Túltolt ukrajnai álgyilkosság? Az RSF elítélte az újságíró halálának megrendezését!

2018. május 31. - 11:47 | Külföld

Elítélte a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró jogvédő szervezet (RSF) szerdán azt, hogy előző nap az ukrán hatóságok megrendezték Arkagyij Babcsenko orosz ellenzéki újságíró halálát, hogy - magyarázatuk szerint - leleplezzék az életére törő orosz titkosszolgálatokat.

Túltolt ukrajnai álgyilkosság? Az RSF elítélte az újságíró halálának megrendezését!
Fotó: TASR/Reuters

"Az újságíró újbóli megjelenése nagy megkönnyebbülés, de elszomorító, és sajnálatos az, hogy az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) játszadozott az igazsággal" - közölte Christophe Deloire, az RSF főtitkára a szervezet honlapján megjelent állásfoglalásában. Deloire azt firtatta, hogy valóban szükség volt-e erre, szerinte ugyanis semmi alapja nincs egy újságíró-gyilkosság színlelésének.

"Az RSF mélységes felháborodását fejezi ki, tudomást szerezve az ukrán titkosszolgálat manipulációjáról, amelyet egy információs háború részeként vetett be... Mindig nagyon veszélyes az, ha az államok tényekkel játszadoznak, kiváltképpen ha újságírókkal teszik ezt" - tette hozzá a párizsi székhelyű szervezet vezetője egy közösségi portálon.

Az újságírók jogainak védelmével foglalkozó Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű New York-i szervezet is nemtetszését fejezte ki az SZBU eljárása miatt. "Örülünk annak, hogy Arkagyij Babcsenko él. Az ukrán hatóságoknak most fel kell fedniük, mi tette szükségessé ezt a végletes intézkedést" - közölte Nyina Ognjanova, a szervezet illetékese.

Didier Reynders belga külügyminiszter szerint az ukrán hatóságok eljárása ellentétes a hiteles sajtóinformációk terjesztését rögzítő európai elvekkel. "Nem harcolunk hamis hírekkel hamis hírek ellen" - mondta Reynders, akit orosz hírügynökségek idéztek.

Az ukrán rendőrség kedd este jelentette be, hogy kijevi otthona küszöbén agyonlőtték Arkagyij Babcsenko orosz állampolgárságú újságírót. Vaszil Hricak, az SZBU vezetője másnap kijevi sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az újságíró él, csak megrendezték a halálát, hogy leleplezzék az életére török orosz titkosszolgálatok szándékait. Közölte, hogy a hatóságok őrizetbe vették a megbízót, és videofelvételt is bemutatott a rendőrségi akcióról. A jelen lévő újságírók legnagyobb megdöbbenésére a sajtótájékoztatón maga Babcsenko is megjelent, és szólt hozzájuk egy pár szót.

Jevheh Szolodko, a megbízót védő ügyvédi iroda vezetője Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy a nyomozóhatóságok nyomást gyakorolnak a védencére és provokálják. "Az első benyomás az, hogy szervezett provokáció zajlik, meglehetősen rondán" - írta az ügyvéd, aki szerint védencét egyelőre nem sikerült megfélemlíteni.

Franciaországban már történt hasonló álmerénylet

Arkagyij Babcsenko állítólagos merényletének megrendezése az orosz újságíró életének megmentése érdekében nem az első ilyen eset a történelemben: 1982-ben Franciaországban történt hasonló - emlékeztetett egy, az AFP francia hírügynökség által megkérdezett szakértő a Virgil Tanase-ügyre.

"Virgil Tanase Franciaországban élő romániai menekült volt, akit a hírhedt román titkosrendőrség, a Securitate akart likvidálni, és francia kémelhárítás, a DST eltüntette egy időre, a halálhírét keltve" - mondta el Eric Dénécé, a Francia Hírszerzési Kutató Központ (CF2R) igazgatója.

A Plon kiadónál megjelent, Des affaires tres spéciales (Igen különleges ügyek) című könyvükben Jacques-Marie Bourget és Yvan Stefanovitch ezt a kalandos esetet írja le.

Miután az Actuel című magazinban Virgil Tanase aláírásával megjelent egy, a Nicolae Ceausescu román diktátort bíráló cikk, a Securitate egyik franciaországi ügynökét, Matei Haiducut bízta meg, hogy likvidálja a három évvel korábban Franciaországba menekült és francia állampolgárságot kapott írót és drámaírót,

A szerzők szerint az ellenőrzések során a DST meggyőződött arról, hogy nem manipulációról van szó. Ezután "hatalmas ködösítésről" döntöttek: el kell hitetni, hogy Virgil Tanase és Paul Goma, (egy másik román ellenzéki, aki szintén a bukaresti rendszer célkeresztjében volt) halott.

A hivatalos feltételezés szerint Matei Haiducu megtagadta a gyilkosság végrehajtását, és a DST-vel kapcsolatba lépve átállt.

"1982. május 20-án elrabolták a párizsi otthonából távozó Virgil Tanasét. Felesége, aki nem tudott a férjéről, felhívta a DST-t. Másnap két szolgálatban lévő rendőrnek bejelentette a férje eltűnését a kerületi rendőrkapitányságon" - tették hozzá a szerzők. "Annál jobban játszotta az aggódó feleség szerepét, hogy nem tudta, mi történt a férjével, és hogy csak színjátékot játszanak".

Az ukrán titkosszolgálatokkal együtt mutatkozó Arkagyij Babcsenko sem tájékoztatta a feleségét. Ő volt az első, akitől visszatérése után, szerdán bocsánatot kért.

1982-ben Tanasét a DST három hónapon át egy "biztonságos házban" őrizte Bretagne-ban, és hagyta, hogy a gyilkosság megszervezésével a Securitatét vádolják.

Augusztus 30-án a Le matin de Paris című napilap felfedte a csalást, és röviddel később Virgil Tanase megjelent az Actuel magazin szerkesztőségében, barátja, Jean-Francois Bizot társaságában, és sajtótájékoztatót tartott.

"A francia kémelhárítás szemében az ügy sikernek számított" - írta Jacque-Marie Bourget és Yvan Stefanovitch.

Az ügyet követően Francois Mitterrand francia elnök lemondta bukaresti látogatását.

A ma 72 éves Virgil Tanase Franciaországban dolgozott tovább regény- és drámaíróiként, valamint rendezőként.

mti/para