózatát, hogy nincsen semmi probléma a Selye János Egyetemet illetően, ugyanis mi a szlovák felsőoktatás részét képezzük. Be van biztosítva az állami támogatásunk, olyan módszertan szerint, amely az összes felsőoktatási intézmény számára érvényes. Mi hirdetjük a felvételiket az általunk szabott szakmai kritériumok alapján, és mi osztjuk ki a diplomát, azon a 35 szakon belül, amelyet akkreditáltunk. Semmi nem bizonytalan” – húzta alá.

Tóth János 2009 óta irányítja rektorként az egyetemet. Elmondta, hogy akkoriban megkezdték a tudományosság erősítését, és minden munkájukat közzétették az állami nyilvántartási rendszerekben. „A 2013-as kormányjelentésben, ahol a felsőoktatási intézmények tudományosságát taglalták, a 20 közszolgálati intézmény eredményességét először bontották részletesen. A tudományos adatbázisokban megjelenő publikációkat per főre lebontva a Selye a kilencedik, monográfiákat figyelembe véve a harmadik, az összes publikációt figyelembe véve, per főre lebontva pedig az első” – fejtette ki.

Emlékeztetett arra, hogy ugyan gyakori érv a magyar tannyelvű egyetemmel szemben, hogy a diákok nem tudnak szlovákul, ám Tóth úgy véli, ez nem az ő dolguk, hanem a közoktatásé, alap- és középiskoláké. „A mi egyetemünk célja, hogy a szlovákiai magyarság magyarságtudatát erősítse. Olyan szakokra összpontosítottunk, amelyek az identitásunkat erősítik” – mondta, hozzátéve, hogy persze a diákok tanulhatnak máshol, de ezzel adott számukra a lehetőség, hogy magyarul tanuljanak egyetemi szinten.

Az elmúlt öt évben 5500 alap- és mesterszintű diplomát adtak át a Selye János Egyetemen, emellett 30 doktoranduszt is képeztek. Tóth János kiemelte, hogy a diploma nemcsak országszerte, de Európában is elismert.

„Az SJE felzárkózott a szlovák felsőoktatásban működő többi intézmény mellé. A komplex akkreditációs folyamatban minden transzparens. Ha az SJE-nek gondja van valamely kritériummal, akkor más egyetemeknek is vannak ilyen gondjai. A szlovákiai magyarság legyen büszke az egyetemére, hirdessük támogassuk, segítsük, mert nekünk itt több már nem lesz… Azért jöttem, hogy mindenkit megnyugtassak az egyetem fejlődéséről” – húzta alá Tóth János.

-para-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program