Tudhattak valamit, amiért meg kellett halniuk?

2017. április 17. - 15:59 | Belföld

Számos prominens személyiség halt meg minimum gyanús körülmények között Szlovákiában. Gyilkosságok, öngyilkosságoknak, baleseteknek tűnő halálesetek közül válogatott a Nový Čas

Tudhattak valamit, amiért meg kellett halniuk?
Balról: Blažena Martinková, Ernest Valko és František Gaulieder

Alexander Dubček (70)

A '68-as és '89-es események egyik fő képviselőjének halála óta már csaknem 25 év telt el. 1992 novemberében távozott az élők sorából, miután szeptemberben súlyos balesetet szenvedett a Pozsony és Prága közti sztrádán. Vladimír Mečiar volt már hatalmon, Csehszlovákiában pedig éppen élénk érzelmek dúltak a két ország különválása miatt.

Dubček halálát a rendőrség balesetként zárta le, sokan azonban ezt a verziót nem akarták elfogadni, és arra gyanakodtak, hogy a titkosszolgálat vagy az orosz KGB állhat a háttérben. Közéjük tartozott az elhunyt fia, Pavol Dubček, aki szerint számos körülmény gyanús volt, például az, hogy nem engedték az autó megvizsgálását a BMW szakértőinek.

Milan Žitný politikai szakértő szerint ugyanakkor számos tényező utalt arra, hogy valóban baleset történhetett, és ebben közrejátszhattak olyan körülmények is, mint a rossz minőségű út vagy a sűrű zivatar.

Ján Ducký (54)

Vladimír Mečiar egykori gazdasági minisztere, később a Szlovák Gázművek (SPP) igazgatója volt. 1999. január 11-án pozsonyi panelházuk folyosóján lőtték agyon. A gyilkosságot megelőzően egy találkozón volt a Nivy hotelben, mikor onnan visszaérkezett, négy golyót eresztettek belé. A nyomozás már májusban odáig jutott, hogy Duckýt egy bizonyos ukrán, Oleg T. gyilkolta meg, aki az ukrán mafia szlovákiai vezérének tartott alvilági figuránál dolgozott. Később azonban több olyan információ is felmerült, amelyek ellentmondtak ennek a verziónak, a kerületi bíróság pedig 2000 novemberében megszüntette a nyomozást, amit később a Legfelsőbb Bíróság is megerősített.

A Legfőbb Ügyészség kezdeményezésére 2007-ben nyitották meg újra az ügyet, Oleg T.-t ismét megvádolták, de ő ekkor már Ukrajnában tartózkodott. Az ukrán félnek kellene elvileg nyomozást folytatnia ellene, de friss információval nem rendelkeznek erről a szlovák szervek. Peter Bubla külügyi szóvivő szerint tavaly februárból származik a legutóbbi információjuk, mely szerint a nyomozás még folyamatban van.

Érdekesség, hogy Ducký halála után kerültek elő azok a váltók, amelyeket még állítólag ő írt alá, és hatalmas összegű fiktív teljesítéseket takartak. A váltókat csehországi vállalkozói csoportok kapták, hátterük ismeretlen.

Blažena Martinková (44)

Az operaénekesnő egyike volt azoknak, akik a legközelebb álltak Vladimír Mečiarhoz. Számos politikai eseményekre kísérte el őt, és maga Mečiar is azt mondta róla, hogy ő a tanácsadója mindenben. Férje, Karol Martinka 1993-ban lett a Devín Bank vezére, a házaspár pedig 1996-ban privatizálta a pöstyéni fürdőt.

A Mečiar-kormány bukása után azonban a Nemzeti Vagyonalap kimondta, hogy a privatizáció törvénytelen volt, és az állam mintegy 600 millió koronától (kb. 20 millió euró) esett el. Martinka ellen csalás ügyében indult eljárás, amit később leállítottak, a férfi azonban családjával ekkor már Ausztriában élt. Itt kezdődtek a bajok. Több alkalommal megfenyegették őket, döglött állatokat küldtek nekik, egyszer pedig az autójukba rejtett pokolgépet is hatástalanítani kellett. Ezek az esetek tönkretették a családot, Martinkovának pedig elborult az elméje. Egy alkalommal, 2000 októberében késsel rontott be kisebbik fia, Filip szobájába, és többször megszúrta őt. Elmegyógyintézetbe került, ahol 2001 szeptemberében felakasztotta magát a fürdőköpenye derékövébe.

2014-ben a család nagyobbik fia, Karol akasztotta fel magát házában a Pozsonyhoz közeli Čierna Voda településen. Karol Martinka neve pedig felmerült ifjabb Michala Kováč elrablása kapcsán is. Michal Serbin ügyész állítja, hogy a hangfelvételen, amelyen Ivan Lexa egykori titkosszolgálati vezető elárulja hogy az elnök fia már Ausztriában van, a másik hang éppen Martinkáé. Ő ugyanakkor visszautasítja, hogy a családját Ausztriában ért fenyegetéseknek köze lehetett ehhez az esethez.

Ernest Valko (57)

A Csehszlovák Szövetségi Alkotmánybíróság egykori elnökét, és elismert ügyvédet 2010 november 8-án gyilkolták meg limbachi otthonában. A rá leadott lövés a szívét és a tüdejét találta el, lánya és felesége este 23 óra környékén találtak rá, miután nem vette fel a mobilját.

Valko halálával kapcsolatban számos verzió felmerült, gyanúsított azonban azóta sincs. Jaroslav Spišiak országos rendőrkapitány 2012-ben állította, hogy Valko esetében nagy valószínűséggel rablótámadás történhetett. A nyomozás több megállapítása is erre utal, mivel a rendőrség szerint a gyilkos nem várakozott Valko otthonában, hanem az ügyvéd lepte meg őt.

Valko ugyanakkor számos kemény ügyben vett részt ügyvédként, legyen szó a Tipos-ügyről vagy a Ducký-váltókról. Éppen ezért nem zárható ki Milan Žitný szerint, hogy valami más áll a háttérben.

František Gaulieder (66)

František Gauliedert, aki Galántán városi képviselőként tevékenykedett, március 25-án gázolta halálra egy tehervonat Vágsellye és Tornóc között. A mozdonyvezető szerint Gaulieder hirtelen ugrott ki a vonat elé, ugyanakkor több körülmény is arra utal, hogy aznap nem készült öngyilkosságra.

Gaulieder a 90-es években a HZDS képviselője volt, de hamar szembekerült Vladimír Mečiarral, és ő volt az egyetlen képviselő, akit az akarata ellenére zártak ki a parlamentből. Számos fenyegetést kapott a mai napig, amelyek arra utalnak, hogy a halála nem lehetett véletlen.

(Nový Čas)