A tudományos ismeretterjesztés egykori apostolát tüntették ki Szent György- díjjal

2019. április 25. - 23:28 | Régió

A Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó 1860 Városvédő Egylet, a Szent György-napok keretén belül immár hatodik alkalommal adta át a Szent György-díjat, melyet idén Marczell Bélának ítéltek. A díjat az elhunyt lánya vette át a Vermes-villában, ma késő délután.

A tudományos ismeretterjesztés egykori apostolát tüntették ki Szent György- díjjal
Fotó: a szerző

Karaffa Attila, Dunaszerdahely alpolgármestere, az egylet egyik alapító tagja elmondta, rendre olyan jeles személyeket tüntetnek ki e díjjal, akik sokat tettek a városért, értéket teremtettek a közösségben. „Szent György városunk és templomunk védőszentje. Munkásságából erőt meríthetünk. Óvó karja a városunk felett lebeg, példakép számunkra, hiszen azt üzeni, ne féljünk, a bátorságáról tanúságot tett. Erre a bátorságra van szükségünk ahhoz, hogy megmaradjunk magyarnak és kereszténynek, valamint, hogy építsük Dunaszerdahely jövőjét”- hangzottak el szavai.

Németh Margit, az egylet szintén alapító tagja elmondta, a ’70-es, ’80-as évektől vagyunk szemtanúi annak, hogy a hagyományok őrzése ismét fontossá kezdett válni. Hangsúlyozta, a hagyományok őrzése elősegítik a közösségek megtartását, kialakítását.

„Úgy gondolom, a hagyományőrzés elsősorban neveltetés kérdése. Kiskortól kezdve, fokozatosan kell a gyermekeket megismertetni a hagyományainkkal, elődeinktől átvett szokásinkkal, hogy megszeressék azokat, és szülőként majd továbbadhassák gyermekeiknek. Az ilyen családi hagyományőrzés tulajdonképpen a család értékrendjének továbbvitele. Fontos, hogy ez meglegyen, hiszen biztonságot, útmutatást, tartást ad a család tagjai számára. A hagyományok akkor válnak igazi értékké, ha éljük őket”

- kezdte ünnepi beszédét, majd azzal folytatta, természetes, hogy a világ változása megköveteli, hogy kicsit alakítsunk ezeken. Meg kell tartani a hasznos dolgokat, hiszen ezektől lettünk azok, akik ma vagyunk.

Hagyományaink őrzése fontos szerepet játszik identitásunk formálásában és erősítésében. Németh Margit továbbá elmondta, vannak, akik divatból próbálnak hagyományőrzők lenni. „Megvesznek tárgyakat, mert szépek. Pedig mennyivel több örömet ad az embernek, ha olyan tárgyak veszik körül, amelyekhez érzelmileg is kötődik. A régi tárgyak emlékeket idéznek. Jó érzés használni őket. Mindez persze nem illik bele abba a filozófiába, melynek szlogenje: Vedd meg, használd és dobd el!”

Leszögezte, a Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó 1860 Városvédő Egylet egyik fő feladatának érzi a hagyományőrzést. A Szent György emlékest megrendezését azért tartják fontosnak, mert hiszik, hagyomány csak ott születik, ahol van folytonosság.

Az idei díjazottat Nagy Iván, az egylet alapító tagja méltatta. Elmondta, Marczell Béla 1960-tól a Csallóközi Múzeum létrehozásának szentelte életét, ennek egészen 1976-ig igazgatója volt. Hozzátette, tudományos munkásságának fókuszában a népi hiedelemvilág, a népszokások álltak. Önálló publikációi a Csallóköz hiedelemvilágáról szóltak. Nagy Iván szavaiból továbbá kiderült, Marczell Béla tudományos előadásokat tartott, melyek nagy tömegeket vonzottak.

„Sokan a tudományos ismeretterjesztés apostolának nevezték őt. Az évek során kiderült a számomra, Béla bácsi tudása szinte felülmúlhatatlan volt. Megteremtette számunkra a nagybetűs Csallóközt. Kutatásaival elénk tárta saját mitológiánkat, ezáltal hazát adott nekünk. Hazát és múltat, önálló kultúrát, amely csak a miénk. Munkáját napjainkban tudjuk igazán értékelni, amikor már jelentkeznek a pusztulás jelei”- emelte ki.

A Szent György-díjat Marczell Béla lánya, Enikő vette át, aki köszönetét fejezte ki, amiért elhunyt édesapjára ilyen módon is emlékeznek az egylet tagjai. Kifejtette, aki ismerte édesapját, az tudja, hogy ő egy közösségben gondolkodó ember volt, aki szívesen szolgálta a közjót.

(SzC)