Érdemes élni a modern trágyázási lehetőségekkel

Hirdetés

2024. február 19. - 15:22

Megosztás

A növényeknek tápanyagra van szükségük ahhoz, hogy egészségesen tudjanak fejlődni. A talajok állapota azonban rohamosan romlásnak indult az elmúlt évtizedekben, köszönhetően az intenzív műtrágyázásnak, valamint annak, hogy ezzel párhuzamosan háttérbe szorult a szerves trágyázás.

Ez így nem fenntartható

Az agrár szakma arra a megállapításra jutott, hogy a növénytermesztés ezen formája fenntarthatatlan hosszú távon. Be kellett látni, hogy fontos jó minőségű, megfizethető szerves trágyát is alkalmazni, mert pusztán műtrágyával a növények tápanyagellátása nem lesz biztosítható még generációkon át. A talajban lévő szerves anyagok pótlásának hiányában ugyanis drasztikus mértékben romlanak a talajok biológiai és kémiai tulajdonságai.

Milyen fenntartható trágyázási módok jöhetnek szóba a műtrágyán kívül? A szerves trágyázás mellett a zöldtrágyázás, valamint a levéltrágyázás vagy lombtrágyázás is megfontolandó. Ha a szerves anyag pótlásra kerül, akkor a növények a műtrágyák tápanyagait is könnyebben fel tudják venni.

Vissza kell térni az istállótrágya alkalmazásához?

Bizonyos esetekben ez is egy lehetőség, ám van ennél jobb megoldás is. Míg az istállótrágya csupán 17,5 százalékos szárazanyag-tartalommal rendelkezik, addig a modern pelletált szerves trágyák esetében ez az érték a 80-90 százalékos tartomány közötti. Talán nem is kell azt különösebben ecsetelni, hogy ez milyen hatalmas eltérés.

Amennyiben valaki úgy dönt, hogy a korszerű pelletált trágyák mellett teszi le a voksát, akkor nagyjából százszor kisebb mennyiségű szerves trágyát kell kijuttatnia a talajra. Az is egy komoly érv az olyan fejlett trágyák használata mellett, mint az Italpollina, hogy ez a termék tízszer annyi nitrogént, legalább tizenötször annyi foszfort és káliumot tartalmaz, mintha a trágyázást hagyományos úton, istállótrágya alkalmazásával szeretnénk megoldani.

Megfontolandó szempontok a szerves trágyák kiválasztásakor

Léteznek pelletált szarvasmarhatrágyák és baromfitrágyák is. Ezekről tudni kell, hogy gyommagot nem tartalmaznak, továbbá garantáltan fertőzésmentesek. Éppen ezért nyugodtan lehet őket használni mezőgazdasági célokra vagy a konyhakertben is.

Amikor pelletált szerves trágyát választ az ember, akkor érdemes megnézni első körben azt, hogy mekkora az adott termék szárazanyag-tartalma, szervesanyag-tartalma. A jó minőségű pelletált trágyáktól eltérően vannak olyanok is, amelyek esetében mindössze 40 százalék a szárazanyag-tartalom és csak 50 százalék a szervesanyag-tartalom. Nem az ár tehát az egyetlen, amit figyelembe kell venni a választáskor.

Érdemes megvizsgálni a trágya tápanyag-összetételét is, beleértve a humin-, amino- és fulvosavtartalmát. Végül pedig a szükséges mennyiség meghatározásához figyelembe kell venni, hogy hektáronként milyen mennyiségre van szükség a szóban forgó szerves trágyából.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program