Tragikus kisrepülő-baleset: Ejtőernyős-ugratást végzett az egyik gép, emberi mulasztás történt

2016. szeptember 18. - 15:56 | Külföld

Egyértelműen emberi mulasztás okozta azt a négy ember halálával végződő balesetet, amelynek során két kisrepülőgép összeütközött Gödöllő és Isaszeg között vasárnap reggel - közölte Pető György légi közlekedési szakértő.

Tragikus kisrepülő-baleset: Ejtőernyős-ugratást végzett az egyik gép, emberi mulasztás történt
Fotó: MTI

Nyilatkozata szerint hosszú vizsgálat várható, az ilyen típusú repülőgépeket ugyanis nem szerelik fel fekete dobozzal, a pilótákat és az utasokat pedig értelemszerűen nem tudják már kikérdezni.

Pető György arról is beszélt, hogy a baleset helyszínén ejtőernyős célba ugró bajnokságot tartanak, és ilyenkor van egy elkülönített légtér, amelyben csak az ejtőernyősök és az őket szállító gépek tartózkodhatnak.

A négy ejtőernyőst ledobó Piper-28 típusú kisgép feltehetőleg jogszerűen repült a zárt légtérben. A pilótát tájékoztatta az irányítás arról, hogy van egy másik gép a közelében, erre azonban már nem válaszolt, vélhetően azért, mert ekkor történt a baleset - mondta Pető György.

Ejtőernyős-ugratást végzett az egyik gép

A Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) Légügyi Hivatalának tájékoztatása szerint munkatársaik a társhatóságokkal közösen megkezdték a roncsok felkutatását. Mivel a baleset vizsgálata folyamatban van, a felelősök megállapítása csak annak lezárulta után állapítható meg. Az eset további körülményeiről, valamint a vizsgálat eredményéről később adnak tájékoztatást - írták az MTI-hez eljuttatott közleményükben.

A Cessna roncsait a gödöllői arborétum fás, bokros részén találták meg a földi kutatóegységek. A gépben hárman ültek, két felnőtt és egy gyerek, mindannyian szörnyethaltak.

Mivel a szemtanúk beszámolói szerint két gép ütközött össze, a második kisrepülő roncsait a rendőrök és tűzoltók csatárláncban kezdték keresni, közben a katasztrófavédelem ügyelete értesítette a Magyar Honvédség légi vezetési központját.

A Honvédelmi Minisztérium azt közölte az MTI-vel, hogy a szolnoki légi kutató-mentő szolgálat helikoptere rábukkant a Piper-28 típusú kisgép roncsaira, a terepviszonyok miatt azonban nem tudott leszállni, ezért a földi egységeket irányították a helyszínre.

A megyei katasztrófavédelem szóvivőjének korábbi közlése szerint a másik gépben a zuhanáskor csak a pilóta tartózkodott, aki életét vesztette.

A tragédia körülményeit a Közlekedésbiztonsági Szervezet (KBSZ) is vizsgálja. A katasztrófavédelem honlapján az olvasható, hogy a Piper típusú kisgép négy ejtőernyőst vitt, akik az előzetes tervnek megfelelően kiugrottak a gépből és rendben földet értek. A baleset ezután következett be.

Bajkó Erika, a KBSZ kommunikációs vezetője az MTI érdeklődésére megerősítette, hogy a kisgép ejtőernyős-ugratást végzett, és már visszatérőben volt a reptérre, amikor lezuhant.

Szemből, nagy sebességgel ütközhetett a két gép

Az első vizsgálatok szerint a Cessna 182-es kisgép süllyedt, míg a Piper 28-as sétarepülésre emelkedett, amikor szemből összeütköztek, majd pörögve lezuhantak.

Bajkó Erika közlése szerint mindkét repülőgép a gödöllői reptérről szállt fel; a Cessna ejtőernyősöket vitt ugrani, a Piper pedig sétarepülésre indult, fedélzetén három emberrel.

A Cessna már visszatérőben volt feladatáról, amikor a HungaroControl légiforgalmi szolgálat körülbelül 600 méter magasságon elveszítette vele a kapcsolatot, majd értesítették a légi kutató-mentő szolgálatot.

Az első információk szerint a Cessna normál tempóban süllyedt, amikor bekövetkezhetett a baleset. Az ütközés következtében mindkét repülőgép súlyosan roncsolódott, a fedélzetükön tartózkodó négy ember - a Cessna pilótája, a Piper pilótája és két utasa - életét vesztette.

A helyszíni szemle tapasztalata alapján a kisgépek nagy sebességgel, gyakorlatilag függőlegesen, pörögve értek földet, és mindkét repülőgép bal szárnyából még a levegőben letörött egy nagy darab. A szemle megállapításai arra engednek következtetni, hogy a repülőgépek a levegőben, szemből ütköztek, miközben a Cessna leszálláshoz készült, a Piper pedig a felszállást követően emelkedőben volt - írta közleményében Bajkó Erika.


MTI/para